Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Erkek çocuğu bebekle oynamalı mı

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Evet erkek çocuklarının bebekle oynamalarında sakınca yoktur. Hatta bu durum belki onların ilerideki baba modeline şekil verecek bir durumdur. Ancak burada önemli olan erkek çocuğunun bebekle oynayış tarzıdır. Erkeksi bir havayla mı yoksa biraz kadınsı tavırlarla mı?
  Bunu çok iyi gözlemleyip etüt etmek gerekli. Erkeksi özellikleriyle bebekleriyle oynaması gelişimine olumlu şeyler katacağı gibi anne vari oynamak cinsel kimlikte sapmaları işaret edebilir.

  Özellikle anneler çoğunlukta da babalar oğlunun bebekle oynadığını gördüğünde ya da anneye benzeme çabasına girmesi endişelendirir. Annesinin takılarını takması belki rujunu sürmesi paniğe neden olur. Burada önemli olan ölçüde olduğu sürece sorun yoktur. Eğer oğlunuzda bu tarz sıkıntılar görüyor iseniz,

  • Çocuğunuzla olan ilişkinizi gözden geçirin. Yapılan araştırmalar da göstermektedir ki annesinin yada babasının kıyafetlerini sürekli giyen çocuklar onalara bir şekilde yakın olmaya çalışmaktadır. Belki de bu şekilde sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyordur.

  • Bazen de çocuklar anne babalarının kıyafetlerine özenirler. İpek bir gömlek yada kadifemsi pantolon belki de topuklu rugan bir ayakkabı ona cazip gelebilir. Dönem dönem olabilecek bu durumda bırakın giysin.. Evin içinde dolaşsın. Ancak burada önemli olan bunu sürekli değil dönemsel yapması..

  • Genelde kadınsı davranışlar gösteren çocuklar çok fazla anneyle ya da bayanların içindedir. Model olarak anneyi gören çocuk onun davranışlarını örnek alır. Baba ve oğul erkeksi faaliyetlerde bulunun. Beraber maça gidin, balık tutun hatta babanın arkadaşları ile yaptığı iş dışı etkinliklere katılmasını sağlayın.

  • Baba oğul tamir yapın, arabayı yıkayın.. Beraber babanın işyerine gidin. Babanın masasını dolabını iş araç gereçlerini hatta arkadaşlarını tanıştırın. Babayla beraber olabilecek ortam ve zaman yaratın.

  • Sadece baba değil mümkünse yakın çevreden (akraba yada güvenilir dostunuzdan) ona erkek modelini sevdirecek, özendirecek kişilerle beraber olmasını sağlayın. Sıcak, saygılı ve güvenli bir erkek ilişkisi kurmak benliğinde daha kalıcı
  etki yapar.

  Oğlunuz kadınsı davranışlar gösterdiğinde kesinlikle kızmayın, cezalandırmayın. Bu davranış onda daha fazla özentiye neden olur. Ancak bu seferde sizden gelecek tepkiden çekindiği için gizli gizli yapacaktır. Gizli yapmanın getirdiği suçluluk duygusu ve korkuya neden olur. Bunu kafasında çok fazla büyüten çocukta da cinsellikte sapmalar gözlenebilir.

  Erkeksi özelliklerini ödüllendirin, övün. Gurur duyduğunuzu ifade edin. Market poşetinizi taşıdığında yada evde bir şeyleri tamir etmeye çalıştığında bu özelliklerini vurgulayıcı cümleler kurun.

  Bu bahsettiklerimizi yaptığınız halde halen çocuğunuzda değişim olmadığını düşünüyorsanız bir uzman desteği almanızı öneririz.


  Pozitif Gelişim Özel Eğitim ve Aile Danışmanlık Merkezi
  Çocuk Gelişim Uzmanı
  Şenay Yılmaz   
Erkek çocuğu bebekle oynamalı mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuz Erkek Mi Kız Mı?

  Çocuğunuz Erkek Mi Kız Mı?

  hamileyim kizmi erkekmi bebeğim kızmı erkekmi testi kızmı testi hamileyim kizmi erkek mi Doğacak bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmaktan daha eğlenceli ne olabilir? Herkes bu oyuna katılmak istiyor. Eğer bakkalda sizi biri durdurup, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeyi teklif ederse sakın şaşırmayın. Yüzlerce yıldır, bebek bekleyen anneler bebeklerinin cinsiyetini tahmin eden...
 2. hamilelikte bebek erkek mi kız mı anlayabilirsiniz

  hamilelikte bebek erkek mi kız mı anlayabilirsiniz

  Hamilelikte bebeğim kız mı Hamileyim bebeğimin cinsiyetini merak ediyorum Bebeğimin cinsiyetini nasıl anlarım Hangi belirtiler bebeğin cinsiyetine işarettir. Hamilelikte cinsiyet belirtileri hamilelikte erkek bebek belirtileri erkek cocuk gebelikte cinsiyeti nasıl belli eder Doğacak bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmaktan daha eğlenceli ne olabilir? Herkes bu oyuna katılmak...
 3. çocuğumla oyun oynamalıyım ama nasıl ?

  çocuğumla oyun oynamalıyım ama nasıl ?

  çocuğumla oynayabileceğim oyunlar çocuğumla evde neler yapabilirim Oyun oynamanın çocuk gelişimindeki rolü ebeveynler tarafından maalesef ki atlanabiliyor. Oyun çocuklara kim olduğunu, neler yapabildiğini ve etrafındaki dünya ile nasıl etkileşime geçeceğini öğretme fırsatı sunduğundan çocuklar için çok faydalıdır. Ebeveynler genelde oyunun çocuklar için içgüdüsel bir şey olduğuna inanırlar...
 4. Kız çocukların velayeti anneye erkek çocuklarınki babaya mı veriliyor?

  Kız çocukların velayeti anneye erkek çocuklarınki babaya mı veriliyor?

  Eğer boşanırsak çocukları kim alır? Kız anneye, oğlan babaya düşermiş, doğru mu? Çocuk sayısı birden fazla olursa anne ve babaya paylaştırılır mı? Bu konuda yasa ve uygulamalar neler söylüyor bize kısaca bir göz atmakta yarar var. Velayet hakkı; çocuğun korunmasını sağlamak için onun şahsı ve malları üzerinde ana babanın sahip oldukları görevlerin, hakların ve yetkilerin tümüdür. Çocuk...
 5. İkiz Erkek Bebek ve Çocuk Odası Modelleri

  İkiz Erkek Bebek ve Çocuk Odası Modelleri

  ikiz erkek odası tasarımları, ikiz erkek bebek odası, ikiz erkek çocuk odası, ikiz bebek odası takımları, ikiz bebek odası dekorasyonu İkiz erkek bebeğe ve çocuğa sahip olan ailelere fikir olabilecek bebek ve çocuk odası tasarımları ile birlikte dekorasyon örneklerini sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz.

Sayfayı Paylaş