Erken düşüğün nedenleri nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Erken düşüğün nedenleri nelerdir?
Hiçbir kadın gebelik kaybı olasılığını düşünmek istemez, ancak eğer hamile kalırsanız veya gelecekte hamile kalmayı düşünüyorsanız, erken düşüklerin nedenlerini anlamak önemlidir.Düşük, gebeliğin 20. haftasından önce fetüsün kaybedilmesi demektir . Çoğu düşükler gebeliğin on üçüncü haftasından önce gerçekleşir;Düşük, erken gebelik ile ilişkili en yaygın komplikasyonlardan biridir .Cinsel ilişki, egzersiz,tıbbı koşullar, stres , kromozom anormallikleri düşüğün nedenleridir. Bu makale ; düşük,gebelikte düşük,düşük nedenleri,düşük neden olur,düşük belirtileri ile ilgili bilgiler vermektedir.


gebelik ve düşük.jpg


Bir düşük nedeni çeşitlidir ve çoğunlukla nedeni tespit edilemez. Fakat düşük olasılığının genel olarak daha olası hale gelmesine neden olan bazı sebepler var. Bunun bir nedeni kromozom anomalisi olabilir .Tiroid durumları ve kontrolsüz şeker hastalığı düşüğe neden olabilir. Şeker hastalığınızı kontrol altına almak için doktorunuzun önerdiği yaşam tarzı değişikliklerini yapın Düşük yaptıysanız, bunun sebebinin ne olduğunu ve bunun tekrar olmasını önlemek için ne yapabileceğinizi bilmek istersiniz. Tekrarlayan düşüklerin nednei mutlaka araştırılmalıdır.


Erken gebelikte lekelenme normaldir, ancak menstrüel benzeri kramplar veya şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız ve kanama yaşıyorsanız, bu düşüğün habercisi olabilir. Mümkün olan en kısa zaman da bir kadın doğum uzmanına görünün. Bazen, yumurta ve sperm buluştuğunda, biri ya da diğer biri arızalıdır ve bu nedenle kromozomlar doğru bir şekilde dizilemez. Böyle bir durumda, sonuçta ortaya çıkan embriyo bir kromozom anomalisine sahiptir ve gebelik genellikle düşük yapmakla sonuçlanır.


Erken Düşüklerin Nedenleri


Birçok kadın bir düşük yapabilir, daha sonra sağlıklı bir hamileliğe devam edebilir.Daha sonra sağlıklı bir hamileliğe sahip olabilir.Düşüğün en yaygın nedeni fetüs ile kromozomal anormalliktir. Bu, bozuk bir yumurta veya sperm hücresinin bölünme işlemi sırasında zigotla ilgili sorunlara neden olduğu anlamına gelir. Çoğu durumda belirli nedenleri belirlemek zor olsa da, yaşam tarzı faktörlerini düşükle ilişkilendiren bazı araştırmalar vardır. Ortalama düşük riski taşıdığı düşünülen faktörlerden bazıları şunları içerir:


Sigara içmek

İlaç kullanımı

Aşırı kafein tüketimi

Ileri yaş gebeliği

Hormonal sorunlar

Diyabet, yüksek tansiyon, böbrek sorunları gibi kronik hastalıklar

Tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Enfeksiyonlar

Tehlikeli kimyasallara veya radyasyona maruz kalma


gebelikte düşük.jpg


Vajinal kanama veya lekelenme sırasında ilk üç aylık dönem içinde gebeliğin nispeten yaygındır.Hamilelik sırasında bir miktar hafif kanama veya lekelenme, gebeliğin yaklaşık % 20 sinde görülür ve bu kadınların çoğunda sağlıklı bir gebelik devam eder.Bazı durumlarda, özellikle kanama ve kramp ciddi bir sorunun işaretidir. Birinci trimesterdeki vajinal kanamanın ciddi nedenleri arasında ektopik gebelik ve düşük bulunmaktadır.
HIV, kızamıkçık (Alman kızamığı) gibi bazı bakteri ve viral enfeksiyonlar, özellikle ikinci trimesterde bir düşük için katkıda bulunabilir. Ayrıca, yetersiz kontrollü şeker hastalığı, romatoid artrit veya lupus gibi ağır kronik hastalıklar, düşüklerin ardında önemli bir neden olabilir. Düşük oranı da annenin yaşıyla birlikte artar. Yaşlandıkça, gelişen bebeğinizin kromozomal bir deformitesi olma ihtimali de o kadar yüksek olur.Erken düşüklerin nedenleri arasında cinsel ilişkide bulunma, ev de temizlik yapma veya ılımlı egzersiz yapma gibi durumlar yoktur. Aşırı stres, kendiliğinden düşüklere neden olmaz, ancak başka faktörler varsa bu durumlar düşüğe neden olabilir. .Fetusta bir kromozomal anormallik varsa, düşüğü önlemenin yolu yoktur. Bununla birlikte, kromozomal anormallikler genellikle rastgele ortaya çıkmaktadır. Birden fazla düşük yaptıysanız alta yatan nedeni araştırmanız gerekir.Hamileliğin devam etmesi için vücudunuz bebeğe doğru besin maddelerini ve hormonları sağlamalıdır ve bebek doğru bir şekilde gelişmelidir. Bu koşullar karşılanmazsa gebelik kaybedilebilir. Ardışık olarak birden fazla düşükler tetkit edilmelidir. Düşük yapma işaretleri gebeliğinizin gebelik durumuna bağlıdır. Çoğu kadın, normalden daha hafif kramp ve kanama ile ağır bir döneme benzer düşük yaşar. Diğerleri doğum benzeri kramp yaşayabilir.. Kanama süresi, gebelik dokusunun ne kadar çabuk dışarı atıldığına bağlı olabilir ancak normal süre 1-3 haftadır. Kanama şiddetli veya uzun süreli ise, tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.


Hamilelik sırasında herhangi bir aşamada bir bebeğin kaybı ebeveynler için son derece zor ve duygusal bir zaman olabilir. Sağlıklı bir gebelik süreci için sağlıklı ve dengeli beslenin. Zararlı alışkanlıklardan kaçının. Stres yapmayın, çeveresel kirleticilerden uzak durun. Düzenli olarak hekim kontrollerinde bulunun.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
17
Görüntüleme
5K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
PaSikA
A
Cevaplar
0
Görüntüleme
88K
A
Üst