1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Eşinizi sevgiliykenki gibi görmenin formülü

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Prof. Nevzat Tarhan’a göre, evlililiğin gizemli şifreleri… Bu şifreler en çok aileye ve karı-koca ilişkilerine yansıyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la geleneksel aile eğitimimizde yapılan hataları, kırılması gereken şifreleri, erkek ve kadının evlilik algılarını konuştuk.
  Türkiye’deki geleneksel aile eğitimini tarif eder misiniz?
  Geleneksel aile eğitiminde özellikle kız çocukları iyi bir anne ve iyi bir eş olmaya göre hazırlanır. Bu, evlilik bağlarını güçlendirici bir yaklaşımdır. Aileler bu şekilde davranarak kız çocuklarına bağımlılık eğitimi verirler. Böylece babaya bağımlılıktan, eşe bağımlı olmaya doğru bir gidiş ortaya çıkar.
  Bağımlılık bir sorun değil midir?
  Sorundur elbette. Zira kadın açısından bireyselleşme sıkıntısı yaşanır. Kadının devamlı ‘veren’, kurallara uyan taraf olması, evlilik bağları açısından kendine güvensiz, söz hakkı olmayan bir annenin varlığını ortaya koyar ki; bu durum çocukların eğitimine yansır.
  KADIN ÇAMAŞIR MAKİNESİ Mİ?
  Kadın ve erkeğin istekleri nelerdir bu geleneksel yapıda?
  Geleneksel yapımızda kadın, onu sevecek ve ihtiyaçlarını giderecek birini ister. Erkek de çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan, evinin yiyecek içecek, tertip ve düzenini ayarlayan birini arzu eder. Hatta erkekler hanımlarına, ‘çamaşır makinesi’ diye takılırlar. Erkekler evliliği ne yazık ki daha çok fiziksel ihtiyaçlarını giderecek bir beraberlik gibi görür. Kadın psikolojik ihtiyaçlarının karşılanacağını düşünür. Burada esas olan erkeğin, kadının psikolojik ihtiyaçlarını, kadının da erkeğin fizyolojik ihtiyaçlarını anlamaya çalışmasıdır ama, durum pek de bu boyutta ilerlemez.

  AŞAĞI TÜKÜRSEN SAKAL Evlilikte kadın ve erkeğe biçilen roller, çoğunlukla eşlere ‘dar’ geliyor, neler kodlanmış eşlere?
  Bizdeki erkek, evlendikten sonra eşini sadece ‘çocuklarının annesi’ olarak görür, kendi eşi gibi görmez. Fakat kadın da annesinden, evlendikten sonra sadece ‘çocuklarının annesi’ gibi davranma eğitimi aldığından; dişiliğini, erkeğiyle mutlu olacağı paylaşımları unutur.
  Sadece anneliği ön plana çıkarır. Bu arada erkek de ‘çocuğa fazla zaman ayırıyor, benimle ilgilenmiyor’ tarzında düşünerek, bundan rahatsız olur. Kadınlar o zaman, ‘çocukları kıskanıyor musun?’ diye sorarlar. Halbuki yaşanan kıskanma değil, kadının duygusal paylaşımının yanlış yöne sevk edilmesidir.
  İYİ ANNELİK YETMEZ
  Aileler çocuklarını yetiştirirken iyi eş ve iyi ebeveyn olma kavramlarını onlara ayrı ayrı anlatmalıdır.
  Boşanmaların ya da aldatmaların artmasında bu yanlış kodların büyük etkisi var diyebilir miyiz?
  Evet. Yaşadığımız çağda kadınların eşlerini ellerinde tutabilmeleri için iyi anne olmaları yetmemektedir. Kadınlar, erkeğin psikolojik ihtiyaçlarının göz önüne alınması gerektiğini de bilmelidir. Bunu yapabilen kadınların evlilikleri daha kaliteli yürür. Aslında evlilikleri cennete çevirmek ve her zaman sevgili kalabilmek, heyecan duyabilmek mümkündür. Yeter ki doğru anlayalım birbirimizi…
  Anneler kızlarını evlendirirken, ‘aman kızım idareci ol, sabırla hareket et’ eğitimi verirler. Bu tavsiye bir noktaya kadar doğrudur, ama artık erkeklerin eşlerine karşı eskisi kadar sadık ve adil davranmadıkları da bir gerçektir. Erkekler eşlerinden daha güzel, daha çekici bir kadın gördükleri zaman, kadına sırtını dönebilme eğilimini eskiye göre daha fazla taşımaktadır. Böyle olunca evlilik bağları bir müddet sonra sarsılabilir. Bu eğitimi alan kadın mağdur olur.
  alıntı


