gebe
 1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  11.261
  Beğenilen Mesajlar:
  229
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Ev Dekorasyon Tarzları...

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  dekorasyon postmodern dekorasyon postmodern mobilya ingiliz tarzı ev dekorasyonu Tarzımız farkımız diyorsanız bakın sizin farkınız hangisiymiş...


  Evinizi döşemek için dekorasyonda pek çok tarz var. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?Art deko Aerodinamik ve geometrik tarz ilk olarak 1920 ve 30´larda popülerlik kazandı. Bu tarzın temel özellikleri; keskin yerine yuvarlatılmış köşeler keskin diaaa çizgilerdir. Dekonun çıkış noktaları da oldukça çeşitlidir: Kübist tablolar Kızılderili sanatı modern makine ve uçak dizaynı gibi. Bu tarzın genellikle kullandığı materyaller de egzotik ağaçlar plastik l*****t krom ve çelik. Art nouveau 1800´lerin sonuna doğru Fransa ve Avrupa´da ortaya çıkmış bir tarzdır. Kullanılan çizgiler çok süslüdür. Doğa; özellikle de çiçekler yapraklar kuşlar ve böcekler bu tarzın ilham kaynağıdır. Bu motifler genellikle asimetriktir. Aynı zamanda uçuşan uzun saçlı uzun giysili kadınlar da bu tarzın tipik göstergeleridir. Ressam Toulouse-Lautrec ve Erte mücevher tasarımcısı Rene lalique mimar Charles R. Macintosh ve cam tasarımsıcı Louis C. Tiffany bu tarzın başlıca temsilcileridir.
  Arts-n-Crafts
  Mission olarak da anılan bu tarz 1800´lerin sonlarından 1920´lere kadar devam etti. Genellikle basit açık çizgiler diktörtgen çoğunlukla büyük şekiller ve görünen eklemler bu tarzın özelliklerindendir. Arts-n-Crafts makine teknolojisiyle el işini birleştiren ilk stildir. Bu tarzın temsilcileri; Stickley Roycroft Limbert ve Frank Lloyd Wright´tır.
  Asya stili
  Zen veya Uzakdoğu olarak da bilinen Asya stilinde anahtar kelimeler; düzen denge huzur ve sadeliktir. Dokuma nötr renkler ve evin bir tapınak olarak görüldüğü anlayış bu tarzın yapı taşlarıdır. Bu tarzı tanımlayan en kısa cümle: "Az daha çoktur."
  Bauhaus
  1920 ve 1930´larda bir Alman tasarım okulu daha sonraki yıllarda "Modern" olarak anılacak tarzın öncüsü oldu. Günümüzün "Tasarım işlevselliğin ardından gelir." felsefesine dayanarak Bauhaus tarzı oldukça sade ve aydınlıktı. Kullanılan materyaller; çelik borular kontplak deri ve plastiktir. Renkler çoğunlukla siyah beyaz kahverengi ve griyle sınırlıdır. Bu tarzı izleyen ünlü tasarımcılar; Mies van der Ruohhhe Marcel Bruer Charles ve Ray Eames Alvar Alto ve Aero Saarinen.

