Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri ve çözüm yolları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri ve çözüm yolları
cinsel isteksizlik nedenleri, erkeklerde cinsel isteksizlik, cinsel gücü arttıran gıdalar, erkeklerde cinsel isteksizlik çözümleri

Genel olarak erkekler de cinsel istek olayına baktığımız da onların her zaman sekse hazır olduğunu düşünürüz. Genel olarak böyle bilinen bu yaygın düşünce ne yazık ki o kadar doğru değil.. Tıpkı kadınlar da olduğu gibi erkeklerde cinsel isteksizlik olayı arada olabiliyor. Kadınlar da cinsel isteksizlik nedenleri konumuza göz atmak için tıklayınız

Kadınlar için bu durum oldukça can sıkıcı bir olaydır. Erkeği tarafından cinsel istek duyulmayan bir kadının düşüncesin de "acaba beni aldatıyor mu başka biri mi var" fikirleri oluşabilir.

Her kadın eşi ve sevdiği erkek tarafından arzu duyulmasını ister. Erkekler için de cinsellik olayı özellikle bizim toplumumuz da bir nevi güç gösterisidir. Eğer kadınını cinsel konuda doyuramadığını düşünen erkek de psikolojik sorunlar bile oluşabilir.
10.JPG


Peki erkekler de cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir?

Cinsel sorunların sadece yüzde 1’lik bir kısmı fiziksel yani bedensel faktörlerden kaynaklanırken, geriye kalan yüzde 99’luk yani neredeyse tamamı psikolojik olan nedenlerden meydana gelmektedir. Cinsellikle alakalı çoğu rahatsızlığın tedavisi günümüzde mevcut olmasına rağmen; hastalıklarını kabul etmekte direnen hastalar yüzünden ve bu durumlara önem vermeyen hastalar yüzünden çoğu bireye tedavi uygulanamamaktadır.

Var olan cinsel problemler kadınlarda da erkeklerde de cinsiyet farkı gözetmeksizin ortaya çıkabilmektedir. Hatta yapılan bilimsel araştırmalar ışığında; her 5 erkekten 1 tanesinde çok net bir cinsel isteksizlik durumu olduğu öğrenilmiştir. Yani sayısal orana vurulduğunda yüzde yirmilik bir görülme oranı göze çarpmaktadır. Bunun anlamı erkeklerde cinsel isteksizliğin çok sık rastlanabilir bir durum olduğudur.Cinsel isteksizliğin daha rahat anlaşılması için bireylere aktarılan diğer isimleri “azalmış cinsel arzu”, “cinsel soğukluk” ya da “azalmış cinsel dürtü” şeklinde görülebilmektedir. Tıp biliminde ise erkeklerde görülen cinsel isteksizliklere “hipoaktif cinsel istek” adı verilmektedir.

Cinsel gücü arttıran besinler için tıklayınız

Erkeklerde meydana gelen cinsel isteksizliğin ortaya çıkma aşamasındaki ana unsurlar şu şekilde açıklanabilir;

Sigara kullanımı : Sigara kullanan erkeklerin sperm kalitelerinde ciddi bir düşüş yaşandığı gibi aynı zamanda sperm sayılarında da ciddi bir azalma meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda testosteron seviyesinin de düşmesine neden olan sigara, bu vasıtayla erkeklerin cinsel ilişkiden daha az zevk almaya başlamasına neden olmaktadır.

Stres faktörü : Erkek metabolizmasında bulunan stres faktörü, bünyelerindeki kortizol hormonlarını ve adrenalin hormonlarını en alt seviyeye çekmektedir. Bu nedenle doğrudan sertleşme problemiyle yüz yüze gelmektedirler. Erkeklerde sertleşmeme nedenlerinden en önemlileri stres faktörü olarak bilinmektedir.Alkol ve uyuşturucu kullanımı : Bu iki zararlı maddenin erkekler tarafından bünyelerine sokulması neticesinde; sinir sistemi yorulur, testosteron seviyesi düşer ve böylelikle cinsel konularda isteksizlik ortaya çıkmaktadır.

Hormonlardaki dengesizlikler :
Geçirilen hastalıklar, testislerde yer alan tümörler ve diğer yaralanma çeşitleri doğrudan erkeklerin testosteron seviyelerini etkilediğinden bu tip hormon azalmaları ve değişimleri libido seviyesinde azalmalara yok açmaktadır.

Uykusuzluk sorunu : Erkeklerin vücutlarındaki dopamin hormonu uykusuz kaldıkları zamanlarda giderek düşmektedir. Bu düşüşle birlikte cinsel konularda isteksizlik meydana gelmekte ve erkekler yatağa girdiklerinde cinselliği değil bir an önce uyumayı düşünmektedirler.


Erkeklerde cinsel isteksizlik çözümü


Erkeklerde cinsel isteksizlik nasıl giderilir diye araştırıldığında, karşımıza erkeklerde cinsel gücü arttıran yiyecekler hakkında bilgi ya da erkeklerde cinsel isteksizlik bitkisel tedavisi konularında pek çok bilgi çıkmaktadır.
Bununla birlikte konuyla ilgili olarak en çok merak edilen şeylerden biri de cinsel isteksizlik tedavisi için hangi doktora gidilmeli sorusudur. Evli erkeklerde cinsel isteksizlik ya da bekar erkeklerde cinsel isteksizlik sorunu hiç fark etmeden psikolojik bir terapi süreciyle çözülebilecek sorunlardır.
Erkekte cinsel isteksizlik çözümü için ilgili psikologlarla yapılan bilişsel ve davranışsal cinsel terapi yöntemlerinin dışında, eğer uzman tarafından gerekli görülürse bireye ekstradan aile terapisi ya da dinamik terapilerden herhangi biri uygulanabilmektedir. Bu uygulamalar en az 10 – 15 seans arası sürebilmekte, ancak ilgili uzmanın gerekli gördüğü takdirde bu seanslar bir kaç ay süresince de devam edebilmektedir.

 
erkekte cinsel isteksizlik varsa büyük ihtimal karısını aldatıyordur ben uzun süre eşine karşı isteksiz olabilecek bir erkek olduğunu sanmıyorum yada gerçekten sağlık sorunları vardır.
 
Geri
Üst