Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Erkek Kısırlığında Doğal Yolla Çocuk Sahibi Olabilirsiniz

  Konu, 'Kısırlık' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  erkekeğe bağlı interfilite doğal yollarla çocuk sahibi olma

  [​IMG]

  Çocuk sahibi olamamanın sebeplerinden biride erkeğe bağlı,interfilitedir.Sperm anormallikleri,yapısal bozukluklar,doğuştan bir testis hastalığı,geçirilmis enfeksiyonlar vs.. gibi bir çok nedene bağlı bir sorundur.Şimdi sizlere sunacağımız yazımızda doğal yollardan gebe kalma şansını artıran besinleri anlatıcağız.


  Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları düzeltilmeli. Bunun için günde 3 kez 25 mg çinko alınabilir. Testosteronu düşük olan erkeklerde çinko kullanılması testosteronu normal seviyeye yükselterek fertiliteyi artırabilir. Çinko düşüklüğü varsa çinko verilmesi sperm sayısını ve fertiliteyi de artırabilir. Ama aşırı çinko kullanıldığı durumlarda vücudun immün sistemi bozulabilir. Uzun süreli çinko kullanılacaksa, beraberinde bakırın da alınması önerilir.

  Her gün 3 gm L-karnitin alınabilir. 4 aydan uzun süreli kullanılmasının sperm sayı ve hareketini artırdığı gösteirlmiştir.

  Bitkisel destek amaçlı beslenme önerilerine uyulabilir
  Sigara alışkanlığı terk edilmeli. Sigaranın sperm sayı, hareket ve morfolojisini bozduğu çok sayıda çalışmada gösterilmiştir.

  Aşırı alkol doğrudan sperm üzerine toksik etkide bulunur. Erkekte sperm sayısını azaltabilir, kadında ise döllenmiş yumurtanın uterus içinde tutunmasını engeller.

  Kafein içeren içeceklerden kaçınılmalıdır. Bunlar arasında kahve ve kola başta gelir.
  Dengeli beslenmek çok önemlidir. Hayvansal yağlar, kızartmalar, şekerveabur cubur diye bildiğimiz, yüksek kalorili ama düşük besin değerine sahip gıdalardan uzak durmalı.

  Arı poleni bazı erkeklerde alerjik reaksiyon yapabilir. Başlangıçta az miktarda alınmalı, eğer döküntü, kaşınma gibi belirtiler çıkarsa hemen kesilmelidir.

  Enfeksiyon varsa, antibiyotikle tedavi edilmeli.

  Sauna ya da küvete oturmak gibi sıcak banyolar testislerde sperm üretimini bozabilir.

  Kontrolsüz ve rasgele testosteron kullanılması testislerin çalışmasını baskılayarak sperm üretiminde kalıcı hasar yapabilir. Bazı olgularda testosteron yağ dokusunda kadınlık hormonu olarak bilinen östrojene dönüşerek feminizan belirtilere bile yol açabilir. Benzer şekilde anabolik steroidler de fertilizasyonu azaltabilir.

  Brezilya’da yağmur ormanlarında yetişen bir bitki olan iporuru (Alchornea castaneifolia), kadınlar tarafından alındığında, genital kanalı içindeki spermler üzerinde olumlu etkide bulunur.

  Akapunkturun erkekte faydası olduğuna dair az sayıda rapor olmakla birlikte, bunu destekleyecek geniş çaplı ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

  Sperm sayısı düşük olan erkeklerde 2 veya 3 gün cinsel perhiz ile sperm sayısı artabilir. Böyle olgularda çok sık ilişkiye girilmesi, vajene atılan sperm sayısını azaltarak gebelik şansını düşürebilir. Bir aydan uzun süre sperm çıkarılmaması da, fertilizasyon şansını azaltabilir.

  Cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ya da erken boşalmayı önlemek amacıyla kullanılan çoğu kayganlaştırıcılar ve tükrük sperm hareketini ve fertilizasyon kabiliyetini bozabilir.

  Stresten uzak durmalı. Mümkün olduğunca sakin bir hayat tarzı benimsenmelidir.

  Glutensiz bir diyet bazı erkek ve kadınlarda fertilite şansını artırabilir. Ama bunun için mutlaka doktor kontrolü gerekir.

