Etiketler:
 1. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Erken yaşta evlilik mercek altında

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Beyazca tarafından paylaşıldı.

  erken yaşta evlilik

  Başbakanlık, Güneydoğu'daki 'erken yaşta evlilikleri' mercek altına aldı. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yapılan araştırmaya göre, ergenlik çağına gelmiş bir kız çocuğu için 'Okumuyorsa namusuyla evlensin' yaklaşımının hakim olduğu Güneydoğu'da kız çocukları ailelerini ekonomik yükten kurtarmak için erken yaşta evlenmeye zorlanıyor.
  Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaptırdığı erken yaşta evlenenler araştırması, bölge gerçeğini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre kız çocukları kalabalık ailelerini ekonomik yükten kurtarmak için erken yaşta evleniyor. Çocukların erken yaşta evlenmesinde başlık parası hala önemli bir etken. Ergenlik çağına gelmiş bir kız çocuğu için "Okumuyorsa namusuyla evlensin" yaklaşımı hakim. Kadınların yüzde 71'i 18 yaş ve altında evlendiğini belirtirken, yüzde 54'ü de ilk doğumunu bu yaşlarda yaptığını ifade etti. Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 950'si erkek, bin 398'i kadın olmak üzere 2 bin 348 kişi üzerinde yapılan araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle:
  "- Erken evlenme ve erken çocuk sahibi olma büyük oranda toplumsal bir kabulden kaynaklanıyor. Başka deyişle toplumsal bir meşruiyetinin olduğu görülüyor. Bu meşruiyetin sonraki kuşakta kırılmaya başlandığı düşünülse de bu eğilimin gerçeğe yansıması konusunda şüpheler bulunuyor.

  - Annenin hamilelik sürecinde sağlık kurumlarıyla ilişkileri çok sınırlı. Kişiler sağlık problemlerini sağlık kuruluşlarında gidermeye alışkın değiller. Bu hem anne hem de çocuk sağlığını tehdit ediyor. Bebek ölümlerine, kadın hastalıklarına yol açıyor.

  - Erken evlilik, özellikle mikrokredi ve halk kredisi alan eğitimsiz yoksul bireyler arasında kararlılıkla sürüyor. Erken evlilik riskinin bilincinde olsalar da gerçekte bu tutumlarında pek bir değişiklik görülmüyor. Geleceğini göremeyen insanlar, en kısa yoldan hayatın içine atılmayı tercih ediyorlar.

  - Erken yaşta evliliğin itici ve çekici nedenleri sorgulandığında kız ailesi, çok çocuğa sahip olduğu için evlenecek her bir kız çocuğunun aileyi ekonomik yükten kurtaracağı düşünülüyor. - Başlık parası, kısmen de olsa erken yaşta evliliği etkilemeye devam ediyor. Ergenlik çağına gelmiş bir kız çocuğu için "okumuyorsa namusuyla evlensin" yaklaşımı hakim.
  - Çevrede kendi yaşında kız çocuklarının evlenmesi de bu çocukları evliliğe özendiriyor."
  İdeal evlilik yaşı: 19-21
  Rapora göre evli kadınların yüzde 71.3'ü 18 ve altı yaşlarda evlenirken, yüzde 54.3'ü de ilk doğumunu bu yaşlarda yaptığını belirtti. Evli kadınların yüzde 31.5'inin 4-5 çocuğu ve yüzde 38.6'sının ise 6-9 çocuğu bulunuyor. Buna karşın 570 evli kadından 283'ünün çocuğunun öldüğü belirlendi. En az bir çocuğu ölenlerin oranı yüzde 49.8, iki çocuğu ölenlerin oranı ise yüzde 33.2.
  Katılımcıların yüzde 70'inin annesi ve yüzde 39.7'sinin babası okuma yazma bilmiyor. Ayrıca yüzde 64.4'ü çevrelerindeki evliliklerin erken yaşta olduğunu kaydetti. Erken yaşta evliliklerin gelenek ve görenekler nedeniyle olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 46.6. Bölgedeki kız çocuklarının yüzde 35.3'ü ideal evlilik yaşının 19-21, yüzde 39.2'si ise 22-24 yaş aralığı olduğunu ifade etti.
  Kararı aileler veriyor
  Katılımcıların yüzde 29.9'u, evlilik kararının ebeveynleri tarafından verildiğini belirtti. Yüzde 49.6'sı, bu kararı erkek ve kadının birlikte vermesi gerektiğini ifade etti. Yüzde 44.9'u erken evliliği engellemek için anne babalara yönelik eğitim projelerinin geliştirilmesi ve yüzde 31.6'sı ise erken evliliklerin taşıdığı riskler konusunda kampanyalar düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.
  Ankete katılanların yüzde 22.2'si ideal çocuk sahibi olma yaşının 19-21, yüzde 32.3'ü ise 22-24 yaşlarında olması gerektiğini söyledi. Katılımcıların yüzde 51.5'i erken yaşta evlenmenin ve anne olmanın taşıdığı riskler arasında anne ölümünün olmadığını, yüzde 53.4'ü böyle bir durumun bebek ölümüne neden olmadığını, yüzde 61.9'u sakat doğumla karşılaşılmayacağını, yüzde 58'i annede ruhsal fizyolojik ve biyolojik etki yaratmadığını ifade etti. Rapor, bölgedeki kız çocuklarının yüzde 15.7'sinin akraba evliliğinin taşıdığı riskleri bilmediğini ve yüzde 8.6'sının bu konuda fikri olmadığını da ortaya çıkardı.

