1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ev Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir?

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ev temizliği, püf noktaları, bilinmesi gerekenler, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgiler burada melekler


  < Konu Resmi..>  Ev temizliği bazen gözümüzde büyür,nerden başlayacağımızı ,kirlerle nasıl başa çıkacağımızı şaşırırız melekler :S


  Ancak birkaç noktaya dikkat edersek,kolayca işleri yoluna koyabiliriz.Mesela;

  KAPILARINIZ SARARDIYSA…

  Kapı ve camlarınızın çerçevelerini ne kadar silerseniz silin, özellikle beyaz renkte olanlar, kış aylarında kalorifer ve soba havasından nasibini büyük ölçüde alırlar. İşte bu durumda sararan kapı ve camlarınızın çerçevelerini deterjanlı suyla silmekle çıkaramayabilirsiniz. O halde soğandan yararlanın. Birkaç soğanı, kabuğunu soyduktan sonra yumuşayıncaya kadar haşlayın. Sonra da soğumaya bırakın. Hafif ılıkken bu suya batıracağınız bir bezle sararan kapı ve cam çerçevelerinizi silin. Sarılıktan iz kalmayacaktır.

  SÜPÜRGELERİNİZİ SAKLARKEN

  Süpürgelerinizi daima, saplarına bağlayacağınız bir parça iple asarak saklayın. Böylece uçları kıvrılıp, bozulmaz. Asacak bir yeriniz yoksa, o zaman süpürgelerinizi sapı aşağıya gelecek şekilde duvara dayayın…

  BANYO PERDESİNİ ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKAYIN

  Banyo perdesinin temizliği aslında çocuk oyuncağından farksız… Çünkü bu banyo perdesini de tıpkı diğer kıyafetleriniz gibi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ama ardından da durula*mayı unutmamalısınız.

  MATLAŞAN MARLEYLER İÇİN

  Matlaşan ve sizi rahatsız eden marleylerinizi silerken, son durulama suyuna bir miktar sirke katarsanız, marleylerin pırıl pırıl parladığını görebilir*siniz…

  OYMALI MOBİLYALARIN TEMİZLİĞİ

  Oymalı mobilyaların temizliğinden korkmayın. Hafifçe nemlendirilmiş bir eski diş fırçası ya da eski bir yağlı boya fırçasıyla eşyanızın tozunu alıverin.

  MOBİLYALARDAKİ KİRLER

  Mobilyalara yer etmiş, bir türlü çıkmak bilme*yen kir izlerini, deterjansız da çıkarabilirsiniz. Birayla nemlendireceğiniz bir parça bezle, kirli kısımları ovun, lekeden iz kalmayacaktır.

  TOZ BEZLERİ

  Toz bezlerinizin, toz bırakmasından yakınıyorsanız o zaman her toz aldıktan sonra bezin durulama suyuna bir miktar gliserin katın. Böylece bir dahaki sefere daha rahat toz alabilirsiniz.

  BANYONUZDAKİ ARMATÜRLER

  Banyonuzdaki armatürlerinizi parlatacak özel sıvınız bitmişse üzülmeyin. Önceden nemlendirdiğiniz bir parça bezi una batırıp, armatürlerinizi bununla ovarsanız, özel deterjana gerek kalmadığını görebilirsiniz.

  EVİ TOPLARKEN

  Temizliğe başlamadan önce tabii ki evi şöyle bir dolaşır, etraftaki yayıntıları toplarsınız… Salo*nun orasına burasına saçılmış oyuncakları, çocuk odasındaki kirli çorapları ve daha pek çok yayıntıyı ait oldukları yerlerine ulaştırırsınız… Bu da zaman alır… Oysa evinizi toplarken belinize, önünde büyük bir cebi olan bir önlük takarsanız, sürekli tek bir yayıntı içinde odaya girip çıkmanız gerekmez… Önlüğün cebinde biriktireceğiniz yayıntıları daha sonra da ait oldukları yerlerine kaldırabilirsiniz.

  RADYATÖRLERİN TOZUNU ALIRKEN

  Radyatörlerinizin tozunu almak gözünüzde büyüyorsa, bir de şu yöntemi uygulayın. Radyatör*lerin arkasına ıslak bezler asın. Sonra da elektrikli süpürgenizin hava püskürten tarafıyla tozları, radyatörlerin arkasına doğru üfleyin. Böylece arkaya uçuşan tozlar, asılı olan ıslak bezlere yapışacaktır.

  ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE

  Elektrikli süpürgenin sadece torbasını değil, zaman zaman ucunda fırçası bulunan hortumunu da temizlemelisiniz. Fırça kısmına takılan tozlar, tıkanıklığa neden olabilir.

  ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE KULLANIRKEN

  Elektrikli süpürgenizin birbirine geçerek mey*dana gelen uzun hortumu, süpürgenizin çalışma süresi içinde sıkışabilir ve sonra sökmek isteseniz bile birbirinden ayıramazsınız. O zaman süpürgeyi kendi halinde soğumaya bırakın, parçalar daha ko*lay çözülecektir.

  DÖŞEMELERİN TEMİZLİĞİ

  Döşemeleri temizlerken ille de pahalı deterjanlar kullanmanız gerekmez. Sirkeli suya batıracağınız bir parça bezle sileceğiniz döşemeler, tertemiz olacaktır.

