Etiketler:
 1. BeyazMelek

  BeyazMelek Super Moderator

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  677
  Beğenilen Mesajlar:
  323
  Ödül Puanları:
  63

  Erkeklerde kısırlığa mucize tedavi yöntemi burada!

  Konu, 'Kısırlık' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; erkek kısırlığında tedavi yöntemi hakkında bilgi vermektedir

  Bebek özlemi çeken çiftlerin yarısında erkeğe bağlı infertilite sorunu görülür. Bu konuda birçok öneriler sunulur ancak sperm hızının yada sayısının neden düştüğü halen tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Erkek kısırlığı üzerine yapılan çalışmalardan başarıya ulaşanları uzman ağzından sizlere sunuyoruz.  Sperm sayısı veya kalitesiyle ilgili sorunların çoğunun ‘neden’ kaynaklandığı konusunda hala net bilgi yoktur. Bahçeci Sağlık Grubu Üroloji Uzmanı Op.Dr. Emre Bakırcıoğlu çocuk sahibi olamayan erkeklerde en sık rastlanan sorunlar, tedavi yöntemleri, TESE ve Mikro TESE hakkında soruları cevaplandırdı.


  Erkek kısırlığının nedenleri nedir?


  Erkek kısırlığının nedenleri; erkeğin çocuk yaşta geçirdiği hastalıklar, inmemiş testis hikâyesi, anatomik bozukluk olan ‘varikosel’ adı verilen testise giden damarlardaki genişlemelere bağlı olan rahatsızlıklardır. Daha az oranda da sperm yapımından sorumlu olan hormonlardaki bozukluklar (düşüklükler) ve genetik yapıyla ilgili problemlere rastlanır. Genetik yapı bozukluklarından ‘Klinefelter Sendromu’ en sık görülen kromozom bozukluğudur.


  Erkek kısırlığının ilaçla tedavisi mümkün mü?


  Kısırlık problemi olan erkeklerin yalnızca bir kısmını oluşturan ‘Hipogonadism’ hasta grubunda ilaç tedavisiyle sperm çıkışı sağlanabilir. Bu erkeklerde ‘Azoospermi’ adı verilen sperm çıkışının hiç olmaması durumu söz konusu iken ilaç tedavisiyle sperm çıkışı sağlanabilir. Bu durum doğuştan veya sonradan gelişmiş olabilir, hormon salınımının azlığı sperm üretimini etkiler. Bu gruptaki azoospermik erkekler ilaçla tedavi edilebilen ve yüz güldürücü sonuçlar alınan yegane çocuk sahibi olamama durumudur.


  İlaç tedavisi yeni bir uygulama mıdır?


  İlaç tedavisi geçmişten günümüze uygulanan bir yöntemdir. Ancak yeterli doz ve sürede uygulanmadığı zaman olumlu sonuç almak mümkün değildir. Bu hastaların en az bir yıl süreyle ilaç tedavisine devam etmesi gerekir. Geçmişte 3- 4 ay ilaç kullandırılan ve iyi takip edilmeyen bu gruptaki erkeklerin çocuk sahibi olmaları neredeyse imkânsız olduğu düşünülürken bu süre en az 1 yıla çıkartıldığında büyük bir kısmında menide sperm çıkışı sağlanmıştır. Bu gruptaki hastaların bir kısmı doğal yoldan bile gebe kalmayı başarabilir. Bu çiftler tedavi sürecinde desteklenmezlerse ve kısa süreli tedavi nedeniyle başarısızlığa uğrarlarsa; ümitleri kırılır, tedavi olamayacaklarına inanır. Burada önemli olan hastalara güven aşılamak ve ilaçlarını uygun dozlarda ayarlayıp, düzenli olarak kontrollerini yapmaktır.


  Tedavi sonunda doğal yoldan gebe kalamayanlar nasıl çocuk sahibi olabilir?


  Tedavi sonunda bir kısım hasta doğal yoldan çocuk sahibi olurken bazılarının sperm sayısı ve kalitesi doğal yoldan çocuk sahibi olmaya yeterli düzeylere ulaşmaz. Bu durumda beklemek yerine mikroenjeksiyon tedavisi önerilir. Mikroenjeksiyon sonucunda da gebelik sağlanabilir.


  Diğer nedenlere bağlı sperm çıkışı olmayan erkeklerde ilaç tedavisi etkili olabilir mi?


  Özellikle ameliyatla (TESE) sperm araştırması yapılan ve sperm çıkışı olmayan bir grup erkek daha vardır. Bu guruptaki erkeklerde mikro TESE denilen operasyon tekniği ile yaklaşık yarı yarıya ameliyatla sperm bulma şansı vardır. Hormon düzeyleri normal ve çoğu zaman normalin üzerinde olduğundan bu erkeklerde ilaçlarla sperm üretimini arttırmak mümkün değildir. Mikro TESE operasyonu ile testis dokusunda sperm bulanamayan erkeklerde sperm elde etmek için henüz yeni bir yöntem gelişmedi. Bazı erkeklerde testosteron seviyelerinde düşük ise operasyondan 2-3 ay öncesinde yükseltmek için ilaç tedavisi kullanılabilir.


