Etiketler:
 1. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  Evcil Hayvanlar ve çocuklar

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

  . Çocuklar ve Evcil Hayvanlar

  Evcil hayvan sahibi olmak için çocuğunuzun 5 yaşına gelmesini beklemek iyi bir fikirdir.

  Yaralanmaların önüne geçmek için:
  - Evcil hayvanı dikkatlice seçin.
  - Çocuğunuzu evcil hayvanların yanında iken gözetim altında tutun.
  - Çocuğunuza hayvanların yanında nasıl davranacağını öğretin.

  Güvenlik Kontrolü ;
  Çocukları köpekler ve diğer hayvanların yanında gözetim altında tutun. 5 yaşın altındaki çocuklar kuralları her zaman anlayamaz veya kuralları hatırlayamazlar. Onları güvenli bir şekilde tutmak hâlâ büyüklerin görevidir.
  Bebek veya küçük çocukları evcil hayvanla yalnız bırakmayın.
  Evcil hayvanların yiyecek ve oyuncaklarından çocuğunuzu uzak tutun.
  Köpeğinizi ailenin tüm bireylerinden emir alacak şekilde eğitiniz.

  Evcil hayvanlar nasıl seçilir ;

  Köpekler :
  Sakin ve sabırlı köpek seçin. Saldırganlığını azaltmak için kısırlaştırabilirsiniz. Saldırgan ve koruma için eğitilmiş köpekler çocuklar için tehlikeli olabilir. Köpeği aile ferdi olarak seçmeyin.
  Kediler :
  Sakin ve sevilmekten hoşlanan kedi seçin. Sinirli, arkadaş canlısı olmayan veya önceden ne yapacağı bilinmeyen kediler, çocuklar için iyi bir evcil hayvan değildir.
  Balıklar :
  Balığı izlemek çocuklar için eğlenceli olabilir. Akvaryum çocukların tırmanamayacağı, içine düşemeyeceği ve deviremeyeceği yerde olmalıdır.

  Evcil hayvanların size zarar vermesine engel olun :
  Köpeğinizi komutlara itaat etmesi konusunda eğitin. Ailedeki her birey bu eğitimlere katılmalı. Köpeğinizi ailedeki her bireyden emir alacak şekilde eğitin. Kediler çocukların üzerine yatarak onları boğmaz. Fakat kediler tırmalayabilir. Kedinin tırnaklarını kısa kesin. Çocuğunuza kediyi başından kuyruğuna doğru yumuşakça sevmesini öğretin. Kediyi karnını okşamak için ters çevirmeyin.

  Hayvanların Yanında Çocuklarınızın Nasıl Davranacağını Öğretin :
  Hayvanların yanında yavaşça yürüyün. Hayvana doğru veya ondan uzaklaşır şekilde koşmayın.
  Hayvanı kesinlikle yemek yerken , uyurken rahatsız etmeyin.
  Hayvanları emniyetli şekilde sevin. Başlangıçta kolunuzu vücudunuzun yanına sarkıtın. Daha sonra yavaşça kolunuzu kaldırarak elinizi koklatın. Sonra evcil hayvanların başlarının yanını ve üstünü okşayın. Hiçbir zaman elinizi hayvanların başının üzerine direkt olarak koymayın. Bu tehlikeli olabilir.
  Hayvan size yaklaşıyor ise durun. Yumuşak bir şekilde ona doğru konuşun ve de yavaşça geri dönüp yürüyün. Hayvana kesinlikle yan bakmayın veya onu kızdırmayın.
  Hayvanın ayaklarından, kulaklarından veya kuyruğundan tutmayın.
  Vahşi veya başıboş hayvana dokunmayın.
  Tüm hayvan yavrularından uzak durun.
  Kızgın hayvanın nasıl durduğunu öğrenin. Kızgın hayvandan uzak durun.
  Hiçbir zaman hayvanla boğuşarak onu yenmeyi denemeyin.
  Çocuklar genellikle tanıdıkları köpekler tarafından ısırılır. İlk yardım bölümlerinde görülen köpek ısırmalarının hemen hemen yarısı ailenin köpeği tarafından çocuğun kendi evinde olan vakalardır.
  Çoğunlukla köpek ısırmaları kol ve yüzdendir.
  Evcil hayvanlar kıskanç olabilir. Evde yeni bebek sahibi olduğunuzda evcil hayvanınızı yakın takibe alın. Bebek dünyaya gelmeden evcil hayvanınıza daha fazla sevgi verin ve buna dikkat edin.

  cocukguvenligi.com


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Çocuklar ve Evcil Hayvanlar
  bende severim evcil hayvanları ama evde bakımları zor oluyor :)
  saol tatlım emeğine sağlık
   
 3. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Çocuklar ve Evcil Hayvanlar
  evet ya şöyle bahçe de yaşayan olