1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ev kadınlarında AIDS patlaması

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  aidsli ünlüler Ev kadınlarında AIDS patlaması
  Eşler evlilik dışı ilişkilere girince ev kadınlarında AIDS hastalığı patlaması yaşandı.
  Sağlık Bakanlığı evli erkekleri uyardı: Eşinize AIDS bulaştırırsanız kendinizi affedebilir misiniz?.

  1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle açıklanan veriler, "Çağın vebası" olarak nitelendirilen hastalığın hızını kesmediğini ortaya çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2006 verilerine göre, dünyada yaklaşık 39.5 milyon insan HIV ile yaşıyor. Geçen bir yıl içinde AIDS nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 3 milyonu buldu. 1985'te hastalıkla tanışan Türkiye'de de AIDS her geçen yıl daha da arttı. Sağlık Bakanlığı'nın Haziran 2006 verilerine göre, Türkiye'de kayıt altına alınan toplam AIDS'li hasta sayısı, 1985'te 2 iken, geçen 20 yılda 2412'ye çıktı. Bu hastaların 612'si AIDS vakası,

  1800'ü ise taşıyıcı olarak kayıtlara geçti. Türkiye'deki AIDS'lilerin büyük kısmını dünyada olduğu gibi erkekler oluşturuyor. 1662 erkek AIDS hastası iken kadın AIDS'li sayısı 750. Ancak Sağlık Bakanlığı AIDS'li kadın sayısının son yıllarda arttığına dikkat çekiyor.

  "ONURLU DAVRANIN"

  Enfeksiyon taşıyan ev hanımlarının sayısı da hızla artıyor. Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı AIDS'le mücadele bülteninde erkeklere özel uyarıda bulunuldu: "Onurlu davranışın kendimizi ve çevremizdekileri korumaktan geçtiğini unutmamalıyız. Eşinize hastalık bulaştırırsanız bunu ona nasıl söylerdiniz? Ve dahası, kendinizi bir ömür boyu affedebilir misiniz?"

  AIDS'Lİ AİLENİN ÇOCUK YAPMA HAKKI VAR MI?

  AIDS'in ev kadınları arasında da yayılarak "marjinal grup" hastalığı olmaktan "aile hastalığı" sınıfına geçmesi tıp dünyasında yeni bir tartışma konusu yarattı. "AIDS'li aileler çocuk sahibi olabilir mi, AIDS'li çocuk doğurma olasılığı bu ailelerin bencilliği mi, yoksa hakkı mı?"

  Prof. Dr. Serhat Ünal
  Sağlıklı doğabilir
  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı: AIDS taşıyıcısı bir anne tedavi görmüyorsa çocuğunun AIDS ile doğma riski yüzde 30'dur. Doğumun ardından olabildiğince erken bebeğe AIDS ilaçları verildiğinde bebeğin AIDS taşıyıcısı kalma riski yüzde 1'e iner. AIDS'li kadının da anne olmaya hakkı vardır.

  Prof. Dr. Faruk Buyru
  Anneliği engellemez
  Kadın Hastalıkları uzmanı: AIDS'li bir kadının anne olması ve doğum sonrasında yaşanacaklar tıp dünyasında tartışılıyor. Her kadının bebek sahibi olma hakkı konusunda birleşen jinekologlar, anneden bebeğe AIDS bulaşmasını engellemeye çalışıyor. Bugün için HIVtaşıyıcısı bir kadının sezeryanla doğum yapması ve ilaçlarını alıp taşıyıcı olarak hayatları sürdürmesi hedefleniyor.

  Dr. Hakan Özörnek
  AIDS'li sperm ayıklanır
  Kadın Hastalıkları Uzmanı: AIDS taşıyıcılığının erkekte olması durumunda sperm ayıklanarak anne adayının AIDS'siz bebek dünyaya getirme şansı bugünkü teknoloji ile mümkündür. Özel kimyasal işlemler ve ısının altında işlem yapılan spermden HIV uzaklaştırılabilir. Ancak annede bu riski tarama yöntemleri ile sıfırlayamıyoruz.

  Dr. Cengiz Uzun
  AIDS olma riski yüksek
  Alman Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı: Birincisi, AIDS'li anne çocuk sahibi olamaz diyemeyiz. AIDS'in yüzde yüz bebeğe geçmesi de sözkonusu değil ama; Hepatit B gibi bir enfeksiyona göre bebeğe bulaşma riski çok yüksek. Bazı ilaçlarla HIV virüsü baskılanabilir. Ama bu ilaçların embriyo üzerindeki toksik etkisi embriyoya daha çok zarar verir. Bu işi şansa bırakmak olur.
   
Ev kadınlarında AIDS patlaması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AIDS raporu

  AIDS raporu

  İlk kez 1981 yılında ortaya çıkan AIDS'in, bu yıl, 2,9 milyon kişinin ölümüne neden olduğunun belirtildiği raporda, hastalığın özellikle yüzde 70'lik oranla eski Sovyet Bloku ile yüzde 12'lik oranla Güney Asya ve Güneydoğu Asya'da yayıldığı kaydedildi. Hastalığın Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da bulaşma oranının yüzde 12, Sahraaltı Afrikası'ndaysa yüzde 7 oranında arttığı, dünyanın diğer...
 2. Hangi ev kadınına benziyorsunuz?

  Hangi ev kadınına benziyorsunuz?

  Hangi ev kadınına benziyorsunuz? Dizideki hangi ev kadınıyla aynı sorunları paylaştığınızı merak ediyorsanız bu ay çıkan CNBC-e dergisinde yayınlanan aşağıdaki testi cevaplayın. Umutsuzluğunuzun kaynağı ne? Sabahlarınızın çoğunda... A) Söz dinlemez çocuklarınızın arkasından koşturuyorsunuz. B) Yarı zamanlı işiniz ile çocuklarınız ve arkadaşlarınız ile ev işleriniz arasında denge...
 3. Nüfus patlaması

  Nüfus patlaması

  özellikle günümüz azgelişmiş toplumlarında, sağlık koşullarındaki türlü iyileşmeler sonucu ölüm oranlarının düşmesi, doğum oranlarının ise değişmemesi sonucu nüfusun büyük hızla çoğalması.
 4. Ev kadınları nasıl olmalı?

  Ev kadınları nasıl olmalı?

  hamilelikte ateş kaç olmalı gebelikte ateş kaç olmalı iyi bir ev kadını nasıl olmalıdır ev kadını nasıl hanımı Servet-i Fünun romanlarında genç kadın tipleri vardır: Nazlı, nazenin, kan görse bayılır, örümcek görse haykırır, mendil elinde, ikide bir göz yaşı döker... GENÇ YAŞTA HAYATA HAZIR OLMALI Bugünkü ailede böyle kadının işleri zorlaştırmaktan başka etkisi yoktur. Ev kadını cesur,...
 5. akciğer patlaması

  akciğer patlaması

  merhaba arkadaşlar akciğer patlaması ciddi birşey mi tedavi süresi vb bilgiler verebilirsenizçok sevinrim teşekkürler

Sayfayı Paylaş