1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Erkeklerin uyguladığı şiddetin nedenleri

  Konu, 'Ah Erkekler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Meleklermekanı olarak; şiddetin her türlüsünü tasvip etmiyor ver kesinlikle karşı çıkıyoruz.
  Sevgili Melek'ler, toplumun acı gerçeklerinden biri olan erkek şiddetine dair Psikiyatrist Profösörlerinden bilgiler sunuyoruz sizlere bu yazımızda. Karısını, sevgilinisini bir kadını döven erkeğin çok büyük bir aciz olduğunuda söylemeden geçemeyeceğim.

  [​IMG]

  Erkekler kadınları neden öldürüyor, neden reddedilmeyi, boşanmayı kabullenemiyor, neden kadının ‘namus’undan kendisini mutlak anlamda sorumlu tutuyor, hangi zihniyetin ürünü kadınları kolayca ölüme sürüklüyor? Bu soruların cevabını psikoloji uzmanları verdi. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten psikologların vurgu yaptıkları ortak nokta; toplumsal kültürün erkeğe, ‘kadına hükmetme ve onu kontrol altında tutma’ görevi yüklemesi. Bir diğer önemli nokta ise ‘vicdansızca ve suç niteliğinde davranışlar gösterme ve bunlardan hoşlanma biçimindeki tutumların görüldüğü antisosyal kişilik bozuklukları. İşte psikologların değerlendirmesiyle Türkiye’de kadınları öldüren zihniyetin psikopatolojisi:


  Kadın mal olarak görülüyor

  Psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Arıkan;

  “Türkiye’deki kadın cinayetleri, bir tarafıyla sosyolojik, bir tarafıyla psikolojik bir olaydır. Sosyolojik açıdan bakarsak, bu cinayetleri işleyen erkekler kadını bir meta olarak görüyor. Erkek, ‘Bu benim malımdır, başkası kullanamaz’ diyor. Saldırganlığın bir nedeni buradan kaynaklanıyor. Ne yazık ki geçmişten bu yana alışılagelmiş böyle bir anlayış, bir zihniyet var. Bu alışkanlığı sürdüren erkekler bu tür olayların yaşanmasına neden oluyor.

  Anneleriyle sorunlu erkeklere dikkat

  Bir de olayın psikolojik yönü var: Erkekler, ne yazık ki kadınlarla ilişkilerinde, anneleriyle ilişkilerinden gelen bir problem yaşıyorlar, yani bu anlayışın kökü annelerine dayanıyor. Erkeklerin kafalarında çözümlenmemiş bir karmaşa var. Erkek her şeye sahip olmak istiyor ama olamıyor, sürekli kadın üzerinde ağırlığını koymak, dominant olmak istiyor. Kadınlara yönelik cinayetlere işte bu karmaşanın yansıması olarak bakmak lazım.

  Yargı erkeği kayırıyor

  Bunlar, normal ve sağlıklı insanlar değildir. Bunun psikolojideki adı antisosyal kişilik bozukluğu, yani psikopatik kişiliktir. Burada aslında erkek, bir başka erkekle yarışıyor. Kadını tam anlamıyla sahiplenmek istiyor, bir başka erkek veya onun varlığına dair geliştirdiği düşünce, antisosyal kişilik bozukluğu olan erkeği harekete geçiriyor. Başka bir erkeğin varlığını veya düşüncesini yok etmeye gücü yetmediği zaman şiddetini, gücünün yeteceği yere, kadına çeviriyor ve onu yok ediyor. Zayıf gördüğünü ezme, yok etme olayıdır bu. Bu kişilerde paranoid etkiler de söz konusu ama antisosyal kişilik bozukluğu ön plana çıkıyor. Kadına yönelik şiddeti önlemek için cezaların ağırlaştırılması ve caydırıcı olması gerekiyor. Değerler yeniden sorgulanmalı, çünkü Türkiye’de yargı da erkeği kayıran bir sistem içinde işliyor."


