Eski Ramazanlardan Akıllarda Kalan Anılar..

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Eski Ramazanlardan Akıllarda Kalan Anılar..
eski ramazanlarda neler yapılırdı
eski ramazanlar nasıldı
eskiden ramazan

Sevgili melekler, şöyle bir arkanıza baktığınızda eskilerden neler hatırlıyorsunuz? Ben en çok Ramazan günlerini, Ramazan ve Kurban Bayramlarını hatırlıyorum. Ramazan ayında verdiğimiz iftarları, bayram sabahlarını.. :)

Hiç unutmam o zamanlar özellikle kola o günler için pahalıydı, yani şimdiki gibi günde birkaç sefer alınacak birşey değildi. Ne zaman bir misafir gelir, o zaman mutlaka kola, portakallı gazoz alınırdı. Kuruyemiş, muz ve tavuk da aynıydı. O yüzden hep bir misafir gelse diye beklerdim. :)

Tam gün tuttuğum ilk oruçlardan birini hatırlıyorum, o kadar acıkmıştım ki, iftar için hazırlanan salatanın üzerindeki bir dilim domatesi mideye indirivermiştim :)

Ve tabi ki, tuttuğum her oruç için bana alınan iftariyelikleri hatırlıyorum. Her zorluğun bir bedeli var değil mi? :D:D Benim çocukluğumda da ramazan ayı yaza geldiğinden o zaman tuttuğum oruç muhtemelen bugünkünden çok daha değerliydi. O yüzden de her oruca bir ödül vardı. Tabi ben çikolata hastası olduğumdan hemen çikolatam, portakallı gazozum hasır edilirdi. Ben de akşam iftar sofrası kurulana kadar elimde onlarla gezerdim :D

Büyüklerimiz kendi çocukluk ramazanlarını, bizler de kendi çocukluk ramazanlarımızı özlüyor, anıyor ve gülümsüyoruz. Kendi çocuklarımıza da özleyecekleri ve hatırladıklarında gülümseyecekleri bir ramazan geçirtmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum..

Şimdi sıra sizde, siz neler hatırlıyorsunuz, eski ramazanlardan ...:hıms:

eski-ramazanlar-1f7.jpg

bende 15 tatilde tuttuğumu hatırlıyorum amcamlara gidip kalırdık sahura kadar oturup davulcu gelincede dışarı çıkıp ona bakardık sonrada sıcacık pide alırdık:)çok eğlenceliydi yaaa

bende 15 tatilde tuttuğumu hatırlıyorum amcamlara gidip kalırdık sahura kadar oturup davulcu gelincede dışarı çıkıp ona bakardık sonrada sıcacık pide alırdık:)çok eğlenceliydi yaaa

Ooo pidee :D:D Ramazanın simgesi pide, haklısın Lavim. Babam bir de özellikle yumurtalı yaptırırdı. Hani iftarda sadece pide ye yeter, o derece lezzetliydi hey gidi günler :hıms:

küçükken annemin yarım gün oruçlarımı zincir yaptığını hatırlıyorum :D:D ufacık tefeciktim o zamanlaaar herkes oruç tutuyodu sahura kalkıyodu çatal bıcak seslerine uyanırdım bende oruc tutçam diye sofraya otururdum ama 1 dilim bile yiyemezdim susamayım diye bol bol su içerdim :D:D sonra sabah oldumu annem bana yemek yediremezdi oruç tutucam derdim benle oturur anlaşırdı :D:D öğlene kadar tutucaksın bugün yarında öyle tutucaksın sonra onu birleştirip tam gün yapıcaz derdi inanırdım hahaha babam her zamanki eve geliş saatine göre erken gelirdi normal de bizim akşam yemeklerimiz hep 20 gibi yenilirdi kendi işi olduğundan yoğun olurdu ama o zamanlar iftarlar erken okunurdu erkenden eve gelirdi güzel olurdu iftar sofralarımız :D:D

küçükken annemin yarım gün oruçlarımı zincir yaptığını hatırlıyorum :D:D ufacık tefeciktim o zamanlaaar herkes oruç tutuyodu sahura kalkıyodu çatal bıcak seslerine uyanırdım bende oruc tutçam diye sofraya otururdum ama 1 dilim bile yiyemezdim susamayım diye bol bol su içerdim :D:D sonra sabah oldumu annem bana yemek yediremezdi oruç tutucam derdim benle oturur anlaşırdı :D:D öğlene kadar tutucaksın bugün yarında öyle tutucaksın sonra onu birleştirip tam gün yapıcaz derdi inanırdım hahaha babam her zamanki eve geliş saatine göre erken gelirdi normal de bizim akşam yemeklerimiz hep 20 gibi yenilirdi kendi işi olduğundan yoğun olurdu ama o zamanlar iftarlar erken okunurdu erkenden eve gelirdi güzel olurdu iftar sofralarımız :D:D

Ne güzel anılar nil :D:D Zaten hepimizin oruçları o yarım gün tekne oruçlarıyla başlamadı mı :hıms:

Ne güzel anılar nil :D:D Zaten hepimizin oruçları o yarım gün tekne oruçlarıyla başlamadı mı :hıms:

evet titan öyle öyle alıştık öğrendik :) birde mahallemize açma poğça satan amca gelirdi açmaları şekilli olurdu tabanca,ibrik,sürahi gibi şekilleri olurdu :D:D sadece ramazanlarda olurdu o birde horozlu şekerler :D:D

Geri