Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Eş ve Çocuklara alınan Arabadan dolayı Ödenecek Veraset ve İntikal Vergisi

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  veraset intikal vergisi nasıl hesaplanır veraset ve intikal vergisi hesaplama nasıl hesaplanır araç ve Arkadaşlar belki şaşırdınız ama bu yeni bir vergi değil. Yıllardan beri var. Adı Veraset ve İntikal Vergisi.

  Bu verginin genelde bilinen ve uygulanan tarafı veraset kısmı. Yani miras yoluyla geçen servetlerin vergilenmesine ilişkin olan kısmı. Zaten ölen yakınından kalan gayrimenkul, taşıt aracı, hisse senedi, bankadaki para gibi kıymetlerin veraset ve intikal vergisi beyan edilmeden mirasçıya geçmesi mümkün değil. Bu kısmı bilinmekte ve her zaman uygulanmakta.

  Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'nun ilk maddesinde şahıslara ait malların veraset tarikiyle veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisi'ne tabidir ifadesi yer almakta.(VİVK Madde 1)
  Buna göre eşinize veya çocuğunuza ev, araba türü malların hediye edilmesi halinde, arabanın trafik tescilinin, evin ise tapu tescilinin yapıldığı tarihi izleyen ay içinde Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesi verilmesi, hesaplanan verginin de her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere, üç yılda altı eşit taksitte ödenmesi gerekir.

  Kanunda veraset veya intikal suretiyle geçen malların nasıl değerleneceği de belirlenmiş. Verginin hesaplanmasında gayrimenkuller Emlak Vergisi değeri, diğer malların ise rayiç bedelleri dikkate alınmakta.

  Gayrimenkulü nasıl aldınız?
  Bazı illerde özellikle lüks semtlerde gayrimenkul işlemleri yakın takibe alındı. Bu takipte gayrimenkul ticaret üzerinden elde edilen kazançların vergilerinin tam olarak ödenip ödenmediği araştırılıyor. Bu araştırma yapılırken diğer taraftan gayrimenkulü satın alan şahısların durumu da inceleniyor. Hiçbir geliri olmayan kişilerin gayrimenkulleri nasıl aldıkları soruluyor. Gayrimenkulü bir yakının ivazsız olarak aldığının ortaya çıkması durumunda ise Veraset ve İntikal Vergisi isteniyor.

  Servet incelemesi yok!
  Hemen akla "Servet incelemesi mi yapılıyor" sorusu gelebilir. Ülkemizde servet beyanı ve buna bağlı servet incelemesi yok. Ancak bir gayrimenkulün eşi veya bir başkası tarafından ivazsız alınması Veraset ve İntikal Vergisi'ne tabi.

  Satış bedeli mi yoksa Emlak Vergisi değeri mi esas alınacak?
  Gayrimenkullerin ivazsız intikale konu olması halinde vergi tutar Emlak Vergisi'ne esas olan değer üzerinden hesaplanıyor. Ancak gayrimenkulün ivazsız intikalinin beyan edilmemesi halinde vergiye tabi değer satın alma bedeli olabilir. Çünkü ivazsız bir intikal için para da bağışlanmış ve bu para ile gayrimenkulün satın alma işlemi yapıldığı iddia edilebilir. İvazsız verile kıymetin para olması halinde satın alma bedelinin tamamı vergiye tabi. Oysa gayrimenkulün ivazsız olarak devredilmesi halinde ise üzerinden vergi hesaplanacak tutar Emlak Vergisi'ne esas olan değer olacak. Genelde gayrimenkullerin Emlak Vergisi'ne esas değerleri rayiç bedellerin altında. Bu nedenle şahıslarca baştan ivazsız gayrimenkulün beyan edilmesi daha doğru.
  Vergi nasıl hesaplanacak?
  Veraset yoluyla veya ivazsız surette meydana gelen intikallerde Veraset ve İntikal Vergisi aşağıdaki tarifeye göre hesaplanacak.
  Matrah Verginin Oranı (%)
  Veraset Yoluyla İntikallerde İvazsız İntikallerde
  İlk 160.000 TL için 1 10
  Sonra gelen 350.000 TL için 3 15
  Sonra gelen 770.000 TL için 5 20
  Sonra gelen 1.500.000 TL için 7 25
  Matrahın 2.780.000 TL'yi aşan bölümü için 10 30
  - Evlatlıklar dâhil, füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinde 109.971 TL (füruğ bulunmaması halinde eşe isabet eden miras hissesinde 220.073 TL)
  - İvazsız suretle meydana gelen intikallerde 2.535 TL
  Bir şahsa ana, baba eş ve çocuklarından (evlatlıktan evlat edinenlere yapılan ivazsız intikaller hariç) ivazsız mal intikali halinde vergi, ivazsız intikallere ilişkin tarifede yer alan oranların yarısı uygulanarak hesaplanır. İsmail KÖKBULUT /   
Eş ve Çocuklara alınan Arabadan dolayı Ödenecek Veraset ve İntikal Vergisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dolama ve tırnak batması

  dolama ve tırnak batması

  parmakta dolama çıkması parmakta dolama parmak dolaması parmak iltihaplanması nasıl geçer Tırnak rahatsızlıkları Üstte iplik mantarı ve altta mantar enfeksiyonu Tırnak rahatsızlıkları üç ana gruba ayrılır a-) Dolama, paronychia, paronihia, tırnak yatağı iltihaplanması b-) Tırnağın tırnak yatağını yırması c-) Tırnak mantarı, Onychomykose, a-) Dolama: Dolama önce herhangi bir yaralanma...
 2. 2011 Veraset ve İntikal Vergisi Oran ve Tutarlar

  2011 Veraset ve İntikal Vergisi Oran ve Tutarlar

  intikal vergisi oranları 2011 2011 veraset ve intikal vergisi oranları veraset ve 42 SERİ NO'LU VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ Resmi Gazete No27800 (6. Mükerrer) Resmi Gazete Tarihi29/12/2010 Kapsam7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun(1) istisnalar başlıklı 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasında, "(b), (d) ve (e) bentlerine göre, her bir takvim yılında...
 3. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşleri ve Çocukları

  Kanuni Sultan Süleyman'ın eşleri ve Çocukları

  sultan süleymanın eşleri kanuninin eşleri sultan süleyman ın eşlerinin isimleri süleyman kanuni süleymanın kimlerdir Kanuni Sultan Süleyman'ın yaşadığı zaman boyunca eşleri ve olan çocukları hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri aktarıyorum. Hürrem Haseki Sultan Şehzade Mehmed, Cihangir, Mihrimah Sultan ve II. Selim'in annesi Mahidevran Sultan Abd’ullah kızı ve Şehzade Mustafa’nın...
 4. aşar vergisi ve öşür vergisi nedir

  aşar vergisi ve öşür vergisi nedir

  ARkadaşlarım aşar ve öşür vergisi nedir anlatırsanız sevinirim.
 5. Hangi olaylar veraset ve intikal vergisine tabidir?

  Hangi olaylar veraset ve intikal vergisine tabidir?

  veraset ve intikal vergisi,veraset ve intikal vergisi beyannamesi,hangi olaylar veraset ve intikal vergisi dairesine verilir,hangi olaylar veraset ve intikal vergi dairesine ödenir, Olağan yaşam içerisinde insanlar değişik boyutlarda ve niteliklerde hukuki ve vergisel yükümlülüklerle karşılaşırlarken, “ölüm” adı verilen yaşamın son noktasında da yükümlülükler tam olarak bitmemektedir....

Sayfayı Paylaş