gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.199
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Erişkinlerde Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığının Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Gözü nemlendiren gözyaşı sıvısı gözün iç kısmındaki küçük kanalcıklardan buruna doğru ilerler. Bu kanalın, çoğunlukla göz yaşı kesesinin alt kısmında tıkanması sonucu hastalık karşımıza çıkmaktadır. Göz yaşı kanalı tıkanıklığı en sık ilk bir yaştaki bebeklerde, orta yaş ve sonrası kadınlarda, burun yapısı eğri olan bireylerde ve uzun süren burun enfeksiyonu ve alerjiler sonucu görülür. Göz yaşı buruna geçemediğinden, göz kapağından yanağa doğru akar. Göz yaşı kanalı tıkanıklığı, gözde sık sık enfeksiyona da neden olur.
  Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığının ve Enfeksiyonun Belirtileri
  Aşırı sulanma
  Gözde sık sık çapaklanma
  Burun köküne basmakla, göze iltihap gelmesi
  Burun kökününde şişlik
  Bebeklerde Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığının Tedavisi
  İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 3-4 kez, 5 dakika bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır.
  Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılır.
  1. yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmadı demektir. O zaman “probing“ denilen sondalama işlemi yapılır. İlk sondalamadan sonra yaşarma şikayeti geçmezse, 2 ay sonra 2. bir sondalama daha yapılır.

  2. sondalama ile de yaşarma geçmezse, bu kez 3 yaşın dolması beklenir ve “dakriyosistorinostomi” denen ameliyat yapılır.1- Multı Diode Lazer Multi Diode Lazer” ile gözyaşı kanalı ameliyatları kısa sürede kansız, izsiz olmaktadır.

  MultiDiode Lazer DSR Ameliyatlarının Diğer Gözyaşı Kanal Ameliyatlarına Avantajları Nelerdir?
  Multidiode operasyonun en önemli avantajı diğer yöntemlere göre ameliyatın 8 – 10 dk. gibi çok kısa sürede gerçekleşebilmesidir.  < Konu Resmi..>  Multidiode lazer de kanama yok denecek kadar azdır.
  Ameliyatta doku zedelenmesi multidiode lazerin özeliğinden dolayı yok denecek kadar az olmaktadır.
  İyileşme süresi çabuktur. Hasta ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkabilir. Multidiode lazer operasyonun ertesi günü sosyal yaşantısına dönebilir.
  Ciltten kesi yapılmaması ve gözyaşı kesesi etrafındaki kasların zarar görmemesi diğer avantajlarını oluşturur.
  Daha önce gözyaşı kanalında ameliyat olmuş hastalara ikinci ameliyatın “MultiDiode Lazer” ile yapılması diğer yöntemlere göre daha başarılı olmasını sağlamaktadır.
  Multidiode lazer tedacvisinde tüm işlem endoskopi ile burun içinden izlenebilir. Gerektiğinde burun içinden de müdahale edilebilir.
  Operasyonun Başarısı Nelere Bağlıdır? Ameliyat Tekrarlanabilir mi?
  Bu operasyonu sadece göz doktorları gerçekleştirmektedir. MultiDiode Lazer DSR ameliyatları Oküloplastik cerrahi alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır.

  Başarı oranı operasyonu yapan cerraha ve cerrahın tecrübesine göre değişir. Cerrahi öncesi hastanın çok iyi muayenesi şarttır.

  Ameliyatın başarı oranı ilk kez kanal tıkanıklığı operasyonu yapılan vakalarda yüzde 90’ın üzerinde, daha önce başka yöntemlerle yapılanlara uygulandığında ise yüzde 87.5’tir. Bu yöntemle ameliyat gerekli duyulur ise tekrarlanabilir.

  2- Dakriyosistorinostomi (Açık Cerrahi)
  Lokal veya genel anestezi altında burun köküne yaklaşık 1 cm’ik bir kesi yapılır.