  Erkeğe kadının cezalandırılması gerektiği öğretiliyor

  Psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci;

  "Bu cinayetleri tek başlık altında toplamak çok doğru değil ama genel olarak erkeğin kadına uyguladığı şiddet olarak ele aldığımız zaman, toplumsal olarak erkeğe öğretilenler, yanlış namus, ahlak ve erkeğin fiziksel olarak kadına şiddet uygulayabilir konumda bulunması ortak payda olarak değerlendirilebilir. Doğduğu andan itibaren erkeğe yüklenen, ‘kadını korumak, sahiplenmek, kontrol etmek’ gibi görevler, erkeğin kadını sahip olduğu bir meta olarak görmesine katkıda bulunmaktadır. Toplumsal olarak kadına biçilen görev ise iyi ev kadını olmak, söz dinlemek, eşe sadakat ve itaat olunca, kendine göre bu davranışlardan sapma olduğu durumlarda, kadının ‘cezalandırılması gerektiği’ erkeğin öğretisi oluyor.


  Antisosyal kişilik şiddeti doğuruyor

  Toplumsal baskı ve öğretiler nedeni ile olan cinayetleri ayırırsak (töre gibi), erkeğin neden daha çok şiddet gösterdiği, çok sayıda araştırmanın konusu olmuştur. Saldırgan yani şiddet uygulayan aile bireylerinin büyük oranda erkek oluşu ve bu saldırgan davranışların ilerleyen yaşla birlikte azalmaya başlaması, erkeklik hormonlarının şiddette etkili olduğunu düşündürmektedir. Sorumsuz, tepkici ve düşüncesiz hareket etme, vicdansızca ve suç niteliğinde davranışlar gösterme ve bunlardan hoşlanma biçimindeki tutumların görüldüğü antisosyal kişilik bozuklukları da şiddetin biyolojik nedenlerindendir.

  Toplumsal kültürü değiştirmek istiyor

  Cinayetlerin önüne geçilmesinde erken dönem ve kısa vadede sosyal destek kurumlarının ve güvenliğin sağlanmasının önemi çok büyüktür. Cezaların caydırıcılığı yeterli değildir. Asıl önemli olan toplumsal kültürü değiştirmektir ki bu, zaman isteyen bir süreçtir. Ama bir yerden başlanması gerekiyor. Kadın ve erkek tanımları ile görev tanımları belirlenerek, yeni bir toplumsal bilinç yaratılması gerektiği düşüncesindeyim."


  Toplum baskısı önemli

  Psikolog Ferahim Yeşilyurt;

  "Erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Erkekler özellikle de feodal kültürün etkisini yoğun biçimde hissederek büyüyen erkekler, kadınları daha çok kontrol etmek istiyor. Kendi kontrolü dışına çıktığında da yok etmeye çalışıyor. Töre ve namus kavramları kadın cinayetlerinin en önemli nedeni olarak görülüyor. Toplum baskısı ise görünmeyen bir sebep. Toplumda özellikle de belirli kesimlerde ‘namusunu temizlemeyen kişiye’ selam bile verilmeyebiliyor. İşte bu toplumsal baskı cinayete yönelmede çok önemli rol oynuyor.

  Şişirilmiş erkek egosuna dikkat

  Az gelişmişlik ve dijital düşünce yapısı da bu sonuca götüren önemli bir etken. Erkek egosu o denli şişiriliyor ki ona ‘hayır’ diyen kişi, onu yetersiz görmüş olarak kabul ediliyor. Erkek, yetersizliğini azaltma yolları aramak yerine suçu karşı tarafta arayınca böyle bir sonuca gidiyor. Diğer taraftan dijital düşüncede 1 ve 0’lar vardır. Yani ya bir şey ya da o şeyin tam tersi vardır, arası yoktur. Bu tür cinayetlere yönelen kişiliklerin en önemli özelliklerinden biri de empati eksikliğidir.
   
 2. gamselim

  gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.764
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  SAMSUN
  Offf :(( aciz olan erkek bunu yapar ya bunun bir bahanesi olamaz ya ben bunları kabul etmiyorum yaa bu nasıl iş allahım bizi böylesine aciz zavallı erkeklerden korusun .....
  Burada kadınların bir hatası varki kendilerine şiddeT uygulayan erkeklere karşı sessiz kalıyorlar göz yumuyorlar sebep ne olursa olsun kadın sessiz kalmamalı bu cekilecek dert degil...