  15.09.2008< Konu Resmi..>

  Kaynak : İHA   
 2. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Cevap: Erken yaşta evlilik mercek altında
  bende erken evlenenlerdenim..16 yaşında evelndim oğlumu 17 yaşında dünyaya getirdim..şimdi 19 yaşındyaım 20 ye giricem 3 ay sonraaa..
  paylaşımın için sağol...emeine sağlık..i bir araştırma yapmışsın.helalll
   
 3. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Cevap: Erken yaşta evlilik mercek altında
  bu araştırmayı sen ve senin gibi erken evlenen melekler için yaptım iyi okudunmu b u yazıyı esraaaaaa
   
 4. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Cevap: Erken yaşta evlilik mercek altında

  sağol tatlım okudmmm ama ne yapalım onalrın ailesi öle düşünüyor bizde ise ben istedim aşk evliliği benimkii ah aşk nelere kadirsin:D
   
 5. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Cevap: Erken yaşta evlilik mercek altında
  :26::26::26:ben ozaman tam normal evlenmişim 21 de erken yapılan evliklere karşıyım sadece çoçuk kazançları mevcutken erken alınan sorumluluklar rayına oturtulmaya çalışılan evliliklerde kadınları erken yıpratmaya kadar götürüyor benim sana karşı bir tutumum yok sevgiye saygım sonsuz ama oda bitiyor ben mantıktan yana olan evliklerden yanayımyimki eşler anlaştıkları noktada bu evlilikler daha sağlam oluyor eşler fikir olarak uyuşmalı ben hep mantık derim mantık mantık saygıyı akabinde sevgiyi öldürmez
   
  Son düzenleme: 24 Ekim 2008
 6. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Erken yaşta evlilik mercek altında

  Paylasim icin tsk
   
Erken yaşta evlilik mercek altında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mercek

  Mercek

  Dostlarınızın tavsiyelerine kulak asmanız gerektiğine, aksi taktirde, onların kalbini kıracağınızı işaret eder. Dostlarınızın tavsiyelerine kulak asmanız gerektiğine, aksi taktirde, onların kalbini kıracağınızı işaret eder.
 2. 4 sektör mercek altında

  4 sektör mercek altında

  Maliye, vergi denetimlerini finans sektöründeki 4 sektör üzerinde yoğunlaştırma kararı aldı. Maliye, vergi denetimlerini finans sektöründeki faktöring şirketleri ve tefecilik işlemleri, akaryakıt ve sigara ile son dönemde sahte içkiden ölümlerin meydana geldiği alkol piyasasında yoğunlaştıracak. 2009 yılı vergi denetim programı belirlendi. Gelir İdaresi Başkanlığı, programda küresel...
 3. Evlilikte Yaş Farkı Meselesi

  Evlilikte Yaş Farkı Meselesi

  yaş farkı olan evlilikler 12 yaş fark 20 farka rağmen evlilikte 10 fark evlilikte farkı Ben kesinlikle bunu sorun eden biri değilim.Çünkü ben 21 eşim 31 yaşında.Aramızda 10 yaş fark var ama hiç önemli değil.Biz birbirimizi seviyor ve anlaşıyoruz.Erkeğin kadından yaşça mutlaka büyük olması lazım.Çünkü evilikte bir kişinin daha bilinçli olması gerekiyor ee buda erkek olmalı.:) Evlilikte Yaş...
 4. Sinem Kobal "23 yaşında evlilik için erken" dedi

  Sinem Kobal "23 yaşında evlilik için erken" dedi

  sinem kobal, evleniyor, evlendimi, evlenecek, haberleri "Açev"in şenliğine katıaln ünlülker arasında Sinem Kobal da vardı Melek'lerim. "Ne zaman evlenecek siniz?" sorusuna bakın ne cevap vermiş Sinem :) Geçtiğimiz yıllara nazaran ünlü katılımının az olduğu şenlik yine AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) yararına gerçekleşti. İclal Aydın etkinliğe 9 yaşındaki kızı Zeynep...
 5. erken evlilik hakkında düşünceleriniz

  erken evlilik hakkında düşünceleriniz

  selam hanımlar ben şu an 18 yaşındayım liseden sonra okumadım ve şu an çok iyi bir kısmetim çıktı. ailem olumlu bakıyor görücü usulu bir evlilik olacak ama ben kararsızım nedeni ise hem yaşımın biraz küçük olması hemde acaba ilerde karşıma daha iyi biri çıkarmı diye.. Erken evlenmek hakkında ne düşünüyorsunuz aranızda erken evlenen varsa olumlu olumsuz yorumlarını alabilirmiyim çok...

Sayfayı Paylaş