  Bazı nadir durumlarda kadın vücudunda sperme karşı antikor gelişebilir. Bu antikorlar sperme yapışarak, yumurtayla birleşmesini önleyebilir. Eğer böyle bir durum saptanırsa, 1 ay erkeğin kondom kullanması önerilir. Daha sonra kondomsuz ilişkilerle gebelik şansı artabilir.

  Cinsel ilişki sırasında kadının sırtüstü pozisyonda yatması, gebelik şansını artırabilir.

  Yoğun egzersizlerin fertilite ve cinsel fonksiyonlar üzerinde etkili hormon yapımını düşürebileceği bildirilmiştir.

  Varikosel tedavi edilmeli.

  Antioksidan ilaçlar kullanılabilir.

  Spermatogenez, hormonlarla uyarılabilir.

  Bazı olgularda, testislerden çıktıktan sonra spermlerde DNA hasarı gelişmektedir. Bu nedenle, menideki spermler yerine testislerden alınacak spermlerle tüp bebek yapılması önerilir.

  Bazı bitkisel ürünler sperm fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Bunlar arasında bilinenler; jambul, neem, vitex, ekinezya, ginkgo, St. John’s wort (sarı kantaron)
  sayılabilir.
  prof.dr kaan aydos
   
  BeyazMelek bunu beğendi.
Erkek Kısırlığında Doğal Yolla Çocuk Sahibi Olabilirsiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurtalık dokusu nakliyle çocuk sahibi olabilirsiniz

  Yumurtalık dokusu nakliyle çocuk sahibi olabilirsiniz

  Artık bütün çiftler bebek sahibi olacak imkansız diye bişey yok:baby: ABD’de, çocuk sahibi olmasının imkansız olduğu söylenen 25 yaşındaki bir kadın, yumurtalık dokusu nakli sayesinde sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Alabama eyaletinde yaşayan kadın, ikiz kızkardeşinden alınan yumurtalık dokusunun nakledilmesinden 15 ay sonra doğum yaptı. Anne Stephanie Yarber, başka...
 2. Erkek kısırlığına yol açan başlıca faktörler

  Erkek kısırlığına yol açan başlıca faktörler

  erkek kısırlığı nedir,erkek kısırlığına yol açan nedenler,erkek kısırlığının sebepleri,erkek kısırlığının tedavisi,erkek kısırlığı hakkında bilgiler Testisler skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında yerleşmiş bir çift bezdir. Testisler erkek karakteristiklerinin gelişmesini sağlayan testosteron hormonunun (erkeklik hormonu) salgılanmasından ve sperm hücrelerinin üretiminden...
 3. Kırmızı Dudaklara Sahip Olmanın Doğal Yolları

  Kırmızı Dudaklara Sahip Olmanın Doğal Yolları

  kırmızı dudaklar için, kırmızı dudaklar için doğal yöntemler, kırmızı dudaklara nasıl sahip olunur Sevgili melekler, makyajında farkındalık yaratmak ve dikkatleri üzerine çekmek isteyenler için ilk tavsiyemiz kırmızı ruj olacaktır. Kırmızı ruj sürmenin de incelikleri vardır. Eğer bu inceliklere dikkat etmezsenzi kötü bir görüntü verebilirsiniz. Peki nedir kırmızı ruj sürmenin incelikleri?...
 4. Spermi Görünmeyenler de Çocuk Sahibi Olabilir

  Spermi Görünmeyenler de Çocuk Sahibi Olabilir

  azosperm, mikroskopla sperm alma işlemi,sperm bulma,erkek kısırl8ığı,spermi olmayan erkek baba olurmu,erkek kısırlığı ve tedavisi hakkında bilgiler Özdiller, tüp bebek yöntemiyle ilgili bilgiler verdi. Özdiller, özellikle tüp bebek yönteminde genetik hastalıkların önüne geçilebildiğini ifade ederken, çocuk sahibi olmak isteyenlerin de en çok sordukları konular hakkında açıklamalarda...
 5. Erkeklerin Çocuk Sahibi Olma Şansını Artıran Besinler

  Erkeklerin Çocuk Sahibi Olma Şansını Artıran Besinler

  Doğru gıdalarla dengeli beslenme vücut sağlığı için olduğu kadar sağlıklı nesillerin devamı için de büyük önem taşıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sperm değerleri sınırda bulunan erkeklerin de baba olma şansını arttırmak amacıyla sıklıkla bitkisel kaynaklara yönelmektedirler. Memorial Şişli Hastanesi Androloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Murat Başar, sperm kalitesi ve canlılığını...

Sayfayı Paylaş