eşimden boşanamıyorum

nbm1

Üye
Üye
eşimden boşanamıyorum
eşim 2 seneden beri ayrı,başka kadınla birlikte ama 1 senedir cezaevinde,evden 3 sene ayrı kalınca mahkeme bizi boşarmı?daha önce mahkeme açmıştı 2011 senesinde ama mahkeme davayı red etti,şimdi dava açarsa yani 3 nsene dolunca boşayabilirmi?yoksa cezaevindeki süreç sayılmazmı ?başkası ile ilişkisini kanıtlarsam dava ne olur,diğer kadına tazminat davası açarsam ne olr

bu konuyla ilgi li pek firim yok ama sanırm 3 yılı kanıtlarsan eğer etkisi olur bide başka bi kadınla yaşadığını ispatlarsan boşanabilirsin peki eşin boşanmak istemiyormu senden

senin için bu yazıyı buldum umarım işe ne yarar

FİİLİ AYRILIK NEDENİYLE BOŞANMA

Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayaraküç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.

Fiili ayrılık nedeniyle boşanma davasında gerekli koşullar;

-boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan daha önce açılmış davanın reddine karar verilmesi,
-bu red kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesidir.

Davadan feragat halinde kesinleşme feragat tarihinden itibaren başlar. Burada da önemli olan husus ilk davadaki reddin kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıllık fiili ayrılık süresi içersinde eşlerin evliliği devam ettirme amacıyla bir araya gelmemeleridir. Tabi ki eşler çocuklarını görmek için bir araya gelebilirler. Ancak bu bir araya gelmeler az önce de belirttiğim gibi evliliği devam ettirme amacı taşımamalıdır. Aksi takdirde fiili ayrılık nedeniyle açtığınız boşanma davası reddolunacaktır.

Fiili ayrılık nedeniyle boşanma davalarında sık yapılan bir hatada eşlerin dava sonunda red kararı verilmesiyle 3 yıllık fiili ayrılık süresinin başlamış olduğunu düşünmeleridir. 3 yıl sonra davayı açtıklarında ise önceki redle sonuçlanan davanın kesinleşmediğini öğrenirler ve önceki davayı kesinleştirme çabası içerisine girerek ardından bir 3 sene daha beklerler. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için son celse red kararı verildikten sonra, mahkemesine göre değişmekle birlikte yaklaşık 1, 1,5 hafta sonra yazılacak olan gerekçeli kararı karşı tarafa tebliğ ettirmeleri gerekmektedir. Karşı tarafça da karar temyiz edilmezse kesinleşir ve 3 yıllık fiili ayrılık süresi bu kesinleşme tarihinden başlar.

Fiili ayrılık nedeniyle boşanma ve maddi manevi tazminat örnek Yargıtay Kararı:

Türk Medeni Kanununun 166/son maddesine dayanak yapılan Konya-Ereğli 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2002/52 esas sayılı dosyasında tarafların karşılıklı olarak açtıkları boşanma davaları, boşanmayı gerektiren ve taraflardan kaynaklanan bir kusurun olmaması nedeni ile reddedilmiş ve bu ret gerekçesi her iki taraf yönünden de kesinleşmiştir. 3 yıllık fiili ayrılık dönemi içerisinde yeni bir olayın varlığı da kanıtlanamamıştır. Konya-Ereğli 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2002/52 esas sayılı redle sonuçlanan davayı açan ve boşanma nedeni yaratan kadın ile aynı davada karşı dava açan kocanın boşanmaya neden olan olaylarda eşit kusurlu olduklarının kabulü gerekir. Bu yön nazara alınmaksızın davalı kadın yararına maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi doğru görülmemiştir.” (YARGITAY 2. Hukuk Dairesi 2007/18095 E., 2009/1110 K.)

peki cezaevinde olguğu süre geçerlimi ,yani 3 yıl içine girermi ?davayı eşim açmıştı bende istemediğimi söylemiştim,dava red edildi.

yani hakim eşimi kusurlu gördüğünden davayı red etmişti,ben istemesemde eşim beni boşayabilirmi?ve arada 3.kişinin ispatı olursa ne olur

eşini nasıl ne konuda kusurlu gördü şimdi cezaevideki zman sayılırmı bilmiyorum ama eşinin sabıkası var demk oluyor bu durumda bunuda dikkatee alırlar sanırm ama en iisi iyi bi avukatla görüşmen olacaktır

anlamadım ben şimdi sen boşanmak istememişin.şimdi eşim beni tekrardan boşayabılırmı dıemı soruyon yoksa sen boşanmak istiyon artık boşanabilirmiyim mi diemi.

Geri