Ev güvelerin den kurtulmanın yolları

Uzman SühaN

Administrator
Ev güvelerin den kurtulmanın yolları
güve, güve nedir, ev güveleri,ev güveleri neden olur, ev güvelerinden korunma,elbise güvesi,güve nasıl yok edilir,


ev güveleri.jpg

Güveler kesinlikle en yaygın ev ve bahçe zararlılarından biridir. Bir bakışta güveler zararlı görünmüyor, ama dolap içindeki kıyafetlerinize, döşemelere ve yiyecek maddelerine zarar verirler. En sevdiğiniz kıyafetlerin iç çamaşırların güveler tarafından delindiğini görebilirsiniz. Dolabınızı güve istilasından uzak tutmak için uygun depolama tekniklerini izlemelisiniz. Bir kaç koşul , sonuçta bir güve istilasına yol açabilen güveleri çekebilir. Nemli koşullar; kirli kıyafetler veya yıkanmamış kıyafetler güveleri çekebilir. Bir güve istilası belirtileri arasında; giysilerdeki küçük delikler, giyisi dolabında koku , rafların ve dolapların köşelerinde süngersi ağ benzeri ağlardır. Makalemizin devamında güvelerden korunmak için neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin..
Güveler bir eve çok fazla zarar verebilir. Giysiye de zarar verebilir, yiyecek kaynağına girebilir ve evin içinde genel tahribata neden olabilirler.Güve istilasına neyin sebep olduğunu merak ediyorsanız, kötü hijyen veya düzensiz bir ev ile ilgisi olmadığını belirtelim. Evdeki güvelerin nedenleri genellikle tesadüfidir. Birinden ödünç bir kıyafet alırsanız ve onda güve yumurtası varsa bunlar yakında evinizi istila edebilir. Giysi güveleri larvaları protein bazlı beslenmeyi tercih eder. Buna yünlü kıyafetler, halılar, kürkler dahildir. Pamuk bazlı ürünler de saldırıya uğrayabilir. Giysi güvesi larvaları, 1mm den fazla değildir ve küçük beyaz tırtıllar veya kurtçuklara benzemektedir. Giysilerdeki güve delikleri çok küçüktür ve genellikle bir parmağın geçmesi için yeterince büyük değildir. Delikler bundan daha büyükse, farklı bir tedaviye ihtiyaç duyan bir halı böceği istilasına sahip olabilirsiniz.


Bazen giyimdeki delikler, güvelerin varlığının ilk işaretidir. Güveler özellikle yün ve kaşmir yemeyi severler, fakat eğer mevcutsa da deriyi çiğneyecekler dir. Kıyafetleri yiyecek olan yetişkin güveler değil. Soruna neden olan larvaları. Bunları dolaplarda, çekmecelerde ve hatta çamaşır sepetinizde bulabilirsiniz. Giyimde görülen delikler, larvalar varsa halılarda ve kilimlerde de görülebilir. Bir evi, güve istilası riskiyle karşı karşıya getiren nedir? İster inanın ister inanmayın, bu sizin merkezi ısıtma sisteminiz. Güveler bütün yıl boyunca doğru sıcaklığı koruduğu için havalandırma deliklerine girerler. Bu, yaşam döngülerini uzatır . Genellikle tavana yakın olan duvarlarda hareket eden veya duvarlarda asılı olan larvaları arayın.Mutfak ve kilerinizin etrafında uçan küçük, yarım inç uzun, kahverengimsi güveleri, genellikle geceleri ışıkların etrafında bulabilirsiniz.Bir güve istilasını keşfettikten sonra, tüm güveleri, tırtılları ve yumurtaları temizlemeniz gerekir.Güvensiz naftalinleri ve diğer mağazadan satın alınan ürünleri kullanmadan, güvelerin nasıl doğal olarak kurtulacağını öğrenin.İşte güve istilasından kurtulmanızı sağlayan doğal ev ilaçları..Bir güve istilasıyla uğraşırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı iyi uygulamalar;Doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetlerinizi güneşlendirin ve fırçalayın.

Giysilerin rengini bozabileceğinden alkol veya alkol bazlı ilaçları püskürtmekten kaçının.

