1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.321
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Erkek kısırlığına yol açan başlıca faktörler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  erkek kısırlığı nedir,erkek kısırlığına yol açan nedenler,erkek kısırlığının sebepleri,erkek kısırlığının tedavisi,erkek kısırlığı hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  Testisler skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında yerleşmiş bir çift bezdir. Testisler erkek karakteristiklerinin gelişmesini sağlayan testosteron hormonunun (erkeklik hormonu) salgılanmasından ve sperm hücrelerinin üretiminden sorumludur. Testisler, seminifer tübüller olarak adlandırılan sperm hücrelerinin üretildiği ipliksi tübüllerden ve bu tübüllerin etrafında yerleşmiş testosteron hormonu salgılayan Leydig hücrelerinden oluşur. Spermler epididimis adı verilen ve testislerin üst kısmında yerleşmiş yapı aracılığıyla vas deferense (sperm kanalına) boşalır. Erkeklik hormonunu üreten Leydig hücreleri oldukça dayanıklı hücreler olmasına rağmen sperm üreten seminifer tübüller çok hassas yapılardır. Bu yüzden infertilite problemi olan erkeklerin birçoğunda sekonder **** karakterlerinin gelişimi ile ilgili bir problem görülmez.

  sperm üretimi ve hormonal kontrolü

  sperm üretimini hormonlar kontrol eder. Beynin alt kısmında yerleşmiş olan hipofiz bezi FSH ve LH hormonlarını üretir. FSH: Seminifer tübüllerden sperm üretimini uyarır.

  LH

  Leydig hücrelerinden testosteron üretimini uyarır.

  Testosteron

  sperm üretimi ve erkeksi karakteristiklerin gelişimi için gereklidir. Seminifer tübüllerin alt kısmında bulunan germ hücreleri gelişmeye başlar, spermatogenez olarak adlandırılan 64 günlük süreçte sırası ilespermatogonia, spermatosit, spermatid ve spermatozoa adı verile hücreler oluşur. sperm hücrelerini gelişip olgunlaşma döneminde tübüllerde bulunan Sertoli hücreleri besler. Olgunlaşan sperm hücreleri seminifer tübüllerin üst kısmına gelir ve epididimisten geçerken hareketlilik kazanır.

  Ejakülasyon öncesinde seminal bezler ve prostat bezinden salgılanan sıvılar da meniye karışır. Meninin ilk kısmı çinko, yağlı bileşikler, amino grup asitler ve enzimler içerir. İkinci kısmı ise spermlerin kadın üreme organları içinde ilerleyebilmeleri için rahim ve tüplerin kasılmasını sağlayan, spermleri besleyen ve vajinanın asit ortamını nötralize eden maddeler içerir.

  sperm hücresinin yapısı

  Uzunluğu 0.05 mm olan sperm hücresi üç kısımdan meydana gelir. sperm hücresinin baş kısmı genetik materyali içerir. Boyun kısmı sperm hareketi için gerekli enerjiyi, kuyruk kısmı ise sperm hareketini sağlar.

  Erkek infertilitesinde rol oynayan risk faktörleri

  Çevresel faktörler ve yaşam tarzı üreme sağlığını etkiler;

  1- Sigara

  sperm sayısını, hareketliliğini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin eşlerinde düşük ihtimalinin arttığı belirlenmiştir.

  2- Alkol

  İmpotans ve sperm üretiminin bozulmasına neden olur. Kronik alkolizm vakalarında testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur.

  3- Uyuşturucu maddeler

  sperm kalitesini ve üretimini olumsuz etkiler. Bu maddeler hormonal dengesizliklere de yol açar.

  4- İlaçlar

  Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkiler, bu etki geçicidir. Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

  5- Kemoterapi

  Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimine zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı olabilir. Kemoterapi öncesinde bu hastalardan ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulabilir.

  6- Radyasyon

  Testislerde sperm üreten hücreler radyasyona çok duyarlıdır. Meydana gelen hasarın derecesi ve kalıcılığı radyasyon dozuna bağlıdır. Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi 3-5 yıl içinde tekrar başlayabilir. Yüksek ısı; özellikle sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler.

  7- Haşere ilaçları
   
Erkek kısırlığına yol açan başlıca faktörler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkekte başlıca kısırlık sebepleri

  Erkekte başlıca kısırlık sebepleri

  erkek kısırlığı nedir,erkek kısırlığının nedenleri,erkek kısırlığının tedavisi ,erkek kısırlığı hakkında genel bilgiler Kısırlık (infertilite) sorunu saptanan çiftlerin yarısında kadında, diğer yarısında erkekte problem saptanmaktadır. Çiftlerin yaklaşık %15 kısmında her iki kişide de bir problem saptanmamaktadır. Erkekte kısırlığa sebep olan durumların bir kısmı sperm sayı, şekil ve...
 2. Kısırlıkta rahimle ilgili faktörler

  Kısırlıkta rahimle ilgili faktörler

  rahim kaynaklı kısırlık nedir,kadına bağlı kısırlık,kadın kısırlığı,rahimle ilgili kısırlık,kadın kısırlığı nedir,kadın kısırlığının tedavisi hakkında bilgiler Rahimle ilgili faktörler ile ilgili bazı durumlarda gebe kalma etkilenebilir. Ancak rahim ağzının tek başına kısırlık nedeni olarak karşımıza çok nadiren çıkar. Yine de doktorunuzla rahim ağzı ile ilgili önceden geçirmiş olduğunuz...
 3. Over rezervinin azalmasına yol açan faktörler

  Over rezervinin azalmasına yol açan faktörler

  Toplumda yaşa bağlı kısırlık gittikçe daha yaygın olarak görülmektedir. Kadınlar, 20-30 yaş arasında, doğurganlıklarının en yüksek olduğu dönemde daha rahat gebe kalabilirler.35 yaşından sonra gebe kalabilirlik, yumurta olgunlaşma sürecinin bozulması yüzünden azalmaya başlar ve 40 yaşından sonra belirgin olarak azalır.Kadınların yaklaşık % 20’si aile kurmak için 35 yaş sonrasına kadar...
 4. Over rezervinin azalmasına yol açan faktörler

  Over rezervinin azalmasına yol açan faktörler

  Toplumda yaşa bağlı kısırlık gittikçe daha yaygın olarak görülmektedir. Kadınlar, 20-30 yaş arasında, doğurganlıklarının en yüksek olduğu dönemde daha rahat gebe kalabilirler.35 yaşından sonra gebe kalabilirlik, yumurta olgunlaşma sürecinin bozulması yüzünden azalmaya başlar ve 40 yaşından sonra belirgin olarak azalır.Kadınların yaklaşık % 20’si aile kurmak için 35 yaş sonrasına kadar...
 5. Erkek kısırlığının Başlıca nedenleri nelerdir?

  Erkek kısırlığının Başlıca nedenleri nelerdir?

  Erkek infertilitesi, sağlıklı sperm üretmeme veya serbest bırakamama durumudur.Erkek infertilitesinin başlıca nedenleri düşük sperm konsantrasyonu ve motilitedir.Erkek infertilitesinin en yaygın belirtileri iktidarsızlık ve kuru boşalmadır. Erkek infertilitesi, sağlıklı bir sperm üretememesi ve anormal sperm üretim fonksiyonu, sperm salınımı bozukluğu, genel sağlık ve yaşam tarzı sorunları ve...

Sayfayı Paylaş