1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Eskİ Bİr İbranİ Hİkayesİ

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Bir zamanlar dağda, kızgın güneşin altında, mermer taşlarını yontmaktan bezmiş bir mermer yontucusu varmış.
    “Bu hayattan bıktım artık. Yontmak! Devamlı mermer yontmak... öldüm artık! Üstelik bir de bu güneş, hep bu yakıcı güneş! AH! Onun yerinde olmayı ne kadar çok isterdim, orada yükseklerde her şeye hakim olacaktım, ışınlarımla etrafı aydınlatacaktım.” Diye söylenir dururmuş yontucu.
    Bir mucize eseri olarak dileği kabul olunur ve yontucu o an güneş olur. Dileği kabul edildiği için çok mutludur. Fakat tam ışınlarını etrafa yaymaya hazırlandığı sırada ışınlarının bulutlar tarafından engellendiğini fark eder.
    “Basit bulutlar benim ışınlarımı kesecek kadar kuvvetli olduklarına göre benim güneş olmam neye yarar!” diye isyan eder.
    “Mademki bulutlar güneşten daha kudretli bulut olmayı tercih ederim.”
    O zaman hemen bulut olur. Dünyanın üzerinde uçuşmaya başlar, oradan oraya koşuşur, yağmur yağdırır fakat birdenbire rüzgar çıkar ve bulutları dağıtır.
    “Ah, rüzgar geldi ve beni dağıttı, demek ki en kuvvetlisi o öyleyse. Ben rüzgar olmak istiyorum.”diye karar verir.
    Ve dünyanın üzerinde eser durur, fırtınalar estirir, tayfunlar meydana getirir. Fakat birdenbire önünde kocaman bir duvarın ona mani olduğunu görür. Çok yüksek ve çok sağlam bir duvar. Bu bir dağdır.
    “Basit bir dağ beni durdurmaya yettiğine göre benim rüzgar olmam neye yarar.”
    Der.
    O zaman dağ olur. Ve o anda bir şeyin O’na durmadan vurduğunu hisseder. Kendinden daha güçlü olan şeyin, O’nu içinden oyan şeyin..... Bu.....küçük bir mermer yontucusudur.

Eskİ Bİr İbranİ Hİkayesİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir tebessümün hikayesi!

bir tebessümün hikayesi!

Merhaba; İşte tüm sıcak duyguları ifade edecek tek kelime, güne, aşka, arkadaşa, dosta, aileye, sevdiğiniz herkese merhaba diyerek kucaklamak sevgiyle… Tabiî ki Tebessümle yapabilmek bunu, bir tebessüm neleri değiştirebilir ki demeyin, bakın neleri değiştiriyor; Radyo programımda anlattığım hikâyeyi hatırlayanlar evet evet diyecekler. İşte Hikâye; Bir Tebessümün Hikâyesi Küçük kız bir...
  2. gerçek bir aşkın hikayesi...

gerçek bir aşkın hikayesi...

Kadın her sabah olduğu gibi o günde beyaz değnegi ve el yordamı ile otobüse binmişti. Şöför : -Soldan üçüncü sıra boş hanımefendi, dedi. Kadın 32 yaşında güzel bir bayandı ve eşi oldukça yakışıklı bir hava subayı idi. Bundan birkaç ay önce yanlış bir teşhis sonucu gerçekleştirilen ameliyatla gözlerini kaybetmişti genç kadın ve asla göremeyecekti. Kocası ameliyattan sonra acı gerçeği...
  3. bir aşk hikayesi...

bir aşk hikayesi...

bir aşk hikayesi... Dondurucu soğukta bir an önce evime varabilmek için hızla yürürken, ayağımın ucunda bir cüzdan gördüm.. Hemen aldım. Sahibini gösteren bir kimlik vardır diye acele acele açtım.. İçinde üç dolar ve sararıp kat yerleri yıpranmış eski bir zarftan başka birşey yoktu... Sol üst köşede yalnızca gönderenin adresi, alıcı adresi yerinde bir posta kutusu numarası vardı. Bir ipucu...
  4. Bir Ayrılışın Hikayesi

Bir Ayrılışın Hikayesi

İşte böyle bitmiş gitmiş yürekler ayrılamayan yürekler, ayrılan ellerle.:uhu: Erkek kadına dedi ki: -Seni seviyorum, ama nasıl? avuçlarımda camdan bir parça gibi kalbimi sıkıp parmaklarımı kanatarak kırasıya, çıldırasıya... Erkek kadına dedi ki: -Seni seviyorum, ama nasıl? kilometrelerce derin, kilometrelerce dümdüz, yüzde yüz, yüzde bin beşyüz yüzde hudutsuz kere yüz... Kadın...
  5. Bir kürtaj hikayesi ...

Bir kürtaj hikayesi ...

5 Ekim:Bugün var edildim. Buradayim. Varim. Müthis bir duygu bu. Var oldugumu henüz annem ve babam bilmiyor. Bir elma çekirdeginden bile küçügüm. Ama ne de olsa, ben benim. Varim ya! Bu bana yetiyor. Henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varligimi ve benligimi hissedebiliyorum. Bir kiz olacagim ve baharda çiçekleri sevecegim. 19 Ekim:Biraz büyüdüm. Kimildamam mümkün degil. Annem henüz...

Sayfayı Paylaş