1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  ertesi gün hapı markaları Doğum korunma yöntemlerinden birisi olan ertesi gün hapıyla ilgili tüm merak ettikleriniz bilmeniz gerekenler
  [​IMG]
  Ertesi gün hapı nedir?
  Ertesi gün hapı, herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmadan girilen ilişki sonrasında, oluşabilecek gebeliği önlemeye, rahim iç tabakasını muhtemel bir gebeliğin yerleşmesine elverişsiz hale getirmeye yarayan ilaçlardır. Adet zamanına bağlı olarak yumurtlamayı veya döllenmiş bir yumurta hücresinin rahimde yuvalanmasını geciktiren veya önleyen ertesi gün hapı, eğer döllenmiş yumurta hücresi rahimde zaten yuvalanmışsa etkili değildir.

  Hangi durumlarda kullanılır?
  Sürekli kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi olmayan ertesi gün hapını, zorunlu kaldığınız durumlarda almalısınız. İlişki esnasında prezervatif yırtıldıysa, diyafram kaydıysa, geri çekme yöntemi kullanıyorsanız ve eşiniz erken boşaldıysa, doğum kontrol hapını almayı unuttuysanız ya da bir cinsel saldırıya maruz kaldıysanız bu hapı kullanabilirsiniz.

  Nasıl kullanılır?
  Levonorgestrel hormonu içeren iki tabletten oluşan ertesi gün hapından ilkini cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde, ikincisini de ilk haptan 12 saat sonra almanız gerekiyor. İlk hapı içmekte ne kadar gecikirseniz, ertesi gün hapının etkisi o kadar azalır. Yapılan araştırmalara göre başarı şansı yüzde 97-98 gibi yüksek bir oran olan ertesi gün hapının etkili olması için, korunmasız ilişkiden sonra içmiş olmanız gerekiyor. Yani ilacı içip sonra cinsel ilişkiye girdiğinizde, herhangi bir etki sağlamıyor.

  Yan etkisi var mıdır?
  Her ilişkide ilacı almak, vücuda bir ayda giren toplam doğum kontrol hapının içinde bulunan östrojen ve progesteron veya tek başına progesteron kadar hormon yüklemesi sağlayacağından, vücudun hormonal dengesini bozabilir, gerginliğe neden olur.

  Bu nedenle ayda en fazla bir kere kullanmalısınız. Bunun yanı sıra hapı kullanan bazı kadınlarda mide bulantısı, daha seyrek olarak da kusma, baş ağrısı, göğüste gerilme ve baş dönmesi gibi yan etkiler görülebiliyor.

  Ertesi gün hapı kullandıktan sonra hamile kalınır mı?
  Ertesi gün hapı, sadece korunmasız ilişkiden sonraki kısa dönemi etkiler. Yani gelecekteki doğurganlığınızı engelleyici bir etkisi yoktur. Hapı aldıktan sonra adet kanamalarınız yine düzenli olarak devam eder. Tarihinde küçük kaymaların olması ihtimal dahilindedir. Fakat adet kanamalarında yedi günden fazla bir gecikme varsa veya kanamanın miktarı büyük ölçüde artmış ya da azalmışsa, bir gebelik testi uygulamanızda yarar var.

  Uzun süreli korunma yöntemi olarak kullanılabilir mi?
  Ertesi gün hapı, düzenli korunma yolu olarak kullanıma uygun değildir. Sık kullanımda da hem hapın etkisi azalır hem de diğer doğum kontrol yöntemlerine göre vücudun hormon dengesini bozmak gibi daha fazla yan etki gösterir. Ayrıca ertesi gün hapı, diğer doğum kontrol yöntemlerine göre daha pahalıdır.

  Her kadının kendine ve yaşam biçimine uygun doğum kontrol yöntemini bulması önemli. Bu nedenler bu konudaki her türlü sorumuzu doktorlarımızla paylaşmak gerekiyor.

   
 2. Gül Hanım

  Gül Hanım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.193
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  burdur
Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ertesi gün hapı hangi durumlarda kullanılır?

  ertesi gün hapı hangi durumlarda kullanılır?

  Ertesi gün hapı kullanımı Ertesi gün hapı zararlımı merhaba kızlar, Ertesi gün hapı kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir ama aşağıdaki nedenlerden dolayı gebelik istenmiyorsa kullanılabilir tabikide - Korunmadan cinsel ilişkiye girmek - Prezervatifin ilişki sırasında yırtılması - Vajina dışarısına boşalma olması. Bu durumda da gebelik olabileceği için hap kullanılması gerekir.
 2. Hangi durumlarda ertesi gün hapı kullanılır?

  Hangi durumlarda ertesi gün hapı kullanılır?

  ertesi gün hapı nedir,ertesi gün hapı ne için kullanılır,ertesi gün hapı nasıl kullanılır,ertesi gün hapı yan etkileri,ertesi gün hapı hakkında bilgiler Ertesi gün haplarının (ertesi sabah hapı) ağızdan bir seferde veya 12 saat arayla iki seferde alınan tipleri vardır. Bazıları hem östrojen hep progesteron hormonu içerir bazıları sadece progesteron hormonu içerir. Aldığınız hapın...
 3. Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

  Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

  Ertesi gün hapı, korunmasız gerçekleşen cinsel birliktelik sonrası kullanılabilen ve hamile kalmanızı önlemeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bununla birlikte elbette hamileliği %100 önlemek gibi bir garantisi yoktur. Hapı, birleşmeden sonra ne kadar erken alabilirseniz etkisi o kadar fazla olacaktır. En fazla etki edebileceği zaman aralığı ilk 12 saat olmakla birlikte, ertesi gün hapı cinsel...
 4. Ella ertesi gün hapı

  Ella ertesi gün hapı

  Merhaba ben 1 ay içerisin de iki kez ella kullandım adetim de 10 günlük bir gecikme var bu ilactan kaynaklı olabilirmi? Her ihtimale karşılık test yapmalımıyım ??
 5. Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

  Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

  Ertesi gün hapları , kadınlar tarafından istenmeyen hamilelikleri önlemek için tercih edilir. Şüpheli ilişki sonrası kullanılan ertesi gün hapı, hamilelikten %100 korumuyor. Hergün sayfamıza ertesi gün hapları ile ilgili sayısız sorular almaktayız . İlişkiden 4 gün sonra ertesi gün hapı yuttum hamile kalırmıyım, ertesi gün hapı yuttum lekelenmem var bu üstüne görmemi,ertesi gün hapı...

Sayfayı Paylaş