Eski Mobilyaları Boyamak İçin Fikirler

Uzman SühaN

Administrator
Eski Mobilyaları Boyamak İçin Fikirler
Eski mobilyalarınızdan sıkıldınız ama bütçeniz değişime el vermiyor.Mobilayalarınızı kendi imkanlarınızla yenilemeye ne dersiniz ? Mobilyalarınızı boyayarak yenileyebilirsiniz.Yapmanız gereken tek şey mobilyanızın modeline uygun tarza boya almak ve işe koyulmak .Mobilya boyama hakkında tüm detaylar yazımızda..
mobilya boyama.jpg


Mobilya Rengini Değiştirirken İzlenecek Adımlar

Aşağıda bu maddeleri detaylandıracağız ancak ilk önce kabaca sıralamayı yapalım:

Mobilyanın çekmece benzeri çıkabilir parçaları çıkarılır.

Mobilya nemli ve hafif sabunlu bir bezle iyice temizlenip kurulanır.

Etrafın kirlenmemesi için mobilya büyük bir naylon üzerine koyulur.

Sprey / püskürtme boya kullanılacaksa açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz.

Parlak yüzeyli, cilalı, yağlı boya ile daha önceden boyanmış veya kaplama bir mobilya ise önce zımpara yapılır. Cila kalınlığına göre zımpara numarası küçülecektir. Yüzey matlaşana dek zımpara yapılır. Eğer elinizdeki cilasız, ham bir ahşap ise zımparaya sadece yüzeyi biraz düzeltmek için ihtiyaç olur.


Zımparanın ardından tekrar mobilyanın tozu alınır, temizlenir.

Mobilyaya astar uygulanır.

Astar kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir.

Astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. (Her boya sonrası diğer kata geçmeden boyanın kurumuş olması önemlidir.

Boyanın uzun ömürlü, pürüzsüz olması ve kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilya verniklenir.Boya öncesi hazırlık: Mobilyalarınızı boyama işlemine geçmeden önce mobilyaları boyamaya hazır hale getirmeniz gerekir. Mobilyalarda bulunan vernik, leke ve elbette ki eski boyayı çıkarmanız gerekir. Leke gibi pürüzleri zımpara kağıdı yardımıyla temizleyin.

Çıkarmanız gereken boyayı ise boya çıkarıcı kullanarak çıkarın. Ancak çıkarıcı kullanarak dikkatli olun, çünkü içerdiği kimyasallar ağırdır ve kullanırken maske takmanız ve eldiven giymeniz gerekir. Eğer kapalı bir alanda boya yapıyorsanız pencereleri açmadan bu tip işlemleri yapmayın.Boya seçimi: Mobilya boyarken kullanacağınız boya ile ilgili en iyi seçenek düz renk boya olacaktır. Kulağa basit gelebilir, ancak bazen gerçekten de en iyi seçenek düz renkte boya kullanmaktır.

Koyu renkte bir masayı bembeyaz boyayarak ortama çok farklı bir hava katabilirsiniz. Ya da açık renk bir sandalyeyi koyu bir renge boyayabilirsiniz. Bu tip şeyler ufak görünebilirler ancak emin olun evinize ayrı bir hava katarlar.

Boyama işlemi: Öncelikle astar boya ile işe başlayın. Astar boya ile boyama işleminden sonra kurumaya bırakın. Ardından asıl kullanmak istediğiniz boyayı ince bir tabaka halinde sürmeye başlayın. Boyama işlemi yaparken dikkatli olun ve her yerini eşit olarak boyayın. Eğer ilk seferde boyanmayan yerler kalırsa ya da güzel olmazsa ikinci kat boyayı da geçebilirsiniz.
 
Üst