Eski silikonlar nasıl sökülmeli?

  • Konbuyu başlatan Ayşegül AYRANCI
  • Başlangıç tarihi
Ayşegül AYRANCI

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Eski silikonlar nasıl sökülmeli?
Birçok ıslak zeminde tercih edilen bir malzemedir silikon. Dayanıklı ve esnek olduğu kadar yapışkan özelliği de bulunmaktadır. Sık karşılaştığımız yerlerden biri de duşakabinlerdir. Bazen temizlik yaparken canımızı sıkan görünüm kirliliği nedeni ile silikon renk değiştirir midiye düşünmeyip onları çamaşır suyu gibi kimyasal ile temas ettirebiliriz. Bu durumda görünüm kirliliğini daha da berbatlaştırmaktan başka bir şey yapmamış oluruz. siyah görünümü ile bu silikon temizlik ardından kurtulmamız gereken bir madde gibi gelir gözümüze. İşte bu zaman silikon nasıl sökülür, en kolay silikon çıkarma yöntemleri nelerdir sorusuyla karşı karşıya kalabiliriz. Şimdi sizlere bu malzemeyi temizlerken nasıl kolay çıkarabileceğiniz ile ilgili birkaç püf noktası vermek istiyorum.

ele-bulasan-silikon-1.jpg


Öncelikle silikonun malzemesi söküm işlemi için dikkat etmemiz gereken en önemli husus olarak göze çarpmaktadır. Mastik ya da kimyasal oluşuna göre silikon temizleme hususunu anlatacağım sizlere. Mastik silikon kimyasal olana göre daha kolay çıkabilen türdür. Keskin sivri uçlu bir bıçak ile kolaylıkla uç kısmını kaldırıp kesebileceğiniz bir silikondur mastik olan. Bıçakla kalkan parçaları kestikçe parça parça silikon parçaları düştükçe işiniz kolaylaşacaktır. Kalan parçaları cam kesici, jilet gibi malzeme kullanımları ile traş eder gibi temizleyebilirsiniz. En son süngerin yumuşak kısımları ile temizleyerek ardından yeni silikonunuzu çekerek yepyeni görünümler elde edebilirsiniz.

küf küvet.jpg


Özel silikon yumuşatıcıları da silikon temizlemede oldukça pratik işlem gerçekleştirebilmenize yardımcı ürünlerdendir. Silikon kazındıktan sonra kimyasal silikon temizleyici ile silikonun kalan taraflarını temizlemeniz daha rahat olacaktır.

maxresdefault.jpg


Silikon temizlerken oldukça zahmetli ve uğraştırıcı bir işe girişeceksiniz. ellerinizi ve parmaklarınızı yıpratmamak adına kalın eldiven giymeniz tavsiye edilir. Yeni silikon alırken küf önleyici, kararma önleyici, anti bakteriyel özellikte olacak şekilde tercih etmelisiniz ki yeni çektiğiniz silikondan sonra temizlemede zorluk yaşama ya da yeniden silikon kaldırma durumlarına meydan vermemek için elinizden geleni yapmalısınız.

silikon-nasil-temizlenir_646x340.jpg
silikonu sökmek.jpg
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Özellikle bu banyolar haricinde mutfaklardaki evyelerin kenarlarına koyuyorlar zamanla kirleniyor çok kötü bir görüntü çıkıyor ortaya. Anlatımınız iyi olmuş denemek lazım teşekkürler :)
 
P

pinar okul

Üye
Üye
Ayşegül Hanım, öncellikle bu yararlı paylaşımınızdan ötürü size teşekkür ediyorum. Bu sıkıntıyı ben de banyomda yaşıyorum. Duş kabin kenarlarında ve bir de lavabo evyesindeki bu çirkin görüntüden kurtulmak adına yapmadığım saçmalık kalmamıştı. Ama ne yaptıysam başaramadım. Zamanla silikon üzerine biriken tozun çirkin görüntüsünden öylesine iğrenmiştim ki, tuzruhu gibi keskin bir kimyasalla temizlemeye kalkıştım ve sonrasında neler olabildiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. :)


Tuzruhu tüm silikonu eritti ve yeniden silikon yaptırdım fakat zamanla yine çirkin bir görüntü ortaya çıkmaya başladı. Paylaşımınız, benim gibi amatör ev hanımları için bire bir olacaktır. Şahsen en kısa zamanda bu zahmetsiz ve pratik çözümü deneyeceğim ve daha temiz daha iç açıcı banyo ve lavabo ile karşılaşacağım.
:cheer2:
 
İ

İpekNUR1

Forum Okuru
Pınar hanımcım, silikonlardaki kiri tuzruhu ile temizleme maceranıza hayran kaldım. :) Bu resmen bir çılgınlık; fakat size hak vermiyor da değilim. Biz kadınlar bazen temizlik uğruna bilim adamlarına taş çıkartacak buluşlara imza atabiliyoruz. Banyo konusunda ben de çok titizim. Banyolar, evin en çok kullanılan bölümlerinden biri ve fazlasıyla özen istiyor.


Bu paylaşımdan ben de hoşnut oldum. Koç taşta fazlasıyla zaman geçirmeyi seven biri olduğum halde böyle bir ürünle karşılaşma fırsatına nail olamadım. Ayşegül hanımın önerisini aklımda bulundurarak, en kısa zamanda duş kabin kenarlarına bu yöntemi uygulayacağım. Umarım ben de bu can sıkıcı görüntü kirliliğinden kurtulurum ve banyoda kendimi daha huzurlu hissederim.
:bathbaby:
 
Üst