  Beidermeier Bu tarz 1900´lerin başında Almanya´da ortaya çıkmıştır. Klasik sade çizgisi ve kullanılan hafif ağaçlarla tanınır. Bu tarzın klasik grafikleri andıran çizgileri diğer stillerle kolaylıkla birleşmesini sağlar.
  Buohhhem
  Son derece artistik ve geleneklerden uzak bir tarzdır. Desenler çokça kullanılır ve genellikle birbiriyle uyumsuzdur. Boncuk gene çok kullanılan bir ögedir ve Avrupa etkileri rahatlıkla gözlemlenebilir. Buohhhem tarzı farklı dönem ve bu dönemlerin stillerini sanatsal ve zeki bir şekilde birbiriyle harmanlamaktır.
  British Colonial (İngiliz Koloni tarzı)
  Zerafeti İngiliz Koloni tarzının popülerlik kazanmasında en büyük etkendir. Kullanılan ahşap genellikle koyu renktir ama verdiği duygu açık ve havadardır. Çünkü açık alan bırakır ince kumaşlar kullanılır ve duvarlar açık renge boyanır.Mobilyalar oymalı ve çoğu zaman masiftir; ama bunun dışında kalanlar genelde sade ve hafiftir. Bu tarzın uygulandığı yerlerde yumuşak renkli tropik aksesuarlara da sıkça rastlayabilirsiniz.
  Chippendale
  Adını Thomas Chippendale´den alan bu tarz 1800´lerin sonlarında ortaya çıkmış olan şık ve resmi bir tarzdır. Süslemedeki detaylar ve oymalar dikkati çeker. Bu türü diğerleriyle birlikte kullanırken dikkatli olun.
  Colonial (Koloni tarzı)
  Resmi ya da gayriresmi sade ya da detaylı Koloni tarzı denilince bahsedilen 1700´lerde Amerika´da Koloni periyodunda kullanılan mobilyalardır. Çamdan mauna kadar pek çok ağaç kullanılmıştır.
  Çağdaş
  20. yüzyılın ikinci yarısında gelişen bu tarzda yuvarlak yumuşak hatlar ve düz yumuşak yüzeyler kullanılır.
  Country Industrial (Kırsal - Endüstriyel)
  Bu tarz düz ve parlak endüstriyel yüzeylerle rustik ya da ilkel kır tarzlarının karşıtlığından ortaya çıkar.
  Eklektik
  Farklı kaynak tarz ve dönemlerden parçaların birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu tarzı uygularken bilmeniz gereken püf noktalar; kullanacağınız tarz sayısını 2 ya 3´le sınırlamak ya da renk dokuma gibi ortak bir tema bularak kullanacağınız materyaller arası bağlantı kurmaktır.
  English Country (İngiliz kır tarzı)
  Şık ama aynı zamanda da sıcak bir tarzdır. Yeni ve eskiyi bir araya getirir. Kumaş ama özellikle de basma çok kullanılır. Mobilyalar rahat ve fazla doldurulmuştur. Aksesuarları -kitaplar mumlar çiçekler lambalar ve her türlü ıvır zıvır- her yerde görebilirsiniz.
  Empire (İmparatorluk tarzı)
  19. yüzyılın ilk dönemlerinde Fransa´da ortaya çıkmıştır. Düz ve yuvarlak hatlar ağır ve anıtsal eşyalar bu tarzın başlıca özellikleridir. Ayrıca Neoklasik dönemine de girer.
  Bit pazarı tarzı
  Tamamen kişisel bir tarz oluşturmak istiyorsanız Bit Pazarı size göre. Bit pazarlarında satılan binbir türlü eşyayı toplayarak farklı tarz ve dönemlerin eşyalarını karştırıp kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Hatta yeni eşyalarla eskileri de karıştırabilirsiniz ama eskilerin baskın olması gerekir. Tabii bunu yaparken de kendi zevkinizi ortaya koymanız gerekiyor.
  French country (Fransız kır tarzı)
  İncecik beyaz perdeler eski bir dolap meşe ya da çamdan yapılmış çiftlik evi tarzında bir masa düşleyin. Buna birbirinden farklı boyalı sandalyeleri ve pencere eşiğinde büyüyen otları ekleyin. İşte bu Fransız kır tarzıdır. Tabii iyi yemek ve içki ve rustik rahatlığı da göz önünde bulundurun. Yemek yenen mekanlar anahtar bölgeler. Renkler mavi toprak rengi gibi doğal renkler. Yüzeyler de gene taş ahşap kil gibi doğal materyallerle yapılıyor.
  Global
  Yabancı ve egzotik yerlerden alınan etkiyle ortaya çıkan karışımın ürünü olan bir tarzdır. Afrika Polinezya Hindistan ve Asya´dan pek çok eşyayı bu tarzın kullanıldı dekorasyonlarda görebilirsiniz. Global tarzlar genellikle yerli halkın yaptığı sanatı hayvan derilerini gibi materyalleri içerir. Kuzey Afrika Tibet ve Türkiye´nin bu tarzdaki popülerliği son günlerde iyice artmıştır.
  Endüstriyel
  Endüstri Devrimi´yle ortaya çıkmıştır. Genellikle krom paslanmaz çelik gibi aaaaller kullanılır. Yüzeyler ya mat ya da cilalıdır. Bu malzemeler 1900´lerin başlarında ve ortalarında özellikle fabrika ve ofislerde kullanılmıştır. En çok kullanılan eşyalar masa tabure sandalyedir. Bu stil genellikle yalnız başına kullanmak için fazla soğuk bir tarzdır.
