Ev Aydınlatmasında Doğru Tercih Nasıl Olmalı?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Ev Aydınlatmasında Doğru Tercih Nasıl Olmalı?
evde doğru aydınlatma, doğru aydınlatma, ev nasıl aydınlatılmalı


Sevgili melekler, gayet şık ve özenle dekore ettiğiniz evinizde bir o kadar önemli bir husus da aydınlatmadır. Hem sağlık açısından hem de görsellik ve dekorasyonla uyum açısından önemli olan ev aydınlatması ile ilgili olarak aşağıdaki makalede işinize çok yarayacak bilgiler bulunuyor...


evde-aydınlatma.jpegDoğru aydınlatma armatürleri ile aydınlanma sağlanamıyorsa en iyi eşyalarla döşenmiş bir yer bile size boğucu ve kasvetli gelebilir. Özcan Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Demir, gün ışığının yeterli olmadığı mekanlarda en büyük görevin aydınlatmalara düştüğünün altını çizdi ve konuyla ilgili doğru ürün seçmenin püf noktalarını sıraladı.

Işığın hayatımızda hem göz sağlığımız hem de ekonomik açıdan çok önemli bir yeri vardır. Aydınlatma bir anlamda evinizin makyajı gibidir. Kötü aydınlatma bir mekanı olduğundan farklı gösterdiği gibi kusurlu yanlarını açığa çıkarır, fazla masrafa sokabilir. Mesela çoğumuzun evinde bulanan eski teknoloji ışık kaynağına ( ampul ) sahip avizeler yüksek ısı oluşturduklarından ve fazla enerji tükettiklerinden dolayı ciddi bir maliyet ve tehlike yaratırlar. Bu yüzden mümkünse bu tarz eski avizelerin yeni teknolojiye sahip avizeler ile değişmesi veya tasarruflu ampul ile kullanılmaları gerekir.

İyi ve doğru aydınlatmayı seçmenin püf noktaları

Eşit dağılmış bir ışık elde etmek için avize kullanılmalıdır. Yeterli, ihtişamlı ve tasarrufu sağlayan bir görüntü elde etmek için büyük salonlarda ve geniş odalarda birden fazla aydınlatma gereci kullanabilirsiniz. Burada yine ısı yaymayan LED tarzı ışık kaynağı tercih edilmelidir.

Çalışma odasında ise sabit bir aydınlatma sistemi yerine raylı spotları tercih edebilirsiniz.

Günün yorgunluğunu attığınız ve dinlendiğiniz yatak odalarınızda, gözünüzü rahatsız etmeyecek genel aydınlatmanın yanı sıra başucu aydınlatmasının olması idealdir. Burada da ışığın azaltılıp çoğaltılmasını sağlayan ayarlanabilir ışık anahtarı tercih edilmelidir.

Evinizin koridorlarında aydınlatma açısı geniş olan armatürler ve yarı şeffaf apliklerden yararlanabilirsiniz.

Net bir aydınlığa ihtiyacı olan yerlerin başında mutfağınız gelmektedir. Dolap altlarında ve içlerinde yer alan floresan armatürler ile lokal aydınlanma sağlanacağından çok daha rahat çalışabilirsiniz. Mutfak tavanında ise sıva üstü geniş armatürler ve bunlarla birlikte kullanacağınız sıcak renkli ampuller sayesinde malzemelerinizi daha iyi görebilirsiniz.

Banyonuzun aydınlatmasında ıslak mekanlarda kullanılabilen, neme dayanıklı armatürler kullanılmalıdır, özellikle de renk yansıtan lambalar tercih edilmelidir.
 
Üst