1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ertesi gün hapı, korunmasız gerçekleşen cinsel birliktelik sonrası kullanılabilen ve hamile kalmanızı önlemeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bununla birlikte elbette hamileliği %100 önlemek gibi bir garantisi yoktur. Hapı, birleşmeden sonra ne kadar erken alabilirseniz etkisi o kadar fazla olacaktır. En fazla etki edebileceği zaman aralığı ilk 12 saat olmakla birlikte, ertesi gün hapı cinsel birleşme sonrası 72 saat içerisinde alınabilmektedir.
  Ertesi Gün Hapı Nasıl Çalışmaktadır?

  Hamilelik cinsel birleşmeden hemen sonra gerçekleşmez. Bu sebeple cinsel birleşme gerçekleştikten sonra da hamileliği önlemek mümkündür. Spermin yumurta ile birleşmesi seksten sonra yaklaşık 6 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Ertesi gün hapının işlevi de yumurtalıkların yumurta üretmesini önlemek ve yumurtanın rahme tutunmasına engel oluşturmak için rahmin yapısını değiştirmektir. Ancak unutulmamalıdır ki eğer hamilelik gerçekleştiyse ertesi gün hapının hiçbir etkisi olmayacaktır.Ertesi gün hapını kaç kez alabileceğinizle ilgili bir limit olmamasıyla beraber, bu yöntemi acil durumlarda kullanabileceğinizi ve bu yöntemin düzenli bir korunma yöntemi olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca ertesi gün hapını yılda birkaç kez kullanmanız durumunda, adet döngünüzde de düzensizlikler olabilecektir. Eğer korunma yöntemi olarak sürekli ertesi gün hapını kullanıyorsanız bir doktora görünmenizde ve diğer korunma yöntemleri hakkında bilgi almanızda fayda vardır. Unutmamanız gereken bir diğer önemli noktada ertesi gün hapının cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamayacağıdır.

  Ertesi Gün Hapını Kullandıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

  Ertesi gün hapını kullandıktan sonra diğer güvenilir korunma yöntemlerini kullanmaya devam etmelisiniz. Kullanmış olduğunuz ertesi gün hapı sizi gelecekteki korunmasız cinsel birleşmelere karşı korumayacaktır. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve bir gün almayı atladıysanız kullanmaya devam edin ve ilaç atlanması durumunda yapılması gerekenleri belirten talimatları uygulayın.

  Ertesi gün hapını kullanmanızdan itibaren 3 hafta içerisinde adet görmüyorsanız, doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü böyle bir durumda hamile olabilmeniz de olasıdır.
  < Konu Resmi..>

  Kimler Ertesi Gün Hapını Kullanmamalıdır?

  • Korunmasız cinsel ilişkiden sonra 72 saatten fazla süre geçtiyse ertesi gün hapı koruma sağlamayacaktır.

  • Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ertesi gün hapını kullanmamanız gerekmektedir.

  • Yüksek kan basıncı, diyabet, ağır karaciğer rahatsızlığı gibi problemleriniz varsa, kalp problemi yaşadıysanız, felç geçirdiyseniz, göğüs kanserine yakalandıysanız, hormonal ilaç kullanmanızda sakınca varsa ve başka ilaçlar kullanıyorsanız, ertesi gün hapını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

  Kaç Tip Ertesi Gün Hapı Vardır?

  Ertesi gün haplarının iki tipi vardır. Birisi sadece progesteron hormonu içerirken, diğeri hem östrojen hem progesteron içermektedir. Östrojen damar tıkanıklığı riskini artırabilen bir hormondur, bu sebeple kişi kiloluysa, ileri yaştaysa, aşırı sigara kullanıyorsa ve damarsal bazı bozuklukları varsa ertesi gün haplarından östrojen içermeyenin alınması tavsiye edilmektedir. Progesteron içeren de ise belirli bir grubun kullanmamasına yönelik bir bilgi yoktur. Ancak bu ilaçlar bir hormon olduğu için doğru olan doktor önerisi ile kullanmaktır. Bununla birlikte ülkemizde ve çoğu ülkelerde reçetesiz temin edilebilmektedir.

