1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Erkekte eşinden dul maaşı alabilir.

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  dul maaşı eşi ölen erkeğe maaş bağlanması erkek ölen eşinin maaşını alabilirmi eşi kadına maaş bağlanması dul maaşı kimler alabilir [​IMG]


  Şükrü Kızılot'un yazısnı baştan sona paylaşmak istiyorum..
  Kadınların bu konuda sahip olduğu haklara erkeklerde sahip. Fakat asıl komik olan şuana kadar hiçbir erkek eşinden dul maaşı almak için başvuru yapmamış olması:)

  KADININ ilk kocası, bir kamu kuruluşunda daire başkanı olarak görev yaparken, ani bir rahatsızlık sonucu ölmüş. Kadına da, Emekli Sandığı'ndan ‘‘dul aylığı'' bağlanmış.

  Ancak kadın yalnız yaşamaya pek alışık olmadığı için, 10 ay sonra, büyük bir şirkette genel müdür olarak çalışan biriyle evlenmiş. Nasıl olmuşsa olmuş, daha evliliğin birinci yılı dolmadan eşi aniden ölmüş. Kadına, ikinci kocasından dolayı, bu kez SSK'dan ‘‘dul aylığı'' bağlanmış. Yaklaşık bir yıl sonra kadın bu kez bir işadamı ile evlenmiş. Tesadüf bu ya, işadamı olan üçüncü kocası da, evliliklerinin ikinci yılında ölmüş. Ölen eşinden dolayı da kadına, Bağ-Kur'dan ‘‘dul aylığı'' bağlanmış.

  Şu anda, henüz yeni bir evlilik yapmamış olan kadın, ölen üç kocasından dolayı, üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşundan da, ‘‘dul aylığı'' alıyor.

  YASAYA UYGUN

  Hukuka aykırı bir durum var mı diye araştırdık. Şu sonuca vardık: Ortada hukuka aykırı herhangi bir durum yok. Kadın, ölen üç eşinden dolayı, üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşundan da ‘‘dul aylığı'' alabiliyor. Ancak, kocalarının üçü de aynı sosyal güvenlik kuruluşuna sözgelimi SSK'ya bağlı olarak çalışsalardı, kadına sadece birinden ‘‘dul aylığı'' bağlanacaktı. Büyük bir tesadüf (!), kadının üç kocası da üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olarak çalışıyormuş.

  Şimdi soracaksınız; ‘‘Peki bu kadın bir daha evlenir ve dördüncü kocası da ölürse, dördüncü kocasından dolayı da, bir aylık bağlanır mı?'' Hemen yanıtlayalım; eğer adam ‘‘özel emeklilik'' sigortasına bağlı ise, dördüncü kocasından da aylık bağlanır.

  ERKEKLER DE YARARLANABİLİYOR

  Yukarıda anlattığımız olay, erkekler için de geçerli. İlk karısı Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalışırken ölen erkeğe de, Emekli Sandığı'ndan ‘‘dul aylığı'' bağlanabiliyor. Erkeğin, ikinci eşinin SSK'lı, üçüncü eşini de Bağ-Kur'lu olması halinde, ölen eşleri nedeniyle erkek de, üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşundan ‘‘dul aylığı'' alabilir. Hatta, ‘‘özel emeklilik'' sigortasına bağlı biriyle dördüncü evliliğini yapması ve onunda ölmesi halinde, buradan da dördüncü bir aylık alabilir.

  Ancak tüm araştırmalarımıza rağmen, bırakınız üç ayrı sosyal güvenlik kuruluşunu, iki ayrı sosyal güvenlik kuruluşundan dahi, ölen eşi nedeniyle, ‘‘dul aylığı'' alan erkeğe rastlamadık!..


   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ben ssk dan emekliyim.Hanımımda ssk dan emekliidi.hanımım vefaat etti.Hanımımdan dul aylığı aylığı olarak maaş alabiliyormuyum.?
   
 3. mustafa bilgic

  mustafa bilgic Forum Okuru

  Benim yengem var ilk karisi üzerine kayitli değil kocasi yurt dişinda yasiyordu 4ay oluyor menfaat edeli yurt disindada ikinci esi var yurt disindaki karisi orda kayitli olmayip trde kayitli lafin kisasi trdeki hanimi ikinci esi olarak eşinin maasini alabilirmi?
   
 4. uzo

  uzo Forum Okuru

   
 5. birisidiyebirisi

  birisidiyebirisi Forum Okuru

  Üçü de zehirlenerek mi ölmüş
   
Erkekte eşinden dul maaşı alabilir. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dul

  Dul

  dullar sitesi dul sitesi mersinli dullar dulların mekanı mekanı Eşlerden birinin dul kaldığını görmesi, eşinin kendinden önce vefat edeceğine, Dul ve iffetli kadın görmek hayır ve iyiliğe, Dul bir kadının, kendisi gibi dul bir erkek görmesi tekrar evlenmesine delalet eder.Rüyada dul birisini görmek başınız belaya girdiğinde arkadaşlarınızdan destek bulamayacağınıza işaret eder. Dul kadın, evle...
 2. Erkeklere nasıl hediyeler alabiliriz?

  Erkeklere nasıl hediyeler alabiliriz?

  erkeklerin sevdiği hediyeler erkeklerin en sevdiği hediyeler erkeğe ne hediye alabilirim en çok erkek arkadaşıma ne hediye alabilirim Bazen ilişkinizi anlamlandıracak, gününüzü renklendirecek değişik bazı şeyler yapmak gerekecek. Birbirinizi daha yakından hissedip, anlayabileceğiniz uygun, güzel bir ortam yaratmak veya yaratılan bu uygun ortamda onu sevindirecek bir hediye sunmak.işte...
 3. Kimler işsizlik maaşı alabilir?

  Kimler işsizlik maaşı alabilir?

  hamilelikte işsizlik maaşı hamilelik maaşı Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik sigortasından yararlanmak için ne yapmak lazım? Ne kadar süre çalışmak gerekiyor Türkiyedeki en son rakamlar: 3.6 milyon işsiz İşsizlik maaşı almak için birçok insan ne yapacağı konusunda hiçbir fikir sahibi değil. Ocak ayı işsizlik oranlarına bakılırsa 1 yıl önceki tarihle...
 4. Dul kadınlara Kurban Bayramı Öncesi iki maaş yatırılıyor

  Dul kadınlara Kurban Bayramı Öncesi iki maaş yatırılıyor

  2012 Kurban Bayramında dul, eşini kaybetmiş ve hiçbir şekilde sgk yada ssk güvencesi bulunmayan kadınlara Hükümet, 2 maaş ikramiye yatırdı. Bu güzel haber için AKP hükümetini tebrik ediyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi iki maaşı hesaplara yatırdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 16 Ekim 2012 tarihi itibariyle muhtaç kadınlara 90 milyon lira ödeme yaptı....
 5. Dul maaşı aylığı almanın şartları nelerdir

  Dul maaşı aylığı almanın şartları nelerdir

  Kızlar 2013 ve 2014 yılları için dul olanların dul aylığı alma şartları tam olarak nelerdir dul ve dulluk maaşı nasıl bağlanıyor. Sgk dul ve yetim aylığı nasıl bağlanıyor birde iki dul maaşı almanın şartları neler yani hem anneden hem babadan bu konuyla alakalı bilginiz var mı ?

Sayfayı Paylaş