1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Eşimin sperm sayı ve hareketi yavaş çıktı ne yapmalıyız?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm hareketini nasıl hızlandırabiliriz,sperm sayısını nasıl çoğaltabiliriz,spem sayısında düşüklük,spermde yavaş hareketlilik hakkında bilgiler
  Gebe kalma olasılığıyla sperm sayısının ve hareketliliğin paralellik gösterdiği iyi bilinmektedir. Dünya Sağlık örgütü kriterlerine göre sayı olarak en az 15 -20 milyon/ml ve üstü olması istenir. Hareket oranlarının da en az % 40 olması gerekmektedir. Aslında günümüzde bu sayının arttırılması ile ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış çok etkili bir yöntem ve tedavi olmadığını söylemek gerekir. Bu konuda medyada zaman zaman farklı bilgilerle karşılaşılabilmektedir. Öncelikle sperm sayı ve hareket azlığının saptanabilir bir sebebi olup olmadığının iyi araştırılması gerekir.

  < Konu Resmi..>  Örneğin erkekte bazı hormon eksikliklerinde bu hormonların belli bir süre dışarıdan verilmesi sperm sayısını belirgin olarak arttırabilecektir. Süt hormonu gibi bazı hormonların da fazla salgılanması da sperm üretimini bozabilir. Ayrıca bazen yoğun iltihaplar da sperm sayı ve özellikle hareketini azaltabilmektedir. Bu sebeplerle ilgili doktorunuz size tedavi planı yapacak ve takip edecektir. Eğer görünür hiçbir sebep ortaya koyulamazsa da aşağıdaki tavsiyeler ve bazı bitkisel kökenli ilaçlar da uygulanabilir.

  Öncelikle sperm sayısını artırmak amaçlı beslenme değişiklikleri, kilo ve yaşam alışkanlıkları gibi faktörler ele alınmalıdır.
  Her şeyden önce stresli bir yaşam kortizol salgısını artırarak sperm üretimini de olumsuz etkileyebilir,stresten uzak kalmalı düzenli egzersiz yapmalı ve uykunuzu düzenli uyumalısınız.

  Sigara zararları en açık şekilde kanıtlanmış toksindir.Uzun vadede kanser yaptığı gibi birçok çalışmada sperm sayısını, hareketini ve şeklini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Merkezimizde, yoğun sigara içen erkek ve bayanlara tedavi başlamadan önce mutlaka ve mutlaka sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyoruz.
  Eğer varsa obezite yani aşırı fazla kilolarınızdan da kurtulmalısınız.

  Testislerinizi ( hayalarınızı) yüksek ısıdan korumalısınız. Fin Hamamı, sauna ve çok sıcak su banyoları sperm üretimini kötü yönde etkileyebilir. Aşırı sıcak suda uzun zaman geçirirseniz sperm sayısı anlamlı olarak düşebilir. Yine dar ve naylon iç çamaşırları mümkünse giymeyin.

  Çok aşırı kahve tüketmeyin. Elbette günde bir iki fincan kahve içilebilir ama daha fazlası sperm hareketliliğini azaltabilir.
  Her organımızı etkilediği gibi kontrolsüz kullanılan tarım ve böcek ilaçları vücudumuzda birikerek sperm üretimini de olumsuz etkiler. Bu amaçla sağlıklı ve doğal beslenmeyi tercih etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki ideal olan organik beslenmektir.

  Aşırı alkol alımı da sperm üretimini bozabilir. Sürekli alkol alanlarda zamanla testislerde testosteron üretimi bozulur. Tüy dökülmesi,impotans (iktidarsızlık) ve sperm sayısı düşüklüğü gelişebilir. Günde 1- 2 kadehten fazlasının tedavi sürecinde gebelik oranlarını düşürdüğü bildirilmiştir.
  Başka amaçlarla kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkileyebilir. Tüp bebek tedavi sürecindeyken başka nedenlerle verilen ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız. Antibiyotikler, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini bozabilir. Mide ilacı olan reseptör blokörü ilaçlar sperm sayısını düşürür. Özellikle değişik sebeplerle örneğin prostat büyümesi gibi durumlarda kullanılan steroidli, testosteronlu ilaçlar sperm üretimini bozar.

