1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Ev Boyama Maliyeti Hesaplama

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dekorasyonu tamamlayan unsurlardandır duvarlar. Duvarlarda ki her detay dekorasyonu etkilediği gibi bizlerin psikolojisini de etkiliyor. Özellikle duvara yapılan boya işlemin de kullanılan renkler .


  Evlerimiz tıpkı bizler gibi zamanla yıpranır. Özelliklede duvarlar onarılmaya ihtiyaç duyabilirler...Bazen zaruretten bazen de keyfi olarak duvar boyasını değiştiririz. Duvar boyası seçimi dekorasyonu önemli ölçüde etkiliyor. Bir mekan da kendini gösteren ögelerden biridir diyebiliriz. Bu yüzden duvar boyası yaptırma dan önce mekanla uyumuna dikkat edilmelidir. Duvar boyası genelde yaz bitimi , sonbahar ilk bahar mevsimlerin de yapılır. Duvarlara yapılan boyama işlemi evin çehresini önemli ölçüde değiştiriyor. Duvar boyasını yenilemek isteyenlerin en çok merak ettiği şey fiyattır. Bütçeyi sarsmadan boya badana işlemi kaça yapılır , boya badana işlemi nasıl hesaplanır yazımız da buna değinicez. Konumuza geçmeden önce badana sonrası evdeki boya kokusu için öneriler bulunan konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


  Boya Kokusu Nasıl Giderilir? Adlı konu ya buradan ulaşabilirsiniz.  < Konu Resmi..>
  Ev Boyama Fiyatları Nasıl Hesaplanır?


  Öncelikle boyaya karar vermelisiniz. İç mekan boya seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan en önemlisi boyanın çeşididir. Boyanın duvarın yapısına uygun olmasının yanı sıra insan sağlığına de kötü bir etkisi olmaması önemlidir. Boya, evdeki tüm eşyalarla uyum içinde olması gerektiği gibi, uzun süre görmek isteyeceğiniz, yormayan bir renk olmalıdır.

  1. Boya badana yapılacak ev kaç metrekare?
  Dairenizin boyama maliyetini hesaplayabilmek için evin büyüklüğünü bilmek yeterlidir. Tavanların yüksekliği, kapı ve pencerelerin büyüklüğü çok aşırı seviyede olmadığı sürece fiyata etkisi azdır. Tipik olarak işçilik maliyeti evin metrekaresi başına 4 ila 10 TL arasında değişmektedir.


  2. Fiyata malzeme dahil mi?
  Boya malzeme fiyatları da fiyatı değiştiren önemli bir etkendir. Tipik olarak sıklıkla kullanılan saten boyaların maliyetleri evin metrekaresi başına 2 ila 3 TL arasındadır. Plastik boyalar biraz daha ucuz, ithal, dekoratif ve özellikli boyalar biraz daha pahalı olabilmektedir.


  Elbette kaliteli bir boya almalısınız. Boyanın içerisinde barındırdığı suyun kap yüzeyine çıkıp çıkmadığı önemlidir. Kaliteli bir boyada üretim tarihinden itibaren en az 1 yıl içerisinde herhangi bir faz ayrımı olmamalıdır. Boyanın en alt kısmında çökme olmaması gerekir. Bu, boyanın herhangi bir alet yardımıyla karıştırılmasıyla anlaşılabilir. Çökme olan boya bozulmanın belirtisidir. Boyanın karıştırılması esnasında şiddetli köpüklenme olmamalıdır. Boyanın akışkanlığı ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Kapatıcılığın iyi olması ve pH aralığının 8-9,5 arasında bir değer alması boyanın kaliteli olduğu anlamına gelir.

  Peki fiyat nasıl hesaplanıyor? Boya işlerinin hesaplanmasında pek çok faktör olsa da temelde iki önemli faktör fiyatı büyük oranda belirler.

  Boya badana fiyatlarının hesaplanmasında çok sayıda faktör olsa da, temelde iki önemli faktör fiyatlamayı büyük oranda belirlemektedir:

  Boya Yapılacak Ev Kaç Metrekare?

