Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Erken yaşta gebelik de ileri yaşta gebelik de riskli

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ileri yaş anneleri 42 yaşında hamilelik 39 yaşında hamilelik 39 yaş 36 Uzmanlar özellikle uyarıyor!!!

  Erken yaşlarda ve geç yaşlardaki gebilikler çok riskli

  Bu yaşlarda gebe kalan kadınlar diğer kadınlara göre çok daha fazla risk altına giriyorlar

  Uzmanların konuyla ilgili yaptıkları haberin detayına geçiyorum


  Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen ‘Gebelik ve Emzirme Döneminde Anne ve çocuk Beslenmesi’ konulu panelde, çocuğun bir aile ortamında yetiştiğini, çocuğun yetişmesinde en önemli etkenin anne olduğu belirtildi.
  Annenin, ailenin merkezini oluşturduğunu ve annenin anlayışlı, mutlu ve sağlıklı olması durumunda bebeğin düzenli büyüyeceğini ifade edilirken, düzenli beslenme olmadan anne ve çocuk sağlığının korunmasının mümkün olmayacağı kaydedildi.

  3 yıllık ara olmalı
  Anne sağlının, gebelik ve emzirme döneminde sosyolojik, ekolojik ve kültürel faktörlerden etkileneceği vurgulanarak, şöyle denildi: “Ayrıca gebelik sayısı, doğum aralığı, olgunluk düzeyi, sigara, alkol ve ilaç gibi biyolojik faktörler de anne sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Anne ve çocuk sağlının korunabilmesi için gebeliklerde en az 3 yıllık ara olması gerekir. Anne, gebelik döneminde bebeğe zarar verecek toksik maddelerden uzak durmalı ve bulaşabilecek bölgelerde çalışmamalıdır.”

  Beslenme çok önemli
  Bunların yanı sıra annenin emzirme döneminde de sağlığı bozucu etkenleri olabildiğince azaltması gerektiği belirtildi: “Özellikle beslenme çok önemlidir. Yemekle birlikte çok çay içilmesi, kan yapıcı maddelerin etkisiz hale getirerek vücuttan dışarı atılmasına yol açar. Bunun sonucu olarak da kansızlık ve sağlık bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca yemeklerin pişirilmesi, ek besin alınması ve annenin her konuda bilgilendirilmesi de anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.”

  Gebelik ve emzirme döneminde sayılan olumsuz tüm etkenlerin başta anne olmak üzere bebeğin düzenli gelişimini tersine çevireceğine dikkat çekilerek, “Sonuçta anne ölümleri, yaşam süresinin kısalması, emzirme verimliliğinin düşmesi, sakat ya da ölü doğum gibi olumsuzluklar ortaya çıkar” denildi.Anne yaşının gebeliğe pek çok etkileri vardır. Yaş ilerledikçe meydana gelen kromozom bozuklukları; düşük, erken doğum, ölü doğum gibi istenmeyen durumlara sebebiyet verebiliyorlar. Bu nedenle ileri yaşlardaki gebeliklerin daha sıkı takip edilmesi gerekiyor.

  35 yaşından itibaren, öncelikle Down Sendromu adını verdiğimiz genetik bozukluğun görülme ihtimali artar. 20-29 yaşlar arasında ihtimal 1/1100 iken, bu 35 yaşında 1/350, 40 yaşında 1/100′dür. Yani 35 yaşında, 20′li yaşlara kıyasla ihtimal 3 misli artmıştır.

  Uzmanlar, 35 yaşa kadar anne kanında ikili test, üçlü test adını verdiğimiz testleri yaparken, 35 yaşından itibaren gerçekleşen gebelikler için amniosentes öneriyorlar.

  Amniosentes nedir?

  Gebelik kesesinden su alınarak, bunun içindeki bebeğe ait hücreler ve genler ayrıntılı olarak incelenir. Şimdi yeni tekniklerle, en azından Down Sendromu olup olmadığı bu sıvıda 1 günde yüzde 100 saptanabiliyor. Kan testleri ile de bu ihtimalleri saptamak yüzde 90 mümkün oluyor.

