Erken adet olma gebelik belirtisimi?

Uzman SühaN

Administrator
Erken adet olma gebelik belirtisimi?
Hamile olmanın belirtilerinden biriside erken adet görmek olur, zamanından önce olan kanama hamilelik olarak düşündürüyor. Mevsimsel, stres gibi olaylar erken adet olmanızı tetikleyen sebeplerden birisi olmaktadır. Sizlere yorgunluk getirir yada ani bir hava değişimi dahi etkileyecektir.

Erken kanama olması hiçbir zaman kesin hamilelik belirtisi değildir. Hamilelik belirtisi adet gecikmesi olarak biliniyor bütün kadınlarda bu durum meydana gelir. Erken olma durumunda sizi etkileyen çevresel faktörler olacaktır. Endişelenmenize gerek yok bir müddet daha beklediğiniz zaman bu süreçte düzenine tekrar girecektir.7.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE


İlk adet dönemizin başlaması hormonların düzene oturana kadar birkaç seneyi bulabilmektedir. Genç kızlarda adet süreleri 21 – 45 gün arasında değişiklik gösterir yetişkin kadınlarda ise 21 – 35 gün olarak belirlenmiştir. Genç kızlarda bu süre 32 günlük bir döngüsü olur yaklaşık 21 gün içersinde olursa bu durum erken adet olmaktadır.

Bayanların büyük sorunlarından olan adet düzensizliği insanları korkutuyor. Erkenden ve belirsiz zamanlarda adet olmak sosyal hayatları yakından etkiliyor. Adet olduğunuz zamanın ilk gününden diğer bir adetin 22 gün ve 40 gün arasında oluyorsa herhangi bir adet düzensizliği yaşamıyorsunuz demektir. Kimi kadınlarının adet düzenliliği hayatı boyunca düzgün gidebilir, kimi kadınlar ise hayatının başlangıcında düzensizliklerle karşılaşabilir.

Normalde kadınlar ortalama 28 günde 4-5 gün süren kanama görür. Bazen 23-35 güne çıkabilir, zamanlama normal sayılmaktadır. Kanamalar olarak 2-7 gün normal sayılır. Zaman dilimlerinde değişiklikler fazla yada az olması adet düzensizliğine neden olur. Ender, sık, fazla, uzun süre gelen kanamalardan dolayı meydana gelir. Kadınlarda adet düzensizliği hormonal sebepler olabilir, bunun dışında miyon kanser gibi sorunlardan dolayı olabilir.

Adet düzensizliği genelde ergenlik çağında olan kızlarda sıklıkla görülen sorunlardan olur. Bu dönemlerde genç kızların dikkatli olması gereken düzensizlik varsa mutlaka doktora gözükmeleri gerekir.

Menopoz döneminin sonrasında ortaya çıkan adet kanamalarında kişilerin dikkatli olup bir çok hastalığın sebebi olabilir. Hastalıkların yanı sıra gerçekleşen kanamalar çoğu zaman kanser hastalığının habercisi olmayacaktır
 
Üst