Estetik ameliyat yaptırmanın dinimizce hükümleri

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Estetik ameliyat yaptırmanın dinimizce hükümleri
estetik ameliyat yaptırmak harammı,estetik ameliyat yaptırmak günahmı,estetik ameliyatın dinimizce sakıncası nedir,estetik ameliyat helalmi harammı hakkında bilgiler

Sual: Estetik ameliyatta caiz olan şekil hangisidir?
CEVAP
Tabii olan şekli, süs gayesiyle, değiştirmek caiz değildir. Mesela burnu biraz büyük olan, küçültmek niyetiyle değiştiremez. Fakat herkesin dikkatini çeken, nefreti gerektiren bir durum varsa, uygunsuz nahoş bir durum varsa bunu estetik ameliyatla düzeltmekte mahzur yoktur.

ee.jpg
Sual: Arkadaşımın bir tanıdığı varmış. Küçükken burnu kırılmış ve çirkin bir görüntü arz edecek şekilde tutmuş. Kendisine bunu sorun yapıyor ve hep ben çirkinim gibi şeyler söylüyormuş. Bu arkadaşın estetik ameliyat olması caiz mi?
CEVAP
Eski haline getirmek veya çirkinliği gidermek caiz. Büyük burnu küçültmek, büyük kulağı küçültmek gibi şeyler caiz değildir.

Sual: Kadın, kocası için ameliyatla karnını küçültse caiz mi?
CEVAP
Değildir.
Psikolojik sebepten dolayı estetik yaptırmak günahmı sorusuna Nihat Hatipoğlu canlı yayında şöyle cevap verdi:
"Psikolojik sebepten dolayı derken neyin kastedildiği çok önemlidir. Allah burnunu güzel yaratmış ancak sen burnum böyle değil de çekik olsun diyorsan bu olmaz. Burnum falanca sanatçıya benzesin, şu sanatçının burnu çekik ona benzesin. benimki niye öyle değil. Allah senin burnuna göre şekil vermiş. Bu şekilde doğru değil.

Ama bir ortama girdiğinde direkt burnuna bakılıyorsa, bir anormallik varsa böyle bir durumda estetik yaptırılabilir"
 
Üst