Dolaplarınızı sabun suyla temizleyin.

Perdelerinizi, kanepe kapaklarınızı ve ayrıca pencere ve kapı ekranlarınızı sık sık temizleyin.

Etrafınızdaki eski kıyafet maddelerinden kurtulun.

Evinizi düzenli olarak temizleyin

Sıklıkla tozlanmaya elverişli ev eşyalarınızı temizleyin.

Güve yumurtaları ve larvaları sıcaklığa duyarlıdır. Giysi güvelerini hangi sıcaklıkta öldürdüğünü merak ediyorsanız, 50 santigrat derecenin üzerinde bir sıcaklık yeterli olmalıdır. Isıl işlem güveleri ve yumurtalarını öldürecek ve saç kurutma makinesinin kullanımı, istila edilmiş giysilere ısı uygulanmasının hedeflenen bir yoludur. Ayrıca, istila edilmiş kıyafetleri, elbise güvelerini öldürmek için en az 30 dakika boyunca yüksek sıcaklıkta kıyafetlerinizi yıkayın.

Naftalin zehirli bir insektisit içerir ve güveleri etkili bir şekilde öldürür. Pamuklu kumaştan yapılmış küçük bir bez poşetine iki naftalin topu ekleyin ve dolap raflarınızın köşelerine yerleştirin. Bu topların keskin kokusu güveleri uzak tutacaktır. Bu bilindik klasik yöntem güveleri öldürür ancak insan sağlığı içinde zararlıdır.


Sirke, böcekler ve zararlılar için mükemmel bir iticidir. Sirke ve suyu eşit parçalarını karıştırın. Rafları silmek için bu çözümü kullanın. Yumurtaları öldürecek ve daha fazla istilayı azaltacaktır. Sirke ayrıca güveleri evden uzak tutar. Üzerinde leke bırakabileceğinden kumaşlara doğrudan püskürtmeyin.


Güve istilası, kilerinizde veya dolabınızda olsun, tarçın en iyi çaredir. Dal tarçınları dolaplarınıza çekmecelerinize yerleştirin. Koku, güveleri kovalayacak ve başkalarının içeri girmesini önleyecek. Güve istilasını kontrol etmek için gardırop, dolaplar ve giysi çantalarına biraz tarçın sokun.


Kurutulmuş lavantaları keselere koyun ve bu keseleri dolaplarınıza, çekmecelerinize ve sezonluk kıyafetlere koyun. Lavanta bizim için harika kokuyor, ama güve ve diğer böceklere karşı oldukça itici.Bir anti-güve kovucu sprey yapmak için lavanta yağı, Hint Leylak yağı ve karanfil yağı karıştırın.Yarım litre suya birkaç damla yağ ekleyin ve kıyafetler ve kumaşlar üzerine püskürtün.Nane yaprakları başka etkili güve kovucudur. Bir keseye kurutulmuş nanae yaparaklarını doldurun ve bunu dolaplarınıza çekmecelerinize yerleştirin.Nane yağıda güveler için etkilidir.Bir pamuk topuna bir kaç damla uygulayın ve dolabınızın köşesine yerleştirin.

Güveler, sedir ağacının kokusunu sevmez. Dolap ve çekmecelerinize sedir ağacı kabukları ekleyin. Yada sedir ağacı yağı kullanın. Lavanta ve biberiye gibi kuru otların, güveleri ve diğer böcekleri evinizden sürdüğü bilinmektedir. Bu bitkilerin aroması, güveleri ortadan kaldırırken etrafınızdaki kokuyu taze tutar. Bunları dolaba, çekmeceye, dolaplara ve mutfak raflarına yerleştirin.


Karanfil , kekik , biberiye veya bu bitkilerin bir araya geldiği bir poşet torbasını aylar boyunca güveleri dolabınızdan uzak tutacaktır.Güveler bu bitkilerin kokusunu sevmez. Poşetlerin içeriğini her altı ayda bir veya kokularını kaybetmeye başladıklarında değiştirin. Tüm otlar ve yağları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Defne yaprakları, güveler tarafından sevilmeyen farklı bir aromaya sahiptir. Bu kolay ve ucuz çare, güveler savurmada iyi çalışır. Güveleri barındırmak için şüphelendiğiniz her yere kurutulmuş defne yaprağı koyun.

