Ev Hijyeni İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ev Hijyeni İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?
ev hijyeni, ev hijyeninde dikkat edilmesi gerekenler, ev temizliği nasıl yapılır


Sevgili melekler, büyüklerimiz temizlik imandan gelir diye boşa söylememişler. Biz hanımlar için kişisel temizlik yanından ev temizliği de büyük önem taşır ve günümüzün büyük bir kısmını alır. Evde hijyen sağlarken mutfaktan banyoya ayrı ayrı dikkat etmemiz gereken noktalar bulunuyor. Siz titiz hanımlar için ev hijyeninde atlanmaması gereken noktaları Liv Hospital Check-Up ve Sağlıklı Yaşam Merkezi'nden Uzm. Dr. Eren Eroğlu anlatıyor...


temizlik.jpgET HAZIRLARKEN DİKKAT!

Hijyen; modern toplumlarda giderek yükselen bir bilinç. Buna karşılık zaman zaman hijyenin, sterilizasyonla karıştırıldığı da oluyor. Hijyenin temeli; temiz yaşamaktan geçiyor. Yaşanılan ortamı, her türlü çevresel unsurdan arındırmak mümkün olmadığı gibi, gerekli de değildir. Aşırı sterilizasyon sonucu, insan bedeni her türlü yabancı etkene karşı hassas ve kırılgan hale gelir ve kendi doğal bağışıklık sistemini yitirir. Evde mutfak temizliği; özellikle etlerin hazırlanması sırasında ortaya çıkabilecek sağlık riskleri açısından büyük önem taşır. Çiğ etler, sağlık için tehlike oluşturacak mikroorganizmalar taşıyabilir. Bu nedenle etlerin hazırlanması sırasında; etle temas eden eller, aletler ve zeminler, mikrop arındırıcı yöntemlerle özenle temizlenmelidir. Aynı şey, çiğ yumurta ve yeşil sebzelerin hazırlamasında da geçerlidir. Her temas sonrasında, ellerin yeterli oranda temizlenmesi gerekir. Temizlik malzemeleriyle yüzeydeki yağ, suda çözünür hale getirilir. Böylece hem yüzey kirlerden arınır, hem de taşıdığı mikroplar uzaklaştırılmış olur. Evlerde mikropların en çok bulunduğu tuvaletler ve lavabo giderlerinin temizliğine özen gösterilmelidir. Bu bölgelerde; hem bakterilere, hem de virüslere karşı etkili temizlik maddeleri kullanılması gerekir.

KAPALI ORTAMIN HAVASI SAĞLIĞA ZARAR VEREBİLİR

Ev hijyenini etkileyen önemli noktalardan biri de; dış çevrenin kirli veya temiz olmasıdır. Yıl içinde öyle zamanlar oluyor ki; kapalı alanlar, dışarıdaki havadan çok daha güvenilir ve sağlıklı oluyor. Bu gibi durumlarda, mümkün olduğunca dışarısıyla teması kesmek gerekir. Fakat çoğunlukla dışarıda taze ve yenilenmiş bir hava vardır. Kapalı ortamlarda ise; uzun süre beklemiş, karbondioksit oranı yükselmiş ve evsel atıklarla kirlenmiş bir hava bulunur. Bu havanın sık sık tazelenmesi, sağlık açısından birçok fayda içerir. Özellikle sabahları, gece boyunca biriken gazların dışarıya atılması açısından şarttır. Böylece havada asılı kalmış mikroplar ve kirli partiküller de yok edilebilir.

ÇOCUKLU AİLELERE ÖNERİLER

4 yaş ve altında çocukları olan aileler; dışarıdan iç mekana taşınan mikroplara karşı çok dikkatli olmalı. İşte, çocuklarınıza hijyenik bir ortam sağlamak için yapmanız gerekenler:

- Çocuklarınızın, atıkların depolandığı yerlere ulaşmasına izin vermeyin.

- Tuvaletleri ve ıslak alanları, dezenfektanlarla düzenli olarak temizleyin.

- Dışarıdan eve gelen çocukların, kirleri içeriye taşımasını engelleyin. Çocuklar; yetişkinlerle karşılaştırıldığında, kirli zeminlerle daha yakın temas halindedirler.

TEMİZLİK NASIL VE NE SIKLIKLA YAPILMALI?

Evde hijyeni sağlamak için, haftada bir genel kapsamlı temizlik yapmak yeterlidir. Fakat mutfak ve tuvalet temizliği; her gün aksatmadan yapılmalıdır.

KOLAY BULAŞIR

Evinizdeki herhangi bir yüzey size oldukça temiz görünebilir ancak bu, o yüzeyin hijyenik olduğu anlamına gelmez. Hastalıklara neden olan mikroorganizmalar çok küçüktür. Bu yüzden temiz görünen yerlerde de bulunabilir ve hastalıklara yol açabilirler. Bakteriler; okullarda, parklarda ve oyun alanlarında, özellikle çocuklar arasında çok daha kolay bulaşır. Çocuklar eve geldiklerinde, bu bakterileri anne ve babalarına bulaştırırlar. Bakteriler, ev ortamında çok hızlı yayılır. Bu nedenle titiz bir ev temizli yapmak şarttır. Ancak hastalıklardan korunacağım derken, temizliği takıntı haline getirmemek gerekir. Evlerde en çok mikrop, mutfaklarda barınır. Özellikle lavabolar ve bulaşık süngerleri, sandığınızdan çok daha fazla mikrop taşır. Bu yüzden kullandığınız mutfak aletlerine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca evdeki çöpler, kesinlikle bekletilmeden atılmalıdır. Eğer evde havyan besliyorsanız, hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi, içeriye mikrop taşıyabilir.

ÇAMAŞIR SUYU İLE TUZ RUHU KARIŞTIRILMAZ!

Evlerde tuvalet temizliği yaparken; çamaşır suyu gibi, virüslere karşı etkili temizlik maddelerini kullanarak en iyi sonucu alabilirsiniz. Temizlikte çamaşır suyunun tuz ruhuyla karıştırılması, sıkça rastlanan bir alışkanlıktır. Fakat bu durumda, zehirli gazlar ortaya çıkabilir. Kullanacağınız temizlik maddelerini seçerken, çevreye en az zararı veren, doğa dostu ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.
 
Üst