1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Esir düşen Mehmetçiklerin öyküleri

  Konu, 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  mehmetçiğin başarı öyküleri çanakkale savaşlarında mustafa kemal in ve mehmetçiğin başarı öyküleri mustafa kemal in ve çanakkale savaşında AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan yaptığı derlemeye göre, 1. Dünya Savaşı'nda müttefik güçlerin esir aldığı ve kesin rakamı bilinmese de 200 bini aşkın Türk asker ve sivil, kamplarda hayatta kalmak için büyük mücadele verdi, vatana kavuşma arzularını da hiç kaybetmedi.
  Esaret hayatının zorluğuna ve yokluklar karşı koymak için sportif ve kültürel faaliyetler düzenleyen Türk esirler, kamplarda gazete ve dergi bile çıkarmayı başardılar.
  -ESİR ALINAN TÜRKLER-
  Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'nda en çok esir verdiği ülke İngiltere olurken, bu esirler Hindistan'dan Mısır'a, Kıbrıs'tan Hindiçini'ne kadar birçok değişik bölgelerde kurulan kamplarda tutuldu.
  Ruslar, Kafkasya, Romanya ve Galiçya cephelerinde esir aldıkları Osmanlı askerlerini Kazan ve Sibirya'nın muhtelif yerlerindeki kamplarda, Fransa Marsilya adasında, Romanya da Moldova'da bulunan kamplarda tuttular. İtalyanların ise çok az sayıda Türk askerini esir aldığı biliniyor.
  -İNGİLİZLERİN ESİR KAMPLARI-
  Kaynaklarda, İngiltere'nin elinde bulunan Türk askerlerini, Sumerpur, Ahmet Nagar, Belgaum, Belary, Kataphar, Tongnung, Thatmyo, Meiktila, Ras-el-tin, Seydibeşir, Bilbeis, Maadi, Kasrı Nil Kışlası gibi kamplarda esir tuttuğu anlatılıyor.
  İngiltere, kadın ve çocuk esirleri ise Kahire Kalesi Kampı'nda tuttu. İngilizlerin Mısır'daki esir kamplarındaki Türk esirleri arasında yoğun olarak göz hastalığı yaşandığı ve buradan dönen binlerce askerin gözlerini kaybettiği acı bir gerçek olarak çıkıyor karşımıza.
  Esir Türklere, İngilizler ve Ermeniler tarafından yapılan işkenceler sonucu çok sayıda sakatlık ve ölümlerin yaşandığı vurgulanan tarihi belgelerde, 28 Haziran 1921'de TBMM'ye verilen soru önergesiyle, Mısır'da 15 bin esiri kasten sakat bırakan İngiliz doktor ve subaylarının takibatının başlatılmasına karar verildiği biliniyor.
  -RUSYA'NIN ELİNDE BULUNAN TÜRK ESİRLERİ-
  Rusların, Erzurum, Sarıkamış Hamamlı, Kars Satılmış toplama ve karantina merkezlerine getirdikleri Türk esirleri Tiflis ve Nargin Adası'ndan iç bölgelere sevk ettikleri biliniyor.
  Rusya'daki bilinen esir kamplarında bazıları şöyle: Kozohova, Varnavin, Vetluga, Domçirkina, Varansofsky, Zabiliskidom, Malaşovadom, Lebedov, Arhanjelsk, Makaryef, Kaluga, Uralsk, Krasnoyarsk, Tomsk, İrkutsk, Troyskosavsk, İrbit, Çita, Barnaul, Kazan, Simbirsk, Ufa. Türk esirlerin, kamp yerlerine sevk işlemlerinde bazı zorluklarla ve hayati tehlikelerle de karşılaştıklarına yer veren kaynaklar, Rus yüzbaşı Cologriof'un raporunda ''Türk esirlerinin durumunun, esaret bölgelerinde Ermenilerin yer alıp almamasına göre değiştiğini, Ermenilerin Türk askerlerini işkenceyle öldürdükleri'' görüşüne yer verdiğine dikkati çekiyor.
  -FRANSA'DAKİ ESİR KAMPLARI-
  Fransa'nın esir aldığı Türk askerlerini önce Limni Adası'nın Mondros şehri ve Korsika adasına, oradan da Fransa'nın güney kesiminde bulunan kamplara yerleştirildikleri anlatılıyor. Bu kamplarının bilinenleri ise şöyle: Beziers, Boujan, Pradelaine, Mas Du Ministre, Mote, Bastia, Borgo, Ortale, Casabianda, De Lounge, Pontmain, La Chartrouse, Bezye-Pinyan. Romanya'da bulunan esir kamplarının isimleri ise şöyle idi: Dobrovat, Şipote, Barland, Mascatani.
  -HER ŞEYE RAĞMEN DİRENÇ-
  Türk esirler, vatanlarına dönme arzularını hiç kaybetmezken, bu dirençleri artırmak için başvurdukları çeşitli yollardan biri de gazete ve dergi çıkarmak oldu.
  Çıkarılan gazete ve dergilerin bilinenlerin isimleri ise şöyle: Kafes, Badiye, Nasrettin Hoca, Türk Varlığı, Yarın, Esaret, Esaret Albümü, İzmir, Garnizon, Karikatür, Kızılelma, Nilüfer, Sada, Tetebbu, İravadi, Traş, Güvercin, Püsküllü Bela, Köpük, Tulü, Kara Günler, Şimal Yağı, Kurultay, Altay, Niyet, Vaveyla, Kurtuluş, Ne Münasebet.
  -ESİRLERİN MÜCADELESİNDEN ÖRNEKLER-
  Türk esirler, çeşitli bölgelerdeki kamplarda yönetimlerin tutumlarına göre çeşitli kültürel ve sportif faaliyetleri, hayatta kalma arzularını diri tutmayı başarmaları, örnek alınacak olaylar olarak geçiyor tarihi belgelere. Esirlerin, ibadetin serbest bırakıldığı kamplarda dini vazifelerini yerine getirmeyi ihmal etmediği, Thatmyo esir kampında ise 1917'de cami yaptıkları biliniyor. Aynı kampta Türk esirler, çıkardıkları gazeteleri civar kamplara gönderdikleri, ayrıca bulabildikleri müzik aletleriyle bir orkestra kurdukları, tavuk yetiştirdikleri kaydediliyor. Heliopolis kampında ise esirlerin keman ve gitar imal ettiği, ayrıca yabancı dil eğitimi aldıkları, tiyatro çalışmaları yaptıkları vurgulanıyor.
  -ESARETTE ÖLENLER İÇİN ANIT-
  Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemil Kutlu, binlerce Türk esirin kamplarda ve kamplardan kaçışta yaşamını yitirdiğini belirterek, birçoğunun mezar yerlerinin bile bilinmediğini kaydetti.
  Kutlu, ''Yurtları için esir düşen ve yaşamını kaybeden askerlerimiz için temsili olsa bile bir anıt mezar yaptırmalı ve yıl içinde belirlenecek bir günde geleneksel olarak düzenlenecek törenlerle anmalıyız. Bu bizim onlara vefa borcumuzdur'' diye konuştu