  Ertesi Gün Hapı Kullanmanın Zararı Var Mıdır?

  Ertesi gün hapını yıl içerisinde birkaç kez kullanmanız durumunda adet döngüsü bozulabilmektedir. Ayrıca ertesi gün hapının koruması çok yüksek olmadığı için gebe kalma ihtimali de olabilmektedir.

  Ertesi Gün Hapının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

  Sadece progesteron içeren hapların, östrojen içermediği için, daha yüksek dozda alınmaları gerekebilmektedir. Bu da lekelenme tarzında kanamalara, bulantı, göğüslerde şişkinlik, dolgunluk, sinirlilik gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

  Hem östrojen hem progesteron içeren hapların en büyük yan etkisi ise içinde östrojen bulunduğu için bulantı ve kusmaya neden olmasıdır. Kusma durumunda da hapın etkinliği azalacağı için beraberinde bulantı giderici ilaçlar da alınabilir. Kusma gerçekleştiyse de mutlaka doktora görünüp ancak onun tavsiyesi eşliğinde bir doz daha alınmalıdır.

  Ertesi Gün Hapı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

  • Ertesi gün hapları ancak oluşmamış gebelikleri önleyebilirler. Eğer gebelik oluştuysa ertesi gün hapı kullanılamaz. Diğer bir deyişle bu haplar asla kürtaj ya da düşük hapı değildir.

  • Ertesi gün hapları rutin olarak kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak acil durumlarda başvurulabilir.

  • Ertesi gün haplarının kullanımı regl düzensizliklerine yol açabilir.

  • En doğru olan ertesi gün haplarını doktorunuza danışarak kullanmanızdır.

  • Ertesi gün hapı cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamaz.

  • Ertesi gün hapını korunmasız cinsel birleşmeden sonra ne kadar erken alabilirseniz, etkinliği o kadar artacaktır.

  • Eğer ertesi gün hapı işe yaramazsa doğacak çocuğa bir zararı olur mu sorusunun net bir cevabı yoktur. Annesi ertesi gün hapı kullanmış çocuklarda buna bağlı anormallikler gözlendiğine dair bir çalışma mevcut değildir. Ancak geçmiş deneyimler, erken hamilelikte alınan diğer hormonların bebeğe zarar verebileceğini göstermektedir.


   
 2. esra7791

  esra7791 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Merhaba, şu sitede EDIT BY BEYZA ertesi gün hapını aynı ay içerisinde 1 den fazla kullanmayın diyor 2 defa kullanılırsa ne olur ?? LÜTFEN BAŞKA SİTEYE AİT REKLAM LİNKİ PAYLAŞMAYIN.AKSİ TAKDİRDE BANLANIRSINIZ.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Kasım 2016
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,
  Ertesi gün hapları sık sık kullanılması gereken haplar değildir.Ertesi gün hapları yalnızca gereklilik durumlarında kullanılmalıdır. Çeşitli kaynaklarda ertesi günü haplarının yılda 3’ten fazla kullanılmasının sakınca olduğu belirtilir.Hormon bazlı ilaç olduğu için menste düzensizliğe yol açtığı gibi gereksiz hormon takviyesine yol açar.
   
 4. Helenist

  Helenist Forum Okuru

  slm beyza hanım ertesi gün hapı kullandım 2 haftadır adet olmuyorum hamile olbilirmiyim.ilacı 2 defa kullandım
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ;
  Ertesi gün hapları gelişi güzel kullanılmaz.Bu ilacın koruma özelliği %85-90 dır .Yani %100 korumaz.İlaç menste düzensizliğe yol açabilir.Gecikmeniz için test yapmanızı öneriyorum.
   
