Esansiyel hipertansiyon nedenleri nelerdir?

Esansiyel hipertansiyon nedenleri nelerdir?
Esansiyel hipertansiyon kan basıncının başka bir sağlık sorununa bağlı olmaksızın oluşmasıdı

Böbrek rahatsızlıkları gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkan yüksek tansiyon sorunları ikincil hipertansiyon olarak adlandırılır. Primer yanı esansiyel hipertansiyon ise tüm nedenlerden bağımsız olarak kan basıncının yükselmesine neden olur. İkincil hipertansiyon genellikle esas problemin yaşandığı alanda uygulanan tedavi yöntemleri ile çözümlenirken esansiyel hipertansiyon hayat tarzında ve beslenme üzerinde yapılan değişikliklerle ve genellikle ilaçla tedavi edilir.

Hipertansiyon Nedir?

Tansiyon ölçüm işlemi yapılırken esas olarak kalbin damarlara kan pompalamak için kullandığı güç belirlenmektedir. Tansiyon rahatsızlıkları düşü ve yüksek tansiyon olarak iki ana tipte ortaya çıkmaktadır. Hipertansiyon yüksek kan basıncı yani kalbin kanı yüksek basınçla damarlara gönderdiği anlamına gelmektedir.4.jpg


Hipertansiyon bazıları kontrol edilebilen bazıları ise kontrol dışı nedenlerle oluşmaktadır. Kontrol edilebilen nedenleri arasında fazla kilolar, hareketsizlik, kötü ve yetersiz beslenme, düzensiz uyku sayılabilir.

Günde 1-2 bardaktan fazla alkol tüketimi de hipertansiyon oluşturabilecek sebepler arasındadır. Bazı alerji ilaçları, zayıflama hapları, soğuk algınlığı ilaçlarının yüksek kan basıncına yol açtığı bilinmektedir.

Yeterli miktarda su içmemek ve fazla tuz tüketmek hipertansiyon riskini arttırmaktadır.

Kontrol altına alınmayan hipertansiyon iç organlarda hasara yol açabilmektedir. Yüksek kan basıncı kalbi yorarak kalp krizine neden olabilir. Uzun dönemli yüksek tansiyon böbreklere zarar verir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz belirtilerin fark edilmesi zor olan hipertansiyonu tespit etmek açısından önemlidir.

Hipertansiyondan korunmak için gazla kilolardan kurtulmalı, sağlıklı beslenmeli ve düzenli olarak aşırı olmayan egzersizler yapmalısınız. Sigarayı bırakmanız vücudunuzun tüm sağlığı gibi hipertansiyon tedavisi içinde gerekmektedir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunların tansiyon üzerindeki etkilerinden haberdar olmalısınız.
 
Üst