Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Erken Menepoz acaba menepoza mı giriyorum diyenler buraya

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  Erken Menopoz acaba menopoza mı giriyorum diyenler buraya
  erken menopoz sebepleri, erken menopoz belirtileri, erken menopoz nedir


  Bir çok kadın yaşı daha genç olmasına rağmen erken menopoz riskiyle karşı karşıyadır.Peki öyleyse erken menopoz nedir bu konuda bir göz atalım..

  [​IMG]

  Bir kadında adet kanamalarının 35 yaşından önce kesilmesine erken menopoz adı verilmektedir. Günümüzde halk arasında erken menopozun daha sık görüldüğü iddia edilse de bu tam olarak doğru değildir. 35 yaş - 50 yaş arası olguları erken menopoz olarak değerlendirmek doğru değildir.

  Neden olur?
  Herhangi bir nedenle yumurta hücrelerini hızla tüketen her olay erken menopoza neden olabilir.
  En sık görülen nedenler aşağıda sıralanmıştır:

  Otoimmun hastalıklar
  Yumurtalıkların erken tükenmesi ve menopoz ortaya çıkması en sık otoimmun hastalıklar adı altında toplanan bir diz hastalığa bağlı ortaya çıkar. Otoimmun hastalık bireyin bağışıklık sisteminin henüz bilinmeyen nedenlerle kendi organlarını yabancı doku gibi algılaması ve bu organlara saldırarak onları tahrip etme çabası olarak tarif edilebilir. Eğer yabancı olarak algılanan doku yumurtalıklar ise işte bu otoimmun hastalık türü erken menopoz ortaya çıkmasına neden olur.

  Ameliyatla yumurtalıkların alınması
  Herhangi bir gereklilik sonucu genç kadının her iki yumurtalığı birden çıkarıldığında görülen erken menopoz türüdür. Bunun yanında diğer jinekolojik operasyonlarda da ender olarak (yumurtalıklara kastedilme olmaksızın) yumurtalıklar zarar gördüğünde erken menopoz ortaya çıkabilmektedir.

  Kanser tedavileri
  Kanser tedavisi için radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi (ilaç tedavisi) alan kadınlarda yumurtalıklar hasar görebilir ve menopoz ortaya çıkabilir.

  Aile öyküsü
  Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri kişinin annesinin menopoza girme yaşıdır ve yakın aile bireylerinden birinde erken menopoza girme öyküsü erken menopoz olasılığını belirgin şekilde artırır.

  Kromozom bozuklukları
  Frajil X Sendromu, Turner Sendromu gibi ender görülen kromozom bozukluklarında yumurtalıklar erken yaşta tükenir.

  Yaşam tarzı
  Sigara içilmesi menopoza girişi hızlandırmakla beraber tıbbi anlamda erken menopoza yol açması (yani 35 yaşından önce menopoza girilmesi) olağan değildir.
  Benzer şekilde ruhsal stres de yardımcı bir etken olmakla beraber tek başına erken menopoza yol açması beklenen bir etken değildir.

  Nasıl tedavi edilir?
  Erken yaşta ortaya çıkmış menopoz olgularında (özellikle otoimmun tipte olanlarda) kendiliğinden geri dönüş veya tedaviyle geri dönüş mümkün olabilmektedir.
  Genç yaşta menopoza girmiş olmanın getirdiği en önemli dezavantajlardan biri kemik erimesinin hızlanması olduğundan bu konuda gerekli önlemler alınmalı ve kemikleri koruyucu tedaviye geçilmelidir.
  Ateş basması, vajinada kuruluk, ruhsal gerginlik gibi klasik menopoz belirtileri de çoğu durumda hormon tedavisine yanıt vermektedir.
  Yumurta hücrelerinin tükenmesiyle ortaya çıkan erken menopoz olgularında kadının yumurta hücresi kalmadığı için kendi yumurtalarıyla gebelik oluşması (tüp bebek de dahil) çok zordur, bu durumda çoğu durumda tek çare donör oosit (başka bir kadının bağışladığı yumurta hücresi) ile oluşturulmuş gebeliktir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Mayıs 2012
Erken Menepoz acaba menepoza mı giriyorum diyenler buraya konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ''Acaba erken doğar mı'' stresine son...

  ''Acaba erken doğar mı'' stresine son...

  37 haftalık bebek doğarmı erkek bebekler kaç haftalık doğar 37 doğum yapanlar erkek bebek erken mi doğar iri erken mı Anne adaylarını bu stresten kurtaracak yeni bir test geliştirildi meleklerim... Erken doğum riski tükürükle ortaya çıkacak Basit bir tükürük testinin hamile kadınların erken doğum riskini saptayabileceği bildirildi buyrun... Britanyalı bilim adamları, 34 haftadan önce...
 2. Erken menepoz genetikmi?

  Erken menepoz genetikmi?

  erken menepozu genetik faktörlermi belirler,erken menepozun sebebi genetik faktörlermi,erken menepoz nasıl belirti verir,erken menepoz tedavisi hakkında bilgiler Doğal menopoz kesinikle genetikten etkilenen bir durumdur ve kız kardeş, abla, annenin menopoza girdiği yaş ne kadar ileriyse bir kadının da o kadar geç menopoza gireceği söylenebilir. Ancak erken menopoz doğal süreçten uzak, yani...
 3. Menepozda isteksizlik normalmidir?

  Menepozda isteksizlik normalmidir?

  Kadın, menopozla birlikte vücut imajının kaybolacağının ve kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygılarını duyar. Bu şekilde artık cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünen kadın cinselliğe olan ilgisini de kaybedebilir. Gerçekte menopozla değişen olaylar düşünüldüğü gibi değildir. Menopoz yaşlanmanın başlangıcı olmadığı gibi kadınlığın sonu da değildir. Bu olayların bilincinde...
 4. Menepoz için şifalı kürler

  Menepoz için şifalı kürler

  Menopoz İçin Şifalı Kür, menepoza iyi gelen şifalı bitkiler, menepoza ne iyi gelir, menepoza bitkisel tedavi Hanımlarda 45–50 yaş arası adetten kesilme dönemi “Menopoz dönemi” olarak bilinir. Her kadında farklı olarak seyretmektedir. Düzenli olarak E vitamini alınırsa veya E vitaminli yiyecekler bol miktarda yenilirse, menopoz dönemi hafif geçer. Menopoz döneminde soyadan elde edilen...
 5. Erken menopoz için Evenıng Prımrose Oıl kullanan varmı ?

  Erken menopoz için Evenıng Prımrose Oıl kullanan varmı ?

  Herkese merhaba, arkadaşlar son günlerde düzensiz regl dönemlerim oldu. Doktora gittim erken menopoza girdiğimi yapılan tetkitler sonucu öğrendim. Hamile kalmak için fazla zamanımda şansım da yokmuş. Doktor bir an önce tüp bebek yaptırmamı önerdi. Bende internetten araştırmaya koyuldum.Menopoz neden oluyor diye. Östrojen düşünce menopoz gerçekleşiyormuş. Bende östrojen içeren besinler hakkında...

Sayfayı Paylaş