Nane, sedir, lavanta ve sözü edilen diğer tüm otlar , güve istilasının önlenmesi için etkilidir. Güve larvaları, ölü deriden, saçtan ve kırıntılardan beslene bileceğinden, yiyecek ve kıyafetleri düzgün bir şekilde saklasanız bile bir istila görebilir.Dolaplarınızı sık sık havalandırın ve temizleyin. Güveler yüksek sıcaklıklara dayanamaz. Bu nedenle, en yüksek sıcaklık ayarında bir saç kurutma makinesi kullanmak giysi üzerindeki güve ve larvaları temizler. Güveler nemi sever evinizdeki nem oranını gözden geçirin.Soğuk tedavi, istiladan kurtulmanın başka etkili bir yoludur. Giysilerini plastik torbalara sar ve dondurucuya koy. Tüm bağlı yumurtaları öldürmek için en az dört gün bekletin. Tüm güve yumurtaları elimine edildiğinden emin olmak için iyi bir yıkama yapın ve ütüleyin.


Tüm giysileri yıkayın ve mevsimin sonunda paketlemeden önce güneşte kurutun. Bu, giysilerin içinde mevcut olabilecek larvaları öldürmeye yardımcı olacaktır. Pamuklu giysiler ayrıca bir caydırıcı olarak ütülenebilir.Giysileri kapalı paketlerde saklayın.Güveler nemli ortamları tercih eder, bu nedenle çamaşırlarınızı evinizin kuru bir alanında saklayın. Güveler kirlere doğru eğilir, bu nedenle bir istilayı önlemek veya mevcut bir istilayı ortadan kaldırmak için halılarınızı ve süpürgeliklerinizi düzenli olarak vakkumlayın. Mevcut bir istila ile uğraşıyorsanız, larvaları evinizden çıkardığınız dan emin olmak için vakum torbanızı düzenli olarak değiştirin. Çoğu durumda güve, dışarıda giydiğiniz kıyafetlerle gardırobunuzun içine girer. Yünlü kıyafetleri tekrar dolaba asmadan önce iyice fırçalamanız tavsiye edilir.Küçük bir bez poşeti alıp karanfil, lavanta, defne yaprağı, kekik ve biberiye ile doldurun. Torbayı çekmeceye veya dolaba saklayın. Bu doğal kovucuların kokusu, bu böcekleri uzak tutacaktır. Güveler tarafından istila edilen tüm yenilebilir ögeleri atın.


Kiler eşyalarının karton kutularda saklanması daha güvenli bir seçenek değildir. Güveler kolaylıkla delikler açabilir. Kapaklı plastik kaplarda yada cam kavanozlarda erzaklarınızı muhafaza edin.Mutfak dolaplarınızın ve kilerinizin uygun şekilde temizlenmesi zorunluluktur.Çöp kutunuzu günlük olarak boşaltın. Mutfak ve kilerinizi düzenli olarak havalandırın.Elektrikli süpürge tüm yiyecek parçalarını, ölü böcekleri, tüysüz ve insan ya da hayvanın saçlarını temizler. Güveler hayatta kalmaları için tüm bu çöp maddelerine bağımlıdır. Bunun yanı sıra, kuvvetli bir şekilde vakumlama, tüm gizli yumurtaları, larvaları ve güveleri kumaşlardan, halılardan ve evin her köşesin den çeker.Çatlaklar güveler için güvenli cennettir. Evinizde çatlak bulunan yerleri onarın.Havlu, nevresim, perde, çarşaf ve yumuşak mobilyalarınızı düzenli olarak yıkayın. Bunlar güve larvaları için en gözde yerler.Çantalarınızı, valizlerinizi ve diğer kapları düzenli olarak temizleyin.Güve popülasyonunun evinizde veya kilerinizde yok edilmesi yorucu bir görev gibi görünebilir. En iyi ve en etkili sonuçları elde etmek için, yukarıda belirtilen tüm adımları düzenli olarak takip etmelisiniz. Bu, güvelerin önlenmesinin tek yoludur.
 
Geri
Üst