  CAM SİLERKEN

  Cam silme suyuna hiç tuz katıldığını duymuş muydunuz? Evet, cam silme suyuna katacağınız bir parça tuz, hem camların daha kolay temizlenmesini, hem de pırıl pırıl parlamasını sağlayacaktır.

  YERDEKİ CAM KIRIKLARI

  Çoğu zaman kırılan bardağa üzülmez, yerlere saçılan cam kırıklarını nasıl toplayacağımızı düşünürüz kara kara… İşte böyle bir durumda cam kırıklarını temizlemenin en emin yolu, ıslatacağınız bir parça pamuktur. Islak pamuğu yerde gezdirin, cam kırıkları pamuğa takılacaktır.

  PASPAS YIKARKEN

  Tabii zaman zaman kapıdaki paspas da yıkanır… Ama tüylerinin ilk aldığınız günkü gibi sert olmasını istiyorsanız, bundan böyle paspasınızı bol tuzlu suda yıkayıp, temizleyin.

  KAPI TOKMAKLARI

  Pirinçten ya da herhangi bir metal türünden olan kapı tokmaklarınızın, kollarınızın pırıl pırıl par*lamasını istiyorsanız, bunları gazete kâğıdı ile ov*manız yeterli… Tabii ellerinizi karartan gazete kâğıdının, kapınızı kirletebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ama sabunlu suyla işinizi kolayca halledebilirsiniz.

  BANYO PERDESİ İÇİN

  Siz de bilirsiniz, banyo perdeleri zamanla ka*rarır. Özellikle perdenin uç kısımlarında, çıkmayan siyah izler oluşur. Bu izleri çıkaramazsınız ama oluşmasını önleyebilirsiniz. Her banyodan sonra, kısaca perde her ıslandıktan sonra, sirkeli suyla siler ve kurularsanız, kararmasını önleyebilirsiniz.

  KRİSTAL AVİZENİZİ PARLATIN

  Toz, sigara dumanı kristal avizelerin başlıca düşmanı sayılır. Daha doğrusu palaklığını alır… Bu durumda kristal avizelerinizi sık sık temizle*meniz gerekir. Ama sabunlu su yerine, temizleme suyuna biraz karbonat katarsanız, avizelerinizin daha kolay temizlendiğini göreceksiniz. Karbonat yerine, sirke de kullanabilirsiniz.   
Ev Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. temizlikte püf noktalar

  temizlikte püf noktalar

  temizlikte püf noktalar temizlikte püf noktaları Mutfak esyalarinin uzerindeki etiket izlerini yok etmek icin, uzerlerine mobilya cilasi serpip yumusak bir bezle silin **** Firininiza sinmis kotu yemek kokulari icin; yemek yapmadan once firininizin ortasina yarisi sirke yarisi su ile doldurulmus bir tava koyun. Firininizi birkac dakika icin isitin daha sonra sogumaya birakin. ****...
 2. Temizliğin Püf Noktaları

  Temizliğin Püf Noktaları

  tencere parlatma çelik tencere parlatma çelik temizliği nasıl parlatılır Evinizde temizlikle uğraşırken doğal yöntemlerle ve fazla zaman harcamadan temizlik işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız önerilerimize göz atmanızda yarar var. Çilek Temizlerken Çileklerinizin üzerindeki kum ve toprağı temizlemek için ıslak bir muslin kumaşa sarıp ve birkaç kere hızla sallayın. Çileklere bulaşan...
 3. Halı temizliğinde püf noktalar

  Halı temizliğinde püf noktalar

  halı silmenin püf noktaları halı silme yöntemleri temizliğinde püf noktalar temizliğinin noktaları silmenin kolay yolu Halılarınızın uzun süre dayanması için neler yapabilirsiniz ve halı temizliğinin püf noktalarını sizler için paylaşıyorum “Halılarınızda uzun süreli güzellik ve kullanım için doğru temizlik ve bakım yöntemleri gereklidir. Bu önerilere uyarak halınızın bakımını ihmal etmemeniz...
 4. Bahar temizliğinin püf noktaları

  Bahar temizliğinin püf noktaları

  Yavaş yavaş havalar ısınıyor ve artık bahar temizliği yapmanında vakti geldi...Bahar temizliğini daha kolay ve pratik hale getirmek için ipuçları :tik: Eve bereket getiren huzur veren bahar temizliği nasıl yapılır aşağıda: Önce, artık ihtiyacınız olmayan pılınızı pırtınızı, kullanmadığınız eskimiş giysilerden ayakkabı ve terliklerden çarşaflardan kap kacağa kadar ne varsa hiç acımadan...
 5. 30 Dakikada ev temizliği yapmanın püf noktaları

  30 Dakikada ev temizliği yapmanın püf noktaları

  Eviniz dağınık ve temiz değil! Ne yapmalısınız? İşte size yarım saatten daha kısa bir zamanda evinizi “temizmiş” gibi gösterecek ipuçları: 1. DAĞINIKLIĞI TOPLAYIN (Süre: 4 dakika) Hızlı bir şekilde geçtiğiniz tüm odalardan etrafta duran dağınıklığı toplayın. Onları doğru yerlerine koymayı aklınızdan bile geçirmeyin! Direk bir tane dolabın içine tıkın. Etrafta olmaması gereken bazı...

Sayfayı Paylaş