  Azoospermi durumu sık karşılaşılan bir durum mudur? Ne sıklıkla Mikro TESE yöntemi uygulanır?


  Azoospermia yani sperm çıkışının olmaması durumu erkek kısırlığında %10-15 oranında karşılaşılan bir durumdur. Tıkanıklığa veya üretim bozukluğuna bağlı olabilir. Mikro TESE operasyonu sperm üretim bozukluğu olan ve ilaçla tedavi edilemeyen erkeklerde bugün için çocuk sahibi olmalarında tek çözüm. Çünkü bu yolla testis dokularından elde edilen spermler mikroenjeksiyon yoluyla eşlerinin yumurtalarına aktarılarak başarılı bir şekilde embriyo gelişimi ve gebelik sağlanabilir. Mikro TESE yöntemi 1999 yılında ilk kez ABD’de uygulanmaya başlandı. 2002 yılından beri ülkemizde bu operasyon üretim bozukluğuna bağlı erkeklerde sperm bulmak için uygulanmaktadır.


  En fazla şansı ve en az şansı olan azoospermik erkekler nasıl ayırt edilir?


  Genel olarak sperm bulma başarısı %50 civarındadır. Açıklamak gerekirse; örneğin inmemiş testisi olan erkekler buluğ çağından önce operasyon geçirirse ve testis boyutları iyi düzeylerde ise % 65-70 oranlarında sperm bulma şansı vardır. Geçmişte hiç şans tanınmayan, kromozom yapı bozukluğu olan erkeklerde bile bu yeni teknikle sperm elde etme oranı yükseldi. ‘Klinefelter Sendromu’ olarak adlandırılan ve doğuştan kromozom yapı bozukluğu olan erkeklerde yapılan çalışmada sperm bulma olasılığının yaşla ilgili olduğu tespit edildi. Bu yüzden Mikro TESE yönteminin Klinefelter sendromlu erkeklerde genç yaşlarda yapıldığında sperm bulma şansı arttığı tespit edildi. Ayrıca sperm bulma ve gebelik oranları normal kromozom yapısı olan erkeklerle aynı seviyede olduğunu görüldü. Bu nedenle azoospermik erkeklerin tetkiklerinin tam olarak yapılması ve değerlendirilmeleri gerekir. Ayrıca ameliyatta mikroskop kullanılması bazı azoospermik erkeklerin testis dokusunda sperm bulma şanslarını önemli oranda arttırmakta ve tüp bebek yöntemleriyle çocuk sahibi olma şanslarını da devam ettirmektedir.


   
  Asena_Sule bunu beğendi.
Erkeklerde kısırlığa mucize tedavi yöntemi burada! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkeklerde Kısırlık

  Erkeklerde Kısırlık

  Kısırlık herhangi bir korunma olmadan, yani eşlerin istemelerine rağmen 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olamamalarıdır. Kabaca, nedenlerin üçte birinde erkekte, üçte birinde kadında ve üçte birinde de her ikisinde de bozukluk vardır. Yani hastalık yarı yarıya erkektedir. Ülkemizde kadınlar bu konuya daha mantıklı yaklaşmakta ve böyle bir durumda Kadın-Doğum uzmanına rahatça başvurmaktadır. Buna...
 2. Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

  Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

  Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler yapıldıktan sonra (HSG,Hormon Profili...
 3. Kısırlıkta MUCİZE mücadeleyle mümkün!!

  Kısırlıkta MUCİZE mücadeleyle mümkün!!

  yumurta rezervi az olup hamile kalan yumurta rezervi az olup hamile kalanlar Sevgili meleklerim bebek hasreti çekenlerimiz var, biliyorum.Ama dünya sınav yeri bizler sınavımızı vermek için neler yapıyoruz yoksa; pes etmeyi mi düşünüyorsunuz? Kısırlıkta MUCİZE mücadeleyle mümkün! Bebek sahibi olamamak eşler için kabul edilmesi zor bir gerçek… Bu gerçeği daha kolay kabul eden kadınlar tedavi...
 4. Erkek kısırlığının nedenleri ve yeni tedavi yöntemleri

  Erkek kısırlığının nedenleri ve yeni tedavi yöntemleri

  Sperm üretimi, beyinde bulunan hipofiz bezinden salınan, FSH ve LH olarak bilinen hormonların denetimi içerisinde olduğundan dolayı, bu hormonların düzensiz bir şekilde salgılanmasına sebep olarak, infertilite meydana gelebilir. 2 ) İnmemiş testis (Kriptorşizm): Testisler, genelde doğumda ya da 1 yıl içerisinde, yumurtalık torbalarına iner. Sağlıklı oluşan sperm üretimi, vücudun...
 5. Kadın ve erkek kısırlığın da tedavi aşamaları

  Kadın ve erkek kısırlığın da tedavi aşamaları

  İnfertilitenin temel belirti, bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkinin ardından gebe kalmamaktır. Doktorların çoğunun doğurganlık bakımını istediği nokta budur . 6 ay denedikten sonra gebe kalmayan ya da düzensiz menstrüel döngüleri olan 35 yaş üstü kadınlar için mümkün olan en kısa sürede bir kadın doğum doktoruna gitmek gerekir. Erkek infertilitesi kadın infertilitesi kadar yaygındır, bu...

Sayfayı Paylaş