1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.230
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  Erkek kısırlığının nedenleri ve yeni tedavi yöntemleri

  Konu, 'Kısırlık' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sperm üretimi, beyinde bulunan hipofiz bezinden salınan, FSH ve LH olarak bilinen hormonların denetimi içerisinde olduğundan dolayı, bu hormonların düzensiz bir şekilde salgılanmasına sebep olarak, infertilite meydana gelebilir. 2 ) İnmemiş testis (Kriptorşizm):
  Testisler, genelde doğumda ya da 1 yıl içerisinde, yumurtalık torbalarına iner. Sağlıklı oluşan sperm üretimi, vücudun sıcaklığından daha az derecede sperm üretiminin meydana getirilmesidir. Testislerin inmemesi halinde, yukarıda kalan testislerin yüksek sıcaklıkta ki ısıya maruz kalması durumunda, sperm üretiminde problemler oluşur ve erkekte infertiliteye sebep olabilir.

  3 ) Testis tümörleri

  Tümör tedavisi yapıldığı süre içerisinde, hasta tarafından kullanılan ilaçlar ile birlikte radyoterapi, sperm üretimini ciddi oranda olumsuz şekilde etkiler.

  5 ) Testis travmaları

  Çeşitli yaralanmalar ile beraber kazalara bağlı olarak meydana gelen vakalar, infertilite sebebini ortaya çıkarabilir.
  6 ) Varikosel

  Testislerin çevresinde bulunan damarların, normalin dışında olacak şekilde genişlemesidir. Her varikoseli olan erkek, infertil demek değildir. Ancak, infertilite sebepleri içerisinde yer alır. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, daha önce eşini hamile bırakmış olan erkeklerin, % 20 sine yakın bir oranda varikosel bulunduğu teşhis edilmiştir. Kadının sağlıklı olduğu infertil çiftlerde ise, varikosel görülme ihtimali yaklaşık % 35 ile % 40 civarındadır.

  < Konu Resmi..>


  KISIRLIKLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/kisirlik.887/


  Varikosel sol bölgede daha çok karşılaşılır. Erkeklerin % 10 ununa yakınında meydana gelen bu durum, genel olarak herhangi bir yakınmaya sebep olmaz. Varikosel, yumurtalıkların muayene edilmesi ile ultrasonografik inceleme sonucunda teşhis edilir. Varikoselden rahatsız olan erkeklerde, kan akımının yavaşlaması sebebi ile doğru orantılı olarak, yumurtalık torbasında ısının artması, kısırlığa sebep olan faktörler arasındadır. Varikosel cerrahisinde genişlemiş venler, özel solüsyonlar ile enjekte edilerek ya da bağlanarak tedavi edilir. Cerrahi girişim, kısırlığın diğer bir sebebi teşhis edilemediği zamanlarda ya da varikoselin ağrıya yol açtığı durumlarda tavsiye edilmektedir.

  7 ) Enfeksiyon

  Üreme organlarında meydana gelen mikrobiyal enfeksiyonlar, infertiliteye sebep olabilir. Buna örnek verecek olur isek, tüberküloz, cinsel ilişki yolu ile bulaşan hastalık (klamidya), gonore (bel soğukluğu) bu duruma örnek verilebilir.

  8 ) Genetik faktörler

  Klinefelter sendromu ile beraber kistik fibrosiz gibi genetik hastalıklar da, infertilite sebepleri arasında yer almaktadır.

  9 ) Çevresel faktörler ve alışkanlıklar

  Erkeğin sahip olduğu meslek, sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanımının yanı sıra, bazı hastalıklarda ki tedavi süreci dönemi içerisinde kullanılmakta olan ilaçlar da, aynı şekilde infertiliteye sebep olabilmektedir.

