Erkeklerde testis ağrısı nedenleri ve tedavi yolları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Erkeklerde testis ağrısı nedenleri ve tedavi yolları
testis ağrısı nedenleri, testis ağrısı tedavisi, testis ağrısı neden olur

Cinselliğin bir tabu olarak görüldüğü ülkemiz de özellikle erkekler cinsel sorunları ve cinsel organlara dayalı sağlık sorunlarını çoğu zaman söylemeye utanır ve bunun için uzman bir hekime gitmeye gitmeye çekinir. Sağlık sorunları için ne kadar erken doktora gidilirse tedavi süresi ve neticesi de o kadar erken olacağını asla unutmayın ve asla en ufak bir sorunuz da uzmana gitmeyi ihmal etmeyin.

Gelelim konumuza, şimdi ki konumuz da erkeklerin testis ağrıları, nedenleri ve tedavi yolları ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

20002085.JPG


Tüm erkekler testislerinde oluşan ağrıdan kaynaklı olarak kendilerini oldukça kaygılı, sıkıntılı ve endişeli hisseder. Testisler testis torbasının içinde yer alır ve bu torba içinde yer alan testislerin bir tanesi aşağı bir tanesi de yukarı şekilde konumlanmıştır. Aynı boyda olan testisler 20 gr. civarındadır, Testislerde oluşan ağrı testislerin bir tanesinde ya da her ikisinde de meydana gelen rahatsızlıklardan oluşmaktadır. Bu ağrı duruma göre karnın alt bölgesine kadar yayılır. Testislerde oluşan ağrı acil müdahale gerektirecek olan durumların habercisi olabilir. Testis muayenesi ile şikayetlerinizin nedenleri açığa çıkacaktır.


Testislerde Oluşan Ağrının Sebepleri

Travma; bu bölgede oluşacak olan travma genellikle aşırı düzeyde ağrı sonucunda meydana gelmektedir. Testislerde oluşan yaralanmaların nerdeyse % 80’lik kısmı ata binerken oluşan kazalar, otomobil kazaları, direk olarak atılan yumruk ya da tekme ve spor yaralanmalarından kaynaklı oluşmaktadır. Bu tarz sorunlarda testis torbasında ya da testislerin kendisinde şişliklere ya da çürüklere sebep olabilmektedir. Testislerde meydana gelecek olan travma acil şekilde ameliyat gerektirebilecek durumlara yol açabilmektedir.

indir-2.JPG


Kasık Fıtığı

Testis torbasının iç kısmında bulunan kasık bölgesinde oluşan fıtık testislerin ağrımasına ve şişliklere sebep olur.

Testis Burkulması

Testis burkulması ( testis torsiyonu ), testisin kendisinin etrafında dönmesi ile gangrenine meydana getirmesi ile alakalı olan bir durumdur ve bu durum acil şekilde cerrahi müdahale anlamı gelir. Nadir şekilde testislerin testis torbası içinde katlanması sonucunda ve testis travması geçirilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Testislere giden kan akımının durmasına sebebiyet verdiği için geri dönüşü ve tedavisi olmayan sıkıntılara yol açmaktadır. Testis burkulması herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve oluşabilir. Özellikle yeni doğan bebeklerde ve 12 ila 18 yaşlarında olan erkek çocuklarda sık şekilde karşılaşılmaktadır.

Apendiks Torsiyonu

Apendiks torsiyonu anne karnındaki dönemde gelişmemiş olan ve işlevi bulunmayan bir dokudur. Bu yapıda meydana gelecek olan bükülmeler testis ağrılarının yaşanması anlamı gelir.

Epididimit

Bu sıkıntı testis kanalcıklarında oluşan enfeksiyon ismidir, 9 ila 14 yaş aralığından ve 18 yaşını geçmiş olan erkeklerde sık şekilde görülmektedir. Cinsel anlamda aktif bir yaşamı bulunan erkeklerde sık şekilde görülür ve cinsel yol ile bulaşabilen hastalıklardan da kaynaklanır.

Testis Tümörü

Testis tümörleri nadirde olsa testis ağrısına sebebiyet verir, sertlik ve şişlik ile kendini gösterir.