  Boya maliyetini hesaplayabilmek için evin büyüklüğünü bilmek gerekir. Tavanların yüksekliği, kapı ve pencerelerin büyüklüğü normalin üstünde olmadığı sürece bu faktörler fiyatı çok etkilemez. İşçilik maliyeti evin metrekaresi başına 4 ile 10 TL arasında değişmektedir.

  Fiyata Malzeme de Dahil midir?

  Boya malzemeleri de maliyeti doğrudan etkileyen unsurlardandır. Saten boyaların maliyetleri evin metrekaresi başına 2 ile 3 TL arasındadır. Plastik boyalar biraz daha ucuz, ithal, dekoratif ve özellikli boyalar biraz daha pahalı olabilmektedir.

  Bunların haricinde tadilat, sıva, alçı uygulamaları, tavanlara, kapı ve pencerelere boya yapılmasını da istiyorsanız maliyet değişecektir. Nihai karara varabilmek için keşif yaptırmanız önerilir.


   
Ev Boyama Maliyeti Hesaplama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evde saç boyama!

  evde saç boyama!

  iki saç boyama arası saç kaç günde bir boyanır kaç gün arayla boyanır gün arayla boyası günde bir yapılır Kuaföre gitmekten bıktıysanız ya da yaratıcılığınızı kullanmak istiyorsanız, saçınızı kendiniz boyamaya ne dersiniz? Buna bir türlü cesaret edemiyorsanız, belki aşağıdaki yazı fikrinizi değiştirebilir. Her kadın aynaya baktığında kendinde bir değişiklik görmek ister. Bunun da en kolay...
 2. Evde SaÇ Boyama

  Evde SaÇ Boyama

  Her kadın aynaya baktığında kendinde bir değişiklik görmek ister. Bunun da en kolay yolu saç rengini değiştirmektir. Ancak çalışan kadınlar için kuaförde zaman harcamak, bir başka zamandan çalmak anlamına geldiği için çoğu kez böylesi değişiklikler arka plana atılır. Bu nedenle artık her gün daha fazla kadın gerek zamandan ve paradan tasarruf etmek, gerekse sadece denemek amacıyla saçını evde...
 3. evde saç boyama

  evde saç boyama

  Her kadın aynaya baktığında kendinde bir değişiklik görmek ister. Bunun da en kolay yolu saç rengini değiştirmektir. Ancak çalışan kadınlar için kuaförde zaman harcamak, bir başka zamandan çalmak anlamına geldiği için çoğu kez böylesi değişiklikler arka plana atılır. Bu nedenle artık her gün daha fazla kadın gerek zamandan ve paradan tasarruf etmek, gerekse sadece denemek amacıyla saçını...
 4. evde saç boyama sanatı

  evde saç boyama sanatı

  Evde saç boyama sanatı Kuaföre gitmekten bıktıysanız ya da yaratıcılığınızı kullanmak istiyorsanız, saçınızı kendiniz boyamaya ne dersiniz? Buna bir türlü cesaret edemiyorsanız, belki aşağıdaki yazı fikrinizi değiştirebilir. Her kadın aynaya baktığında kendinde bir değişiklik görmek ister. Bunun da en kolay yolu saç rengini değiştirmektir. Ancak çalışan kadınlar için kuaförde zaman...
 5. Ev boyama teknikleri

  Ev boyama teknikleri

  duvar boyama teknikleri eskitme duvar boyası boya teknikleri ev boyama ev video Bahar aylarında her evde uygulanan temizlik ve dekorasyonla ilgili işlemler çok yakında tüm evlerde uygulanmaya başlanacak bir olay.Sizlere evinizde yaza girmeden evvel değişiklik yapmak istiyorsanız son derece pratik bazı önerilerde bulunmak istiyorum.Bu sayede evleriniz bambaşka bir görünüme kavuşacağı gibi güzel...

Sayfayı Paylaş