  Allahım erkek demeye adam demeye dilim varmayan o aciz varlıkların .... :sinirli:

  Allahım kadınların yar ve yardımcısı olsun :(
   
 3. Hukuk Sever

  Hukuk Sever Forum Okuru

  Cinsiyet Eşitliği
  Sayın;
  Psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Arıkan;
  Sizin ne dünyadan nede budurumda olan erkelerden haberiniz yok.Bu ülkede cinsiyet farklılığı olduğu sürece ne bu şiddet biter nede bir sonuç alınır.Öyle bir hal aldıkki sayın bakanın çalışmaları dahi net üzerinde mizah konusu oldu.Yani toplum hala kendini geliştiremediği gibi geçmişten dersde çıkartamamaktadır.
  Uygulanmakta olan normların kadın lehine yorumlanması gerçeğinide lütfen göz ardı etmeyiniz.
   
Erkeklerin uyguladığı şiddetin nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkekler ağlasa şiddet olmaz

  Erkekler ağlasa şiddet olmaz

  Türk toplumunda erkeklere ağır adam modeli çizilmiştir. Ağır adam asla ağlamaz! Oysa, bir ağlasalar!.. Ağlamanın ailede şiddetin panzehiri olduğunu savunan psikologlara göre, erkekler doğal davranamayıp, duygularını sürekli bastırdığı için en küçük olayda patlarlar ve de saldırganlaşırlar. Ağlamanın depresyona iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, "Eğer erkekler ağlayabilseydi, kadınlara...
 2. Erkeklerde infertilite nedenleri

  Erkeklerde infertilite nedenleri

  Hormonal nedenler Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezi FSH ve LH hormonlarını salgılamaktadır. Bu hormonlar testislerden sperm üretimini ve erkeklik hormonu olan testosteronun salgılanmasını uyarır. İncelemeler bu hormonlara ait bozuklukları veya testislerde sperm üretim bozukluğuna işaret eden hormonal değişiklikleri gösterir. Testislere ait nedenler Testise ait nedenler iki grupta...
 3. şiddetle uzak durulması gereken erkek tiplemeleri

  şiddetle uzak durulması gereken erkek tiplemeleri

  Hava da oldukça soğuk evime gidelim mi? (vur tekmeyi öyle kaç) *Film oldukça sıkıcı, yerimi de beğenmedim kolumu şöyle atayım, arkalara doğru gitsek mi? (filmi bitir, olduğun yerden kımıldama, film bitince tanımıyormuş gibi çek git) *Evlenmek mi neden biz böyle de mutlu değil miyiz? (tek kelime bile etme, ayrıl) *Saçmalama, o eski bir arkadaş üstelik elini falan da tutmuyordum...
 4. Eğitimli erkekte kadına şiddet uyguluyor!

  Eğitimli erkekte kadına şiddet uyguluyor!

  Kız ve erkek çocukların eğitime erişimi konusunda ciddi düzeylerde eşitsizlik bulunuyor. 6 ilde iki erkek çocuğuna karşılık yalnızca bir kız çocuğu ilköğretimden mezun oluyor. Kırsal alanlarda ilköğretime devam etmeyen her üç çocuktan ikisi kız çocuğu. Zorunlu göçe maruz kalmış ailelerde, ilköğretim çağındaki 10 kız çocuğundan üçü okula devam etmiyor. Eğitim Reformu...
 5. "Kocamın uyguladığı şiddet belgeli"

  "Kocamın uyguladığı şiddet belgeli"

  etiler şamdanın sahibi, mehmet tuna, şahnaz tuna, şiddet, dayak Şahnaz Tuna "eşimin uyguladığı şiddet belgelidir" dedi. Ne yazık ki, yine kadına şiddet vakkasından bir örnek daha sunuyoruz sizlere Melek'ler. Etiler Şamdan'ın sahibi Mehmet Tuna'nın 17 yıllık eşi Şehnaz Tuna'dan şok açıklamalar İstanbul'un en köklü gece kulüplerinden Etiler Şamdan’ın sahibi Mehmet Tuna’nın 17...

Sayfayı Paylaş