  Burun kemiğinde küçük bir kemik pencere açılır,
  Göz yaşı kesesinden burun boşluğuna direk geçiş oluşturulur.
  Bazı durumlarda silikon bir tüp punktumlardan geçirilebilir.
  Cillteki kesi dikişlerle kapatılarak işlem sonlandırılır.
  Dakriyosistorinostomi Ameliyatının Doğurabileceği Sorunlar (Komplikasyonlar)
  Yara yerinin mikrop kapması
  Kanalın tekrar tıkanması.( %20)
  Dakriyosistorinostominin Karnesi
  Anestezi : lokal veya genel anestezi,
  Süre: 45 dakika
  Bandaj: Göz bandajlanır. Bandaj ertesi gün açılır.
  Ameliyat sonrası: Göz çevresinde şişlik, 7 gun sürer.
  Dikişler: 7 gün sonra alınır.
  Kontroller: Ameliyatın ertesi günü, 7 gün sonra, 1 ay sonra, 3 ay sonra
  Göz damlaları ve pomad: Dikişlerin üstüne antibiyotikli pomad 1 hafta, göze antibiyotikli damla.

   
Erişkinlerde Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığının Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanal Tedavisi

  Kanal Tedavisi

  Kanal Tedavisi Niçin kanal tedavisi yapılır? Öncelikle şu bilinmelidir ki, doğal dişin yerini hiç bir yapay diş tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Dişlerimizden biri hastalandığında en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir. Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasında yardımcıdır. Pulpa (sinir, kan, lenf damarlarını içeren...
 2. Göz yaşı kanal tıkanıklığı ...

  Göz yaşı kanal tıkanıklığı ...

  göz tıkanıklığı ameliyatı gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı izle Nazolakrimal kanal tıkanıklığı sonucu gözyaşı kesesinde gelişen inflamasyondur.Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Neden ağladığımız zaman burnumuz akar?Çünkü göz yaşı bezinin salgıladığı ,göz yaşı ;üst göz kapağının altından alt göz kapağına doğru akar,bir kısmı göz yaşı kanalı vasıtasıyla buruna...
 3. Kanal tedavisi

  Kanal tedavisi

  Dişlerin içinde, kılcal kan damarları ve sinirlerin ( pulpa ) bulunduğu, dişe hayat veren küçük bir odacık vardır. Dişlerin büyümesini ve sürmesini sağlayan bu yapı aynı zamanda çürüme meydana geldiğinde bir uyarı,alarm görevi görmektedir. Diş çürüğü dişin sert dokularını parçalayarak ilerlediğinde, çürüğe sebep olan bakterilerin meydana getirdigi asitler, odacık içindeki damar ve sinirlerden...
 4. Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?

  Endometriozis kanal tıkanıklığı yapışıklık nedir?

  bu konu;rahimde kanal tıkanıklığı,rahimde yapışıklık hakkında bilgiler vermektedir Bir yıllık evlisiniz,korunmadığınız halde çocuğunuz olmuyor.Eşinizle birlikte olurken aşırı ağrı hissediyorsunuz.Adet döneminiz aşırı ağrılı geçiyor,bunların nedeniz içinizdeki diken endometriozis.. Çoğunuz endometriozis kelimesini ilk kez duyuyorsunuz.Rahimdeki yapışıklık,tüplerdeki tıkanıklık,ağrılı adet...
 5. Gözyaşı Kanal Ameliyatı Dakriyosistorinostomi

  Gözyaşı Kanal Ameliyatı Dakriyosistorinostomi

  Gözlerimiz kaş altında göz çukurunun üst dış kenarında bulunan gözyaşı bezinden salgılanan bir sıvıyla nemlendirilir. Bu sıvı hem gözün ön tarafını yıkar, kurumasını önler hem de içerisindeki maddelerle göz ön yüzünü besler ve korur. Gözyaşı sıvısı işlemini gördükten sonra Gözyaşı Kanalından burun içine oradan da boğazımıza doğru akar. Bu işlem gün içinde devamlı tekrarlanır. Eğer gözyaşı...

Sayfayı Paylaş