   
Eşinizi sevgiliykenki gibi görmenin formülü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. eşinizi sevgiliniz gibi görmenin formülü

  eşinizi sevgiliniz gibi görmenin formülü

  "Kadınlar, erkeğin psikolojik ihtiyaçlarının göz önüne alınması gerektiğini de bilmelidir. Bunu yapabilen kadınların evlilikleri daha kaliteli yürür." diyen Prof. Nevzat Tarhan eşinizi sevgiliniz gibi görmenin formülünü açıkladı: Bu şifreler en çok aileye ve karı-koca ilişkilerine yansıyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan'la geleneksel aile eğitimimizde yapılan hataları, kırılması...
 2. eşini aldatmakla suçlanan kadına çocuklarını görme yasağı

  eşini aldatmakla suçlanan kadına çocuklarını görme yasağı

  İzmir'de Kapıcılık Yapan Nejdet İ, 14 Yıllık Eşi S.i'nin Kendisini, Bir Kapıcı Arkadaşıyla Aldattığını İddia Ederek Boşanma Davası Açtı. İZMİR’de kapıcılık yapan Nejdet İ, 14 yıllık eşi S.İ’nin kendisini, bir kapıcı arkadaşıyla aldattığını iddia ederek boşanma davası açtı. Nejdet İ, dava dilekçesinde, eşini bir süre takip ettiğini anlattı ve "Benim adıma kayıtlı cep telefonunun...
 3. Eşimi nasıl mum gibi Yaparım???

  Eşimi nasıl mum gibi Yaparım???

  Kocalar veya hanımlar şekilden şekile sokulan bir mum gibi olursa evlilikler kurtulur mu, dersiniz? Eşler mutlu olur, ailelerdeki problemler biter mi? 'Bitmez' cevaplarını duyar gibiyim. Öyleyse eşleri muma çevirmeyi bir kenara bırakıp "evliliğimde nasıl mutlu olabilirim?" diye düşünelim. "Ben zaten mutluyum." diyorsanız bu mutluluğu öğleye kadar değil ölene kadar...
 4. evine geç gelen eşler için yapılacak formül

  evine geç gelen eşler için yapılacak formül

  erkek eve neden geç gelir kocam eve geç geliyor gec gelen erkek gelen eşler için dua için dua 1 metre mavi ip üzerine 41 besmele çekerek her besmeleye bir düğüm at 41 düğüme 41 besmeleyle okuyarak bitir kapının önünde bulunan paspasın altına koy o kimsenin 1 defa eve geç gelmesi yeterlidir.
 5. Rüyada eşini görmenin tabiri

  Rüyada eşini görmenin tabiri

  Rüyada Eşini Görmek Rüyada Eşini Görmek Ne Demek Merhaba Sevgili Melek'ler bu yazımızda rüyada eşini (karısını ya da kocasını) görmenin tabirini sizlerle ve merak eden tüm ziyaretçi arkadaşlarımız ile paylaşıyoruz. Rüyada kendi eşini görürse kocası ondan bir haber gelir. Bir adamın, kendi hanımı yanında başka bir adam görmesi eşinin baht açıklığına, mal ve dünyalığına, kadının kocasına...

Sayfayı Paylaş