Erken boşalmanın sebepleri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Erken boşalmanın sebepleri nelerdir?
Cinsel ilişki, insanlığın en keyifli eylemlerinden biri olabilir ve etkinlikte yer alan her iki ortağa da güçlü bir memnuniyet verebilir. Bir orgazm sırasında bir erkek genellikle boşalır; bu da spermin penisinden atıldığı anlamına gelir.Aynı zamanda, erkeğin bedeninde birçok şey olur ve böylece kendisine muazzam bir haz yaşatır.Ne yazık ki, herkes normal ejakülasyon işlevine sahip değildir. Bir erkeğin ejakülasyon kontrolü ve işlevi ile çok sayıda sorun ortaya çıkabilir. Erken boşalma erkeklerin yaşadığı en yaygın ejakülasyon bozukluğudur ve cinsel ilişki süresince karşılaştıkları sorunlardan ötürü çok sayıda semptom geliştirmelerine neden olabilir.


erken boşalma.Jpeg


Erken boşalma nedenleri belirtileri ve tedavisi
Erkekler için erektil disfonksiyon ve ejakülasyon sorunları en yaygın cinsel problemlerdir. Erken boşalma, stres, depresyon, ilişki sorunları veya performansa bağlı endişe gibi psikolojik faktörlerin neden olabilir. Sorunun üstesinden gelmek için, erken boşalmanın nedenlerini anlamak çok önemlidir. Bu nedenler aşırı heyecan, performans problemleri korkusu ve diğer anksiyete biçimlerini içerebilir . Sinir sisteminin akut aşırı duyarlılığı gibi fiziksel nedenleri de içerebilir.Diyabet, yüksek tansiyon, tiroid sorunları veya prostat hastalığı gibi nedenlerden de olabilir. Durum 35 yaşın altındaki erkeklerde daha sık olmasına rağmen, genellikle yeni bir ilişki, yeni bir deneyim veya ilişki içerisinde bulunanlarda görülme eğilimi gösterir.Erken boşalmaya ne sebep olur?Erken boşalmaya çeşitli faktörler katkıda bulunabilir. Stres, depresyon ve zihinsel ve duygusal sağlığı etkileyen diğer faktörler gibi psikolojik sorunlar bu durumu kötüleştirebilir. Bununla birlikte, biyolojik faktörlerin bazı erkeklerin erken boşalma yaşamasına daha fazla eğilimli olduğuna dair artan kanıtlar vardır.Erken boşalma, tipik semptomlara dayanarak teşhis edilir. Birçok erkek erken boşalma yaşar, sonra kendi kendine düzelir. Tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan erkekler için bile genelde görünüm iyidir.Cinsel performans kaygısı, cinsel işlev üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Testosteron olarak bilinen erkek üreme hormonu aslında cinsel aktivite içindir. Azalmış testosteron seviyesine sahip erkekler, yetersiz ereksiyon ve erken boşalma yaşarlar. Araştırmalar, tiroid, kalp ve böbrek hastalıkları gibi tıbbi durumları olan erkekler de ereksiyon problemi olduğunu göstermiştir.Aşırı alkol ve tütün tüketimine maruz kalmada bu probleme nedne olabilir.


erken boşalma nedenleri.jpgGecikmiş boşalmanın psikolojik tanımı cinsel ilişki sırasında bir boşalmanın bulunamaması anlamına gelir. İlginçtir ki, ejakülasyon sorunları, yalnızca mastürbasyon sırasında ortaya çıkarsa, nadiren bir işlev bozukluğu olarak tanımlanır. Boşalma sorunları düşük libido ve cinsel aktivite ilgi eksikliği katkıda bulunabilir. Boşalma olmadan, ilişki hayal kırıklığının kaynağı olabilir ve kişi tatmin olmaz. Sonuç olarak cinsel aktivite, zevkten çok iş olarak algılanabilir.Bazı erkekler için, bir boşalma işlevinin altında yatan ek psikolojik sorunlar olabilir. En etkili yaklaşım psikolojik yardım ve tıbbi müdahalenin bir kombinasyonudur. Bu yolla, erkek olumlu cinsel deneyimleri hızla başarabilir ve kendine güven duygusu kazanabilir. Doğru koşullar altında ve devam eden motivasyon ile boşalma bozukluklarının üstesinden gelinebilir.


Bazı kimyasal maddeler, boşalma ile ilgili sinirleri etkiler.


Antidepresanlar

Alkol

Yüksek tansiyon ilaçları


Cerrahi veya travma da boşalma problemlerine yol açabilir.


Omurda ve pelvisteki sinirlerde hasar olması

enfeksiyonlar, özellikle prostat veya idrar yolu enfeksiyonları

nöropati veya inme

düşük testosteron seviyeleri

bazı prostat ameliyatları

Erken boşalma en yaygın erkek cinsel problemidir ve her yaştan insanı etkiler. Erken boşalma, bir erkek boşalmanın zamanlamasını kontrol edemediğinde gerçekleşir . Boşalma problemleri hem fiziksel hem de psikolojik nedenlerle çeşitli şekillerde olabilir. Fiziksel nedenler diyabet, bazı cerrahi veya travma türleri, bazı iltihaplanma veya enfeksiyon türleri ve bazı ilaçlar gibi bazı hastalıkları içerir. Psikolojik nedenler, stres, kaygı (cinsel performansa ilişkin endişe gibi), ilişki güçlüğü ve depresyonu içerir.

Fiziksel bir neden varsa, yardımcı olabilecek bir tedavi olabilir. Psikolojik nedenler varsa, en iyi yaklaşım, eşinizle konuşmak ve danışma ve terapi almaktır. Boşalma problemleri, insanları hayatlarının herhangi bir aşamasında etkileyebilir ve fiziksel, psikolojik veya ikisinin birleşimi gibi çeşitli sebepler olabilir. Farklı boşalma sorunları türleri vardır. Tanı, sorunun nedenini bulmak için önemlidir; çünkü tedaviler, sorunun psikolojik ya da fiziksel olup olmadığına bağlı olarak değişecektir.
 
Üst