Estetik ameliyat olmanın hükümleri

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Estetik ameliyat olmanın hükümleri
Günümüz de estetik veya güzelleştirme operasyonu olarak bilinen ameliyatlatla vücudumuzda yapılan değişiklikler daha çok burnu, çeneyi, göğüs ve yüzü hedef alır. Bu, ruhi ve ahlaki güzellikten değil de, şekle ve görüntüye önem veren maddeci oluşumun teşvik ettiği bir beladır.
estetik ameliyat.jpgEsasında güzel akla sahip bir kişi Allah'ın kendine ihsanda bulunduğu vücut libasına razı gelir. Çünkü vücudumuzun organları yerli yerince yaratılmış olması, en münasip bir biçimde vücuda yerleştirilmesi bile başlı başına insana şükür sebebidir. İnsanoğlu hiç emek vermeden, hiçbir masrafa girmeden kendisinde bulunan güzellik ve hususiyetlerle iktifa etmeli, yaratılışı değiştirecek biçimde daha cazip olayım düşüncesiyle vücudunu suni bir şekle getirmeye çalışmamalıdır.

Bu konuya bir de dini yönden değinelim.


Estetik Ameliyat caiz mi?

Gerek bu tür şeyleri yapan kimse ve yaptıran kimseler, gerekse günümüz şekliyle yüzün de ve diğer organlarında estetiğe başvuranlar, Allah tarafından kendilerine verilen şekil ve güzelliği kabul etmeyerek kadere itiraz etmekte ve Allahın yarattığını beğenmemektedir. İşte hiçbir mazeret ve ciddi sıhhi bir sebep yokken, sırf güzellik düşüncesiyle estetik ameliyatı yaptırmak meşru görülmemektedir

Estetiğin günah olmasının delilleri!

Allahü Teala kuran da şöyle buyurmaktadır.
Allah şeytana lanet edince o da şöyle söyledi: Onları mutlaka doğrudan saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağı ve onlara emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim: Allah'ın yaratışını değiştirecekler.

Hz. Peygamber de:
Allah, iğreti saç takana da taktırana da, dövme yapana da, yaptırana da lanet etsin.

Bir kadın Peygamberimize gelerek
Ya rasülallah Evladım kızamık çıkardığından saçları döküldü. O'nu evlendiriyorum, başına peruk takabilir miyim? dedi.
Hz. Peygamberde, Allahın laneti Peruk takana ve taktırana olsun diye cevap vermiştir.

Yine diğer bir hadiste, güzellik için iğne ile dövme yapan ve yaptıran kadına, tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrekleştiren ve Allah'ın yaratmasını bozan kadına Allah lanet etsin. Demiştir.

Hadiste geçen Güzellik için dişlerini birbirinden ayıranlar cümlesi konuyu açıkça izah etmektedir. Bir kadın veya erkeğin zaruretsiz olarak dişlerini inceltmesi, burnun ve göğsünü düzelttirmesi, yüzünü gerdirmesi Allah Rasülünün lanetlediği şeylerdir ve kesinlikle haramdır.

Doğuştan gelen zararlı şeyler için estetik!

Ancak doğuştan gelen ve insanın hareket etmesine veya konuşmasına zararlı altıncı parmak, yapışmış parmak veya yarık dudak gibi uzuvlara estetik ameliyat uygulanabilir.

Ayrıca konuşmaya veya hareketine zarar vermeyip ruhsal açıdan zararlı, insanın giridiği gezdiği ortamlarda başkasının dikkatini celbedecek, kendini hakir gösterecek, hissi veya psikolojik açıdan da kendisine ızdırap olacak çirkin bir uzvu varsa kendini üzen bu asli sıkıntıyı yok etme niyetiyle olduğu müddet böyle bir ameliyat da mahsur yoktur

Herhangi bir kaza nedeniyle meydana gelmiş yaralarda estetik operasyonla eski haline getirilebilir. Hiçbir zaruri durum olmadan sadece güzelleşeyim maksadıyla yaptırılan değişiklikler, ameliyatlar haramdır. Asla ve kat’a caiz değildir.
Selam ve dua ile
 
Üst