  Memphis
  Bu tarz mantıksız renkli ve genellikle zevksiz olarak nitelenen bir tarzdır. Renk çarpışmaları oransızlık sert açı ve kenarlar bu stile özgüdür. Gene de bu tarzın heyecan verici ve eğlendirici olduğu kesin. Sanki "tasarımı fazla önemsemeyin."der gibi bir ifadesi var.
  Mid-Century Modern (Yüzyıl ortası modern tarz)
  Yüzyıl ortası modern tarz 1940´tan 1960´lara kadar olan dönemi yansıtan popüler bir terim. Sade hatlar açık renkli perdahlar ya aerodinamik ya da hiç bulunmayan süsleme bu tarzın özelliklerinden. İşlevsellik çok büyük önem taşıyor. Bu tarzın başlıca imalatçıları: Heywood-Wakefield and Knoll. Ve başlıca tasarımcılar: Charles and Ray Eames Aero Saarinen and Russel Wright.
  Minimal
  Her şeyin birbiriyle koordinasyon içinde olduğu açık toplu az eşya kullanılan bir tarzdır. "Mükemmellik" bu tarz için anahtar kelimedir. Kullanılan renkler nötr ve siyah-beyazdır.
  Mission
  Mission olarak da anılan bu tarz 1800´lerin sonlarından 1920´lere kadar devam etti. Genellikle basit açık çizgiler diktörtgen çoğunlukla büyük şekiller ve görünen eklemler bu tarzın özelliklerindendir. Arts-n-Crafts makine teknolojisiyle el işini birleştiren ilk stildir. Bu tarzın temsilcileri; Stickley Roycroft Limbert ve Frank Lloyd Wright´tır.
  Modern
  Bu tarzın çıkış noktası Bauhaus´dur ve birbirlerine çok yakındırlar. Süssüz sade ve işlevsel bir tarzıdr. Tasarımda modern terimi kafa karıştırabilir; çünkü hem bu tarzı anlatan bir iafe hem de geleneseli anlatan bir tanımdır.
  Neoklasik
  Neoklasik tarz Yunan ve Roma formlarında çıkmış ve 1700´lerin sonundan 1800´lerin ortalarına kadar popüler bir tarz olarak kullanılmıştır. Mobilyalar hafif ve zariftir. Doğrusal çizgiler kullanılmıştır. Empire ve Beidermeier tarzlarına yakındır.
  Post Modern
  Departing from Modernism and closely allied with the Memphis philosophy Post modernism seeks to inject some ambiguity and contradiction into the order and simplicity of earlier modern styles. Designs often incorporate color and historical reference.
  Primitive (İlkel)
  Bu tarzın anahtar kelimeleri doğal ve sadedir. Bu tarz eşyalar ya kendi kendini yetiştiren sanatçılar yaparlar ya da gereklilik nedeniyle el işi olarak üretilirler. İyi kalite bir dokuma her zaman önem taşır. Çağdaş tarzlarla iyi uyum sağlar ve parlak yumuşak yüzeylerde iyi bir kontrast sağlar. Kırsal / Endüstriyel tarzda kullanılan eşyaların çoğu İlkel görüntülüdür.
  Rokoko
  18. yüzyılın başlarında Fransa´da ortaya çıkmıştır. Oldukça süslü ve karışık bir görüntüsü vardır. Kavisli uzaysal şekiller ve ahşap oymalar tipik özellikleri arasındadır.
  Rustik
  Genellikle kırsal bölgelerde uygulanır. Dağ ya da çiflik evlerini anımsatan bir duygu verir. Amerikan ceviz ağacından yapılma mobilya geyik boynuzu tarzında avize ver puf koltuklar bu stilin tipik eşyalarıdır.
  İskandinav
  İskandinav mobilyasında uygulanan pek çok tarz vardır ama bunların çoğu sade hafif ve süslemeden yoksunluk özellikleriyle göze çarpar. Renkler açık ve oranlar tatmin edicidir. Açık renk ağaç kullanımı ve boyanmış perdahlar tipiktir. İskandinav dekorasyon tarzının diğer tarzlarla olan karışımı genellikle iyi olur.
  Shaker
  Tam bir kır tarzıdır. Sade ama güzel çizgileriyle 1700 ve 1800´lerde varlık gösteren bir Amerikan din tarikatından doğmuştur.
  Güneybatı tarzı
  Özellikle ABD´nin güneybatısında uygulanan bir tarzdır. Santa Fe Meksika ve Kızılderili tarzlarını içerir. Başlıca özellikleri; toprak-çöl renkleri toprak çömlekler ve ağır urstik ahşap mobilyalardır.
  Geleneksel
  Pek çok stili bünyesinden barındıran bu tarz tarihle hep bir bağlantı kurar. Koloni Chippendale Kraliçe Anne ve Erken Amerikan tarzları bu başlık altında toplanır.
  Viktorya
  En temel özelliği ağır süslemleridir. 1840 ve 1900 yılları arasında popülerlik sağlamıştır. Adına Kraliçe Victoria´dan alan bu tarzın mobilyaları genellikle ağır karanlık ve oymalıdır. Bu tarzı daha modern tarzlarla karıştırarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.