  Kemoterapi ilaçları kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar olup sperm üretimine zarar verebilirler. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcıdır. Kemoterapi öncesinde bazı hastalarda ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulmaktadır.

  Yoğun cep telefonu kullanımı, büyük tüplü eski tür televizyonlara, eski tip bilgisayar monitörlerine yakın ve uzun süre çalışılması, mikro dalga fırın gibi elektromanyetik dalga yayan cihazların yakınında uzun süre durulması da sperm sayısı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bu tür aletlerden mümkün olduğunca uzakta kalınmalıdır.
  Bisiklete uzun süre binmek de testislere mekanik zarar verir. Tedavi sürecinde ve öncesinde binilmemelidir.
   
Eşimin sperm sayı ve hareketi yavaş çıktı ne yapmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Eşim Diyeti Bırakıyor Ne Yapmalıyım

  Eşim Diyeti Bırakıyor Ne Yapmalıyım

  kilo kilo kilo kurtulmanın bi yolu olmalı hadi bana yardım edin melekler eşim çok tatlı bi o kadar tonton:yahoo:ayyy sevesimm geliyo bölee sıkıp sıkıp:hihi:ama kilo vermesini istiyorum.diyete başlıyo fakat sadece başlıyo:)devamı yok yani kızlar.şuan 115 kilo boyu uzun olduğu için fazla göstermiyo ama bi 15 kilo verse çok mutlu olcam:yahoo:şimdi sizlerden yardımlarınızı istiyorum.onu nasıl ikna...
 2. Eşimi çok kıskanıyorum kısmanmamak için ne yapmalıyım

  Eşimi çok kıskanıyorum kısmanmamak için ne yapmalıyım

  Selam kızlar ben 5 aylık evli 24 yaşındayım. Adım Eda, eşim belki çok yakışıklı olmayabilir yada yakışıklıdır bu göreceli bir kavram kişiye göre. Benim sorunum eşimi inanılmaz fazla kısmanmam. Bu durumdan dolayı inanılmaz sıkıntı duyuyorum. Kapris yapıyorum, kavga etmeye başladık. Bu durumda kıskanmamak için ne öneriyorsunuz. Elimde değil önüne geçemiyorum. Napacam ben yaaa :S
 3. Eşimde sperm hiç yok hamile kalma olasılığım nedir?

  Eşimde sperm hiç yok hamile kalma olasılığım nedir?

  spermi olmayan erkek baba olurmu,sperm yokluğu,erkeğe bağlı kısırlık,sperme bağlı kısırlık sorunları hakkında bilgiler Genetik yapı bozukluklarından ‘Klinefelter Sendromu’ adı en sık görülen kromozom bozukluğudur. Peki hangi durumlarda erkek kısırlığında ilaç tedavisi mümkün? Kısırlık problemi olan erkeklerin yalnızca bir kısmını oluşturan ve ‘Hipogonadism’ olarak adlandırılan beyinden...
 4. Sağlıklı ve iyi sperm üretmek için ne yapmalı;?

  Sağlıklı ve iyi sperm üretmek için ne yapmalı;?

  sperm kalitesini yükseltmek için ne yapmalı,sağlıklı sperm için ne yapmalı,sperm sayısını fazlalaştırmak için ne yapmalı,kaliteli sperm için ne yapmalı,sperm üretimi hakkında bilgiler Spermin sağlığı ve kalitesi gebelik yolunda en önemli konulardan birisidir. Erkeklerin tamamının sağlıklı sperme sahip olmadığı kesindir. Bunun altında yatan en önemli sebepler ise yaşam kalitesi, beslenme...
 5. Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

  Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

  Meni döl suyu ,sperm erkek üreme hücresidir.Erkeklerde testilerde oluşan bu sıvı ergenlik döneminde başlar.Kuruğu vardır ve hareketlidir.Sperm sayısı ortalama 300 milyondur.Bu 300 milyondan sadece bir tanesi yumurtayı döller.Menin rengi ve kokusu vardır bu konuya değinmeden önce Sperm sayısı kaç olmalıdır , Sperm Yetmezliği ne demektir ,Sperm üretim bozuklukları nedenleri adlı konularımızı...

Sayfayı Paylaş