Esnafa faiz müjdesi

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Esnafa faiz müjdesi
Esnaf ve sanatkarın kullandığı kredilerdeki faiz oranının yüzde 10 veya bu oranın altına ineceğini bildirdi.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dün Ankara’nın Ayaş ilçesi esnafını ziyaret ederek sorunları dinledi ve önemli açıklamalar yaptı. Yılbaşında çıkardıkları Bakanlar Kurulu kararıyla esnaf ve sanatkara Halk Bankası kanalıyla kullandırılan kredide faizin yüzde 12’ye düşürüldüğünü anımsatan Çağlayan, bu rakamı daha da indireceklerini bildirdi. Bakan Çağlayan, bu konuda şunları söyledi:

BU BİR İLK OLACAK

“Ümit ediyorum ki, bir hafta, 10 gün içinde esnaf ve sanatkarımıza Halk Bankası aracılığıyla kullandırdığımız kredilerin faizleri yüzde 10 veya yüzde 10’un altına inecektir. İnşallah tek haneli faizi de görmüş olacağız. Bu cumhuriyet tarihinin bir ilkidir.” Çağlayan, böyle bir ortamda kredi kullanan esnaf ve sanatkar sayısının 800 bine ulaştığına da dikkat çekti.

Çağlayan, ayrıca AK Parti hükümetleri öncesinde esnaf ve sanatkarın Halk Bankası vasıtasıyla toplam 153 milyon TL destek aldığını, bu rakamın bugün 20 kat artarak 3,5 milyar TL’ye ulaştığını da vurguladı. Dün, ayrıca Beypazarı’nda da konuşan Sanayi Bakanı Çağlayan, bankaları Sicil Affı Kanunu çerçevesinde görevlerini yapmaya çağırdı. Bankacılık sisteminin, sicil affıyla ilgili “vicdanlı olması” gerektiğini dile getirdi.

İHRACATÇI KOB'İLERE DESTEK AÇIKLANACAK

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, yarın Ankara’da yapacağı basın toplantısında, ihracatçı KOBİ’lere KOSGEB’in 1 milyar dolarlık yeni ihracat kredisi destek programını açıklayacak. Konuyla ilgili açıklamada, kredi programının ihracatın azaldığı bir dönemde KOBİ’leri ihracata yönlendirmek ve yeni pazarlara açılmalarını sağlamak amacıyla uygulamaya konulacağını belirtildi.
 
Üst