   
Ev Dekorasyon Tarzları... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ev dekorasyonundaki tarzınızı biliyormusunuz?

  Ev dekorasyonundaki tarzınızı biliyormusunuz?

  Ev dekorasyonu hususunda tarzınızın,stilinizin ne olduğunu biliyormusunuz arkadaşlar.Sizlerle paylaşacağım bu testi cevaplayarak tarzınızın nasıl olduğunu öğrenmek istermisiniz? Sorular cevaplayın ve evinizi ona göre dekore edin.Bakalım dekorasyonda stiliniz nasılmış. * En hoşlandığınız renkler neler? a. Sarı, kırmızı, parlak ve canlı renkler. b. Bej ve gri gibi pastel renkler. c. Cesur...
 2. Minimalist Tarz Ev Dekorasyonu Örnekleri

  Minimalist Tarz Ev Dekorasyonu Örnekleri

  Minimalist Tarz Ev Dekorasyon Modelleri En Güzel Minimalist Tarz Ev Dekorasyonu Fikirleri Farklı Minimalist Tarz Ev Dekorasyonları Evlerinizde ferah ve geniş alan zenginliği yaratmak istiyorsanız minimalist tarz bir ev dekorasyonu anlayışı ile evinizi döşeyeceğiniz gerçeğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Kimi evler vardır dağınık ve birçok eşyanın odalarda karmaşa yarattığı ve odalarınızda...
 3. Klasik Tarzda Dizayn Edilmiş Ev Dekorasyonu Örnekleri

  Klasik Tarzda Dizayn Edilmiş Ev Dekorasyonu Örnekleri

  Klasik ev dekorasyonu klasik tarz ev dizaynı klasik dekorasyon nasıl yapılır klasik dekorasyon örnekleri Klasik tarzdan vazgeçemeyenler eski tarz mobilya ve dekorasyondan hoşlananlar için klasik dizayn edilmiş dekorasyon örneklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Meraklılarına özel olarak derlediğimiz en özel ve şık klasik tarz ev dekorasyonları sizlerle olacak. Evinizi hayallerinizdeki gibi...
 4. Dekorasyonda eklektik tarz

  Dekorasyonda eklektik tarz

  Ev dekorasyonunda modernlikten vazgeçemeyenler...Bu sene ev dekor değişiminizde modernliğin her daim yer aldığı eklektik ev dekorasyonu uygulamasında bulunabilirsiniz. Uygulamanın oldukça zor olduğu ve bu nedenle pek çok kişinin uygulamadan kaçındığı bu ev dekorasyon tarzında bazı ipuçlarını bilmeniz uygulamayı oldukça basit bir şekilde gerçekleştirebilmenize imkan tanıyacaktır. Eklektik ev...
 5. En Tarz Shabby Chic Tarzı Ev Dekorasyon Modelleri

  En Tarz Shabby Chic Tarzı Ev Dekorasyon Modelleri

  Farklı bir ev dekorasyonu gerçekleştirmek istiyorsunuz; ama nasıl bir tarzı 2017 senesi içinde uygulamaya geçirmeye karar veremediniz mi? Açık renkler, sade bir görünüm, eskitme tarz seçimler ile dekorasyonlarınızı canlı tutacak yepyeni bir görünüm ile sizlere önerilerimi sunmak için bugün karşınızdayım. Ev dekorasyonlarınızda yeniliğe yer açıcı davranma niyetindeyseniz Shabby chic tarzı dekor...

Sayfayı Paylaş