1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Erguvan Kapısı

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Edebiyat meraklıları için ödüllü bir kitap...
  < Konu Resmi..>


  Kurtarmak için kayıp ruhunu şehrin gizli, viran bir kapıdan giriyor erguvan kapısından başında erguvan tacı erguvan giyinmiş yaraları erguvan münkir bir kesişin gölgesinin ardından kutsal bilgeliğe doğru yürüyor.
  Kitabın içinden
  Erguvan mevsimi olduğunu unutmuştum. Nisan sonu, Mayıs başı geldi mi, Beylerbeyi Korusu’ndaki eski ahşap köşke erguvan seyretmeye giderdik. Orası, babamın en çok sevdiği ama en az kullandığımız evdi. Koruluğun tepesine doğruydu. Yeri çok ücraydı, yolu çok sapaydı. Annem benim okulumun uzaklığını, evin bakımsız ve rutubetli oluşunu, oldukça serin geçen nisan günlerinde iyi ısınmamasını, çevrenin yalnızlığını bahane eder, babamın ısrarlarına dayanamayıp gittiğimizde de hemen dönmek isterdi. Genç aşığını özlerdi de ondan belki. Erguvanlar, sık ağaçlarla çevrili bahçedeki masanın beyaz örtüsünün üzerine, annemin siyah saçlarına, omuzlarımıza, yerlere dökülür, bahçenin yollarına erguvan çiçeğinden bir halı döşenmiş gibi olurdu. O kadar güzeldi ki, yere yatıp pembe-mor çiçekleri avuç avuç yemek, karşısında çaresiz kaldığım güzelliği içime doldurmak isterdim. (sayfa 20)

  Kitabın Künyesi

  Yayınevi : Can Yayınları Yazarı : Oya BAYDAR
  Türü: Edebiyat
  Sayfa sayısı: 420
  ISBN: 9750703936
  Basım Tarihi : 2004 Nisan
  Ödül: 2004 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü

   
Erguvan Kapısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erguvan

  Erguvan

  İffetli ve terbiyeli bir kadına delalet eder. Yerden bu çiçeği aldığını gören kimse zengin, görgülü ve akrabası çok olan bir kadın alır.
 2. Ağa Kapısı

  Ağa Kapısı

  Ağa Kapısı -------------------------------------------------------------------------------- 1826 yılına kadar Yeniçeri Ağası'nın resmi makamı olan binadır. Süleymaniye'de İstanbul Müftülüğü ile İstanbul Üniversitesi'nin Botanik Enstitüsü olarak kullanılan yerinde idi. Ağa Kapısı evvelce Çarşıkapı'da iken XVII. yüzyıl ortalarında buraya taşındı. 1826 yılında Yeniçeri Ocağı'nm...
 3. Reina'nın kapısı yüzüne kapandı

  Reina'nın kapısı yüzüne kapandı

  reina kapandı YEŞİM ERÇETİN GECESİNİ GÜNDÜZÜNÜ KARIŞTIRINCA ORTADA KALDI. Ozan Orhon'dan ayrıldıktan sonra bir anda yıldızı parlayan genç şarkıcı Yeşim Erçetin sahne aldığı mekanda eğlenememiş olacak ki eğlenebilmek için sabahın ilk ışıklarında Reiana'ya geldi. Ama güzel şarkıcıyı Reina'nın kapısında bir sürpriz bekliyordu. Eğlenme umuduyla mekana gelen şarkıcı bir anda karşısında...

Sayfayı Paylaş