  10 . Nedeni bilinmeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluklar (idiopatik oligoasthenoteratospermi-idiopatik OATs)

  Spermin sebebi henüz bilinmeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluklarının tedavisi için, bugüne kadar bir çok sayıda tedavi seçeneği uygulanmıştır. Bu tedavi seçeneklerinin arasında antiöstrojenler (klomifen sitrat), androjenler (testosteron), antioksidanlar (E ve C vitaminleri), kortikosteroidler,ve hareketliliğin artmasını sağlayıcı ajanlar (Padutin, Kallikrein) sayılabilir.

  Düzensiz beslenmenin yanı sıra, sigara içen erkeklerde E vitaminin kullanılması tavsiye edilir. Sigara tüketiminin azaltılması ya da kesilmesi, rahatsız edecek şekilde dar olan iç çamaşırlarının giyilmemesi, uzun süreli hareketsiz bir şekilde kalınmaması ve daha sağlıklı bir hayat tarzının benimsenmesi kesinlikle önemlidir.

  Günümüzde kabul edilen görüş, erkeğin tedavi olması değil, mevcut olan sperminin kullanılması şeklindedir. Şayet, kendiliğinden hamileliğe olanak tanıyan bir sperm analizi var ise, kadının yaşı genç, ve evlilik süresi henüz kısa ise, bir müddet daha beklenebilir. Toplam hareketli sperm miktarı 10 milyonun üzerinde olması halinde, aşılama yapılabilir.

   
Erkek kısırlığının nedenleri ve yeni tedavi yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şizoafektif Rahatsızlığın Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

  Şizoafektif Rahatsızlığın Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

  şizoafektif psikolojik rahatsızlık belirtileri Ruhsal ve psikolojik hastalıklardan biri olan bu hastalık zamanında müdahale edilmesse çok kötü sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Şizoafektif rahatsızlık kişinin halüsilasyon ve duygu durum değişiklikleri ve depresyon gibi belirtiler yaşamasına neden olan zihinsel bir rahatsızlıktır. Bazı uzmanlar şizoafektif rahatsızlığın duygu...
 2. Gastirit Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

  Gastirit Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

  gastirit gastrit tedavisi, mide hastalıkları, sağlık hakkında bilgi, hastalıklar ve korunma yolları, midenin kısımları hepsi burada GASTRİT NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür. Ülsere göre daha...
 3. Kadın Hastalıkları Nedenleri ve Tedavi yöntemleri

  Kadın Hastalıkları Nedenleri ve Tedavi yöntemleri

  Kadın Hastalıkları Nedir Kadın Hastalıkları Nedenleri Nedir? Hemen hemen her kadın şiddetli ya da hafif olsa da bir defa olsa bile kadın hastalıkları sorunuyla karşı karşıya gelmiştir. Kadın hastalıklarının en bilindik nedenlerinden biri strestir peki sadece stres mi? Kadın hastalıklarının başlıca sebepleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir; buyrun hepsini bu yazımızda öğrenelim melek'ler....
 4. Boyun fıtığı nedenleri ve tedavi yöntemleri

  Boyun fıtığı nedenleri ve tedavi yöntemleri

  boyun fıyıtığı nedenleri boyun fıtığı tedavi yöntemleri Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda; yaygın olan bir sağlık sorununa değiniyor ve boyun fıtığı nedenlerini, ayrıca boyun fıtığı tedavi yöntemleri bilgilerine yer veriyoruz Melek'ler. Boyunda 7 adet omur cismi bulunur. Yapıları itibariyle bir önceki bölümde anlatılan bel omurlarından tek farkları, daha küçük olmalarıdır. Her...
 5. Erkek infertilitesi nedenleri ve tedavisi

  Erkek infertilitesi nedenleri ve tedavisi

  Üreme çoğu çiftler için basit ve doğal bir deneyimdir. Ancak, bazı çiftler de gebelik elde edilmeyebilir.Bir erkeğin doğurganlığı genellikle sperminin niceliğine ve kalitesine bağlıdır. Bir erkeğin boşaldığı sperm sayısı düşükse ya da sperm kalitesizse, gebeliğe neden olması zor ve bazen imkansız olacaktır. Bu makalemizde erkelerde kısırlık nedenelrine değinicez. Kısırlık,kısırlık...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş