Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Ev Hanımlarının Çalışanlara Göre Kalp Krizi Riski Daha Fazla

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Bölümü’nden Dr. Gürsel Ateş'ten, her zaman merak konusu olan “Kalp hastalıklarının cinsiyet bağlantısı” ile ilgili bilgiler aldık.
  Yıllarca kalp hastalıkları erkek hastalığı olarak değerlendirilmiştir. Uzun yıllar boyunca erkeklerin daha fazla kalp krizi geçirmesi iş hayatındaki strese bağlanmıştır. Evde kalan eş daha stresten uzak bir ortamda yaşadığı ve daha düzenli bir hayat sürdüğü bu nedenle daha az risk taşıdığı düşünülmekteydi. Halihazırda bu düşünceler kaybolmuş değildir.

  Ülkemizde toplam kalp hastalığının kadınlarda görülme sıklığı %7,3 erkeklerde ise %6,2’dir.
  Kadınlarda özellikle hipertansiyon ve romatizmal kalp hastalıkları daha fazla görülmektedir. Koroner kalp hastalığının görünme oranı kadınlarda %3,5 erkeklerde ise %4,1 olarak bulunmuştur. Koroner kalp hastalığı riski kadınlarda bir nebze düşük olmasına rağmen zaman içinde bir miktar artış göstermektedir.

  Çalışmakta olan kadınlar ile ev kadınları karşılaştırıldığında çalışan kadınların daha risk altında olmadıkları tam tersi ev kadınlarının daha riskli grup içinde olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalarda; ev kadınlarının daha fazla kilo sorunu olduğu, çalışanlara göre daha sedanter bir hayat sürdükleri, daha hipertansif oldukları, LDL ve trigliserid düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.


  Kalp krizi geçiren hastalar arasında ağrının başlaması ile acil servise başvuru arasındaki süre erkek hastalarda kadın hastalara göre çok daha kısa sürmektedir. Bunun iki sebepi vardır.Birincisi erkekler kalp krizi riski taşıdıklarını bildikleri için hissettikleri ağrıyı daha çabuk kalp kaynaklı olabileceğini düşünmektedirler. İkinci olarak kadınlarda göğüs ağrısı biraz daha yaygın,omuzlara, boyna,kollara, karına ve hatta sırtına yayılır. Ağrı gelip giden tarzda, göğüste yanma hissi ya da sadece ağırlık hissi oluşması bilinen kalp krizinin şiddetli göğüs ağrısına benzememesindendir. Kadınlarda kalp krizini düşündüren semptomlar göğüs ağrısından çok, açıklanamayan anksiyete, bulantı, sersemlik,çarpıntı ve soğuk terlemedir. Kalp krizi geçirip bu semptomlarla acil servise başvuran kadın hastalar acil servislerde en değerli zamanları tanı konulabilmesi için kaybetmektedirler.
  Koroner kalp hastalığı yönünden erkek ve kadın arasındaki farklar:

  •Koroner kalp hastalığı görülme sıklığı erkeklere göre kadınlarda daha hızlı artmaktadır.

  •Total kolesterol yüksekliği erkekler için daha önemli iken kadınlarda HDL daha önem arz eder. HDL düşüklüğü kadınlar için bağımsız risk faktörüdür.

  •Trigliserid yüksekliği kadınlar için majör risk faktörüdür.

  •Hipertansiyon iki cins içinde risk faktörüdür; fakat kadınlara koroner arter hastalığı için daha az etki eder.

  •Sigara kullanımı her iki cins için çok önemli bir risk faktörüdür. Fakat sigara kullanma oranları son düzenlemelerle erkekler arasında azalmaya başlamasına rağmen kadınlarda özellikle genç kadınlar arasında artmaktadır. Sigara içen kadınlar aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanmaları riski ileri derecede arttırmaktadır.

  •Diabet kadınlar için daha ciddi bir risk faktörüdür.

  •Menapoz kadınlar için önemli risk artışı getirir. Menapoz yaşı ortalama 47’e gerilemiştir. Hormon replasman tedavisinin koroner kalp hastalığından korunmada faydalı olduğu onaylanmamıştır. Hatta progesteron içeren replasman tedavisinin ciddi risk oluşturduğu tesbit edilmiştir.

  •C-Reaktif protein her iki cins içinde risk faktörüdür. Hormon replasman tedavisi alırken CRP yüksekliği riski ciddi şekilde arttırır.
  alıntı


   
Ev Hanımlarının Çalışanlara Göre Kalp Krizi Riski Daha Fazla konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kellİk Ve Kalp Krİzİ Rİskİ

  Kellİk Ve Kalp Krİzİ Rİskİ

  Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde kalp krizi geçirmiş 250 erkek üzerinde iki yıl süreyle yapılan araştırmada, hastaların yüzde 71inin kel oldu unun gözlemlendi ini bildirildi. Doç. Dr. Gökhan Cin, toplumumuzda önemli bir stres kayna ı olan erkek kelli inin, kalp sa lı ını tehdit etti ini söyledi. Sorunun, erkeklik hormonu olan testesteronun kalp damarlarındaki tahrip edici etkisinden de...
 2. İçki içenlerin zamanla kalp yetmezliğine yakalanma riski içmeyenlere göre daha fazla

  İçki içenlerin zamanla kalp yetmezliğine yakalanma riski içmeyenlere göre daha fazla

  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Karaçelik, alkolün kalp kası hücrelerinde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açarak, kalp yetmezliğine neden olduğunu söyledi.Opr. Dr. Karaçelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek miktarda alkol kullananlarda kalp, damar ve kanser hastalıklarının daha sık görüldüğünü belirtti. Kalp yetmezliğinin kalbin...
 3. Kısa bacaklılarda kalp krizi riski daha fazla

  Kısa bacaklılarda kalp krizi riski daha fazla

  Uzmanlar çok ilginç bir açıklama yapmışlar haberin ilginçliğine gelince kalp krizi riskini en fazla taşıyan kimseler kısa bacaklı kişilermiş Bakın haberin devamı şöyle: İngiliz bilim adamlarının 60-79 yaşları arasındaki 4 bin kadın üzerinde yaptığı araştırma sonucuna göre, kalp krizi riskinin, kadınların bacak boyuyla doğru orantılı olduğu gerçeğini ortaya çıkarttı. Uzmanlar, bacak boyu 75...
 4. Kalp Krizi Riski

  Kalp Krizi Riski

  kalp krizi riski kalp krizi riski testi kalp krizi riski hesaplama ile ilgili bilgiler burada melekler. İnsanın neresi ağrısa canı orda derler melekler, çok doğru. Yalnız bazı hastalıkları var ki son derece kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunların başında da kalp krizi geliyor. Kalp krizi riski sigara içen, diyabeti ve obezitesi olan kişilerde daha yüksektir. Bu makalemizde kalp krizi riski...
 5. Kalp krizi sonrası anevrizma riski

  Kalp krizi sonrası anevrizma riski

  anevrizma,beyin anevrizmaları,kalp krizi sonrası beynin oksijensiz kalması,kalp krizi sonrası bilinç kaybı,kalp krizi sonası beyinde hasar, Damarın genişlemesi sonucu ortaya çıkan kalp anevrizması, özellikle kalp krizi geçiren hastalar için hayati risk taşıyor. Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, damar...

Sayfayı Paylaş