Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  eski geleneklere göre gelin alma!

  Konu, 'Örf ve Adetlerimiz' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  gelin alma yöremizdeki gelin alma yöremizde kaynana topuzu oyunları Eskiden yöremizde yapılan düğünlerde geline, beyaz gelinlik ve duvak yerine, gelinin başına beyaz bir çember, beyaz çember altına siyah çember atılırdı. Beline siyah peştembal sarılırdı. Düğün sabahı oğlan tarafı sabahın erken saatinde kızın evine gelir. Bu sırada damat, gelin, damadın bir yakını, geline yakın 1 veya birkaç kişi kuaföre giderler. Saçı yapıldıktan sonra gelin tekrar baba evine gelir. Burada gelin anne, babası ve yakınlarıyla vedalaşır. Yöremizde yaygın hale.gelen "kapı açma" olayı vardır. Bu olayda, kızın kardeşi bahşiş almadan kapıyı açmaz. Alınan bahşişten sonra kapı açılır. Bu defa, gelinin başka bir yakını yine bahşiş almadan gelini damada teslim etmez. Buna teslim parası denir. Damadın verdiği bahşişten sonra gelin teslim edilir ve arabayla düğünün yapılacağı yere gidilir. Arabada gelin, damat ve gelinin görümcesi veya eltisi olur.

  Eskiden yöremizde, gelinin geçtiği her sınırda, her ırmakta oğlan tarafı "sınır parası" denilen bir miktar para verirdi. Günümüzde bu olay kalkmış durumdadır. Ancak aynı köy veya mahalle dışından gelin gelirken, yol keserek para isteme usulüne rastlanır.

  Gelin oğlanın evine ulaştığında arabadan inmez. Kayınpederi tarafından, bir miktar para aldıktan sonra arabadan iner. Eve girerken kayınpederi veya kaynanası tarafından geline inek, koyun, keçi veya arazi gibi şeyler verilir. Gelin eve girerken, kapının önüne konulan ibrik gelin tarafından tekmelir ve gelin eve girer.

   
 2. Bez Bebek

  Bez Bebek Forum Okuru

  Ce: eski geleneklere göre gelin alma!
  evet dimi ne varsa eskiden varmış şimdi hiçbiri yok malesef
   
eski geleneklere göre gelin alma! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 'Düğün Gelenekleri' -YÖRELERE GÖRE

  'Düğün Gelenekleri' -YÖRELERE GÖRE

  karadenizin düğün gelenekleri karadenizin düğünleri gelenekleri karadeniz düğün karadeniz adetleri Düğün gelenekleri illere göre farklılık gösterse de herkesin bildiği ve uyguladığı değişmeyen bazı adetler vardır. İşte bunlardan bazılarının ne anlama geldikleri ve ortaya çıkış öyküleri… GELİNLER NEDEN BEYAZ GİYER?Beyaz, Romalılar zamanından beri kutlamaların rengi olarak kabul ediliyor. O...
 2. tasarruf önlemleri almanın zamanı geldi!!!!!!!!!!!

  tasarruf önlemleri almanın zamanı geldi!!!!!!!!!!!

  Geçim zorlukları nedeniyle özel ihtiyaçlarınızdan kısıyor olabilirsiniz fakat bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız ev işlerinde de tasarruf yapmanın yollarını bilmelisiniz. Böylece hem aile bütçesine katkıda bulunur hem de para biriktirme şansı yakalayabilirsiniz. BULAŞIK MAKİNELERİ Bulaşıkları, bulaşık makinesine koymadan önce soğuk suda çalkalayın. Makineyi yarı dolu veya aşırı...
 3. kızlar hadi gelin eskiye dönüyoruz

  kızlar hadi gelin eskiye dönüyoruz

  ewet kızalar şimdi en sevdiginiz ögretmenin adını söyleyeceksiniz ewet ilk ben başlıyorum ugur hocam çok severim beni hep disipline giderken kurtarmıştır canım hocam şimdi sıra sizde başlayın tek bende kalmasın:):):):):):)
 4. Facebook Eski Görünüm

  Facebook Eski Görünüm

  Facebook Eski Görünüm - Facebook Eski Görünüme nasıl dönebilirim ben bunu istemiyorum eskisini istiyorum:S

Sayfayı Paylaş