ev almak için konut kredisi ile ilgili bilgiler istiyorum

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
ev almak için konut kredisi ile ilgili bilgiler istiyorum
Artık kırıp sarıp bir ev almak istiyoruz ama tabi iki yaka bir araya zor geliyor. Şu konut kredileri hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. İyi günler..

Sayın misafirimiz,

Her insan kendine ait bir evinin olmasını ister. Günümüzde alınan kredilerle bu ihtimal ertık eskisi kadar uzak değil. Pek çok insan yeni bir eve sahip olmak yada yatırım için konut kredisi kullanıyor. Ancak konut kredsi alacak pek çok insanın kafasında soru işaretleri var. İşte bu soru işaretlerini kaldıracak konut kredisi hakkında bilmek istediğiniz herşey:

Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Konut kredisinin vadesi 5 ila 30 yıl arasında değişmektedir.

Türkiye’de uygulanan konut kredilerindeki faiz sabittir. Yani kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarı değişmemektedir.

Konut kredisi alınacak konutun %80'ine kadar kullandırılır: yani alacağınız konutun %20'sini peşin öderseniz %80'ine konut kredisi alabilirsiniz.

Konut Kredilerinde banka konutu teminat altına aldığından genellikle kefil aramaz. Ancak geri ödeme zorluğu olduğunda konuta el koyma hakkını saklı tutar.

Konut kredilerinde değişken ve sabit faiz uygulanabilir.

Türkiye’de uygulanan konut kredilerindeki faiz genellikle sabittir. Yani kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarı değişmemektedir. Sabit faizli konut kredileri %2 erken ödeme cezasına tabidir.

Geri