 6. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Korunmasız ilişki sonrası ,acil korunma yöntemi olarak bir çok kadın ertesi gün hapını tercih eder. Bu hap %100 gebelikten korumaz. Güvenirliği %85-90 dır. Ayrıca sık kullanılması adet düzenini bozar. İlaç kullanımı sonrası,ilaca bağlı mens gecikmesi olabilir.Ayrıca gecikme gebelik kaynaklı da olabilir.Bu yüzden ertesi gün hapı sonrası mensiniz de gecikme olursa test yapmanızı öneriyoruz..Ertesi gün hapı ile ilgili ek bilgiler için aşağıdaki linkimizi de ziyaret etmenizi öneriyoruz.

  Hangi durumlarda ertesi gün hapı kullanılır?
   
 7. taner ege

  taner ege Forum Okuru

  merb kız arkadaşımla anal yoldan ilişkiye girdik sperm dışarı aktı ella kullandık hamile olasılığı varmı ?
   
 8. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz. Detaylı bilgi için aşağıda ki linki ziyaret edin ( Gebeliğin oluşabilmesi için spermin vajina içine sızması lazım.Partnerinizin mensin de gecikme olursa tedbiren test yapsın.)

  Ters ilişkiyle hamile kalınırmı?
   
Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ertesi gün hapı alınıp hamile kalınırsa ne olur?

  ertesi gün hapı alınıp hamile kalınırsa ne olur?

  ertesi gün haapı kullanımı ertesi gün hapının zararları selam kızlar Ertesigünü hapı alındığı halde hamile kalınıyorsa bebeğe herhangi bir zararının olmadığını okudum Araştırmalar anne karnında bi bebeğe etki etmediğini göstermiş ama tabiki yinede istemiyorsanız tek çare kürtaj olmaktır ama ben herzaman önleminizi tam alın ve bir canakıymayın diyorum
 2. Ertesi gün hapı hakkında yanlış bilinenler

  Ertesi gün hapı hakkında yanlış bilinenler

  Bayanların ve özellikle de evli bayanların hayatlarında kimi zaman kullanmak zorunda kaldıkları ertesi gün haplarının temel olarak görevi partnerleri ile birlikte korunmasız ilişki sonrasında kullanılan ve ana amacı hamile kalınmasını engellemek olan bir ilaçtır. Halk arasında doğru bilinen yanlışlar arasında ise ertesi gün haplarının %100 etkisi olduğudur. Bu yanlış bir bilgidir ve %100 gibi...
 3. Ella ertesi gün hapı

  Ella ertesi gün hapı

  Merhaba ben 1 ay içerisin de iki kez ella kullandım adetim de 10 günlük bir gecikme var bu ilactan kaynaklı olabilirmi? Her ihtimale karşılık test yapmalımıyım ??
 4. Ertesi Gün Hapı Kullananların Merak Ettikleri Sorular

  Ertesi Gün Hapı Kullananların Merak Ettikleri Sorular

  Ertesi Gün Hapı Kullananların Merak Ettikleri Sorular başlıklı yazımızda ella norlevo gibi ertesi gün hapı diye adlandırılan bu ilaçlar hakkında detaylı bilgi, kullananların tecrübelerini ertesi gün hapı ne zaman kullanılmalı ve yan etkileri gibi önemli konulara değineceğiz. Bebek sahibi olmayı istemek kadar korunma da önemli bir tercihtir. Aslında ülkemizde ve dünyada da uygulanan birçok...
 5. Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

  Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen soru ve cevaplar

  Ertesi gün hapları , kadınlar tarafından istenmeyen hamilelikleri önlemek için tercih edilir. Şüpheli ilişki sonrası kullanılan ertesi gün hapı, hamilelikten %100 korumuyor. Hergün sayfamıza ertesi gün hapları ile ilgili sayısız sorular almaktayız . İlişkiden 4 gün sonra ertesi gün hapı yuttum hamile kalırmıyım, ertesi gün hapı yuttum lekelenmem var bu üstüne görmemi,ertesi gün hapı...

Sayfayı Paylaş