  Anne yaşının gebeliğe pek çok etkileri var, diğer kromozom bozukluklarında da artma olabiliyor. Bu da gebeliğin düşükle sonlanma ihtimalini artırdığı gibi ölü doğumlar, erken doğumlar, gebelikte görülen yüksek tansiyon gibi komplikasyonlar da çoğalıyor.

  Annelerin gebelik komplikasyonlarına bağlı olarak ölmeleri ihtimali de 35-39 yaş arasında maalesef 4 misli artmaktadır.

  Genç gebelikler, anne-bebek için ne risk taşıyor?

  Burada 2 grup yapmak gerekiyor. 16-18 arası, bir de 16 yaşından ufak olanlar. Genel olarak bin 500 gramdan daha ufak bebek doğurma ihtimali, genç annelerde normalin 2 misli şeklindedir.
  < Konu Resmi..>

  Tıbbi ve psikolojik sorunlar, anne yaşının 16′nın altında olması halinde katlanarak artmaktadır. Mesela, bu durumda tahsil hayatı ciddi sıkıntıya girmekte, tabii bir de bu gebeliğin isteğe bağlı olarak ya da olmayarak oluştuğuna da bakmak gerekiyor.


   
Erken yaşta gebelik de ileri yaşta gebelik de riskli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 35 yaş üzeri anne adaylarının gebeliği ne kadar risklidir

  35 yaş üzeri anne adaylarının gebeliği ne kadar risklidir

  35 yaş üzeri hamilelik 35 yaş üstü gebelik Günümüzde ileri yaş dediğimiz 35 yaş üstünde gebelik sayıları artmıştır. İdeal gebelik yaşları 20-35 yaşları arasındadır. Kadınların çalışma ve sosyal hayat içinde daha fazla yer almaları, eğitim süreçlerini daha uzun tutmaları ve infertilite (kısırlık)...
 2. Gebelikte riskli yaş aralığı (18 – 35 yaş arası)

  Gebelikte riskli yaş aralığı (18 – 35 yaş arası)

  tansiyon aralığı tansiyon aralıkları riskli gebe bildirim formu yaş aralıkları Bir çoğumuz küçük yaşlarda anne olduk bende dahil.Ben 17 yaşımda anne oldum.Bu doğru birşey değil tabi ki ama işte kader.Gerçi kaderin dışında bu biraz da bizim elimize.Küçük yaşımda hamile kaldım ama çok zor bir gebelik geçirdim.Sürekli doktor takibindeydim. Yani anlayacağınız gebelikte yaşınız ve sağlığınız çok...
 3. İleri Yaşta Gebelik

  İleri Yaşta Gebelik

  35 yaş ve üzeri yaşlardaki gebeliklerle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler melekler okuyunuz lütfen :tik: Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir. Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kariyerini sağlamlaştırmak, maddi güvenceyi sağlama kaygısı veya psikolojik olarak anneliğe hazır olmaya çalışmak sayılabilir. Ayrıca...
 4. Ilerleyen yaşlarda gebelik

  Ilerleyen yaşlarda gebelik

  Günümüzde kadınlar tarafından evlilik ve annelik yaşı sürekli olarak ileriye ertelenmektedir. Bu ertelemenin nedenleri arasında öncelikle mesleki kariyerini sağlamlaştırmak, maddi güvenceyi sağlama kaygısı veya psikolojik olarak anneliğe hazır olmaya çalışmak sayılabilir. Ayrıca yaşanan teknolojik gelişmeler sonucu yardımcı üreme teknikleri (mikroenjeksiyon-tüp bebek) ile hamile kalan...
 5. İleri yaş gebelikte doğumsal anomaliler

  İleri yaş gebelikte doğumsal anomaliler

  Gebeliklerden Yaklaşık 20 sinden birinde oluşan doğum bozuklukları, minör anatomik anormalliklerden geniş çaplı genetik bozukluklara rastlanabilir. Mental retardasyonun önemine göre sınıflandırılmaktadır. Genetik tarama, kalıtımsal bir durum açısından kimlerin yüksek riskte olduğunu belirlemek için özel testler kullanılmasıdır. Genetik tanı ise kalıtımsal hastalık açısından yüksek riskte...

Sayfayı Paylaş