   
Esir düşen Mehmetçiklerin öyküleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Esir.

  Esir.

  Rüyada esir düştüğünü görmek, başkasının malında gözü bulunduğuna veya borcunu inkar ettiğine, yahut evlilikte mutsuz olacağına işarettir. Rüyada esir düştüğünü görmek, başkasının malında gözü bulunduğuna veya borcunu inkar ettiğine, yahut evlilikte mutsuz olacağına yorumlanır. Rüyasında esir düşen kimse, çaresiz kalacak, gayretleri boşa gidecek demektir.Rüyada esir görmek hürriyete...
 2. Öykü

  Öykü

  Rüyada yasli birinden bir hikaye dinlediginizi veya kendinizin bir Öyküyü kitaptan okudugunuzu görmek, veya bir çok kimselere bir hikaye anlatmak, basinizdan büyük bir macera geçecegine; yahut bir olaydan dolayi bazi kimselerle tanisarak onlarla mahkemelik olacaginiza yorumlanir.
 3. MehmetÇİk

  MehmetÇİk

  Esaret zincirini kanlarla kıran Mehmet, Hürmetle eğilmede huzurunda bu millet, Kan verdin şu toprağa ebedi şan aldın sen. Öldünde savaşlarda yaşatmak için yurdunu, Çoştunda savaşlarda azgın düşmanlar durdu. Bütün dünya milleti o azgın düşmanlar ki, Memleketi istila edeceklerdi sanki. Düşündüler mi onlar üç kıtanın fethini, Düşündüler mi onlar şanlı tarihini. Çoştun da bir zamanlar...
 4. Yaşar - Esirinim

  Yaşar - Esirinim

  Beni yar beni yar Beni narin kollarında bırak Bizi aşk anlar Sen kendi yeni aşklarına bak Dile kolay yıllar Beni ilk yıllarında bırak Eski anılardan Söyle elimizde başka ne var Yoksun ya Dünya durdukça esirinim yar Yemelerden içmelerden Kesilirim yar Şu boynuma dar ağacı Gayrı değil yabancı Gel beni bu zalimlerin Ellerinden kurtar Şu boynuma dar ağacı Gayrı değil yabancı Alışamadım sensiz...
 5. mehmetçik

  mehmetçik

  türk kara ordusu bilgi

Sayfayı Paylaş