Variskosel

Çoğunlukla belirti vermeden oluşur ve testise yayılan ağrı şeklinde oluşmaktadır. Varikosel hakkın da detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Testis İltihabı

Testislerde meydana gelen enfeksiyondur, virüs ve alınan bakteriler bu enfeksiyona sebep olur. Diğer bir adıda orşit olan testis iltihabı(orşit hastalığı) konumuza göz atarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Böbrek Taşı

Böbrek taşı oluşumu ve düşümü esnasında testislere yayılan ağrı ile ortaya çıkar.
fft99_mf5236687.JPG

Testis Ağrısında Tıbbi Yardım İsteme

Testis torbasında kitle hissedilirse
Ateş çıkmışsa
Testis torbasında kırmızı bir görüntü bulunuyorsa
Testis torbasına dokununca hassaslık mevcutsa
Testis torbasına dokununca sıcaklık hissedilirse
Testiste bulunan ağrı şiddetliyse
Testiste bulunan ağrı ani şekilde gelişmişe
Testiste bulunan ağrı ile birlikte kusma ve bulantı mevcutsa
Testiste bulunan ağrıya sebep olabilecek olan travma gerçekleşmişse kesinlikle uzman hekimden yardım alınmalıdır.

Testislerde Ağrı Nasıl Önlenir?

Testislerde oluşan ağrıların birden fazla sebebi olduğu için tamamen önlenebilir değildir ama belli başlı tedbirler alınarak oluşan ağrıyı azaltmak mümkündür. Bu tedbirler;

Spor faaliyetlerinde gerekli olan ve koruyucu görevi gören ekipmanlar kullanılmalıdır.
Cinsel yol ile bulaşabilecek olan hastalıkların önüne geçmek adına prezervatif kullanmak güvenli cinsel birlikteliği sağlayacak ve cinsel yol ile bulaşan hastalıkların önüne geçecektir.
Viral orşitin önüne geçmek ve sıklığını en aza indirmek için kabakulak aşısı yaptırılabilir.
Testislerde oluşan tümörleri kişileri bireysel şekilde muayene edebilir. El ile yapılacak olan muayene sonucunda uzman olan hekime başvurulmalıdır.
Testis Ağrısında Evlerde Yapılacak Olan Bakım

Testislerde oluşan ağrılarda kişilerin mutlaka uzmanlardan yardım alması gerekir, çünkü oluşan testis ağrıları birden fazla neden bağlı olarak ortaya çıkabilir. İlk olarak nedenin belirlenmesi ve klinik açıdan muayene yapılması gerekmektedir. Testis ağrılarını geçici şekilde geçirmek adına Tylenol, Motrin, ve Advil tarzındaki ağrı kesicilerin kullanılması ağrı çekenlere yardımcı olur.Testis Ağrısı Tedavisi

Damar Ağı Genişletilmesi

Variskosel ile alakalı olan sıkıntılarda cerrahi şekilde yapılacak olan müdahale ile toplardamarlar bağlanır. Tedavi edilmediğinde ise bu kısırlığa yol açabilir.

İltihap Tedavisi

Testislerde oluşan iltihap sonucuna kişilere yatak istirahati verilmektedir, gerekli olan durumda da ateş düşürücü verilir. Hatta bazen testislerin alttan desteklenmesi bile gerekmektedir.

Testis Torsiyonu

Testis tortisyonu acil şekilde tıbbi müdahale gerektirir ve tekrarlanması mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisinde hekim anestezi verir ve cerrahi müdahale yapar.

Testis Ağrılarını Hafifletmek İçin Yapılması Gerekenler

Testisleri sıkmayacak olan esnek iç çamaşırı kullanımı yapılmalıdır.
Uzanırken testisleri desteklemek adına altını yumuşak havlu koyulmalıdır.
Sıcak duş almak ağrının hafiflemesine yardımcı olur.
Testislerde bulunan şişlikleri azaltmak adına buz uygulaması yapılmalıdır.
Uzun süreli şekilde uyarılmanın sonucunda ortaya çıkan ağrılar zararsız olan ağrılardır. Mastürbasyon yapmak bu ağrıların dinmesine yardımcı olur.

Bu konular da ilginizi çekebilir

prostat iltihabı

varikosel nedir

varikosel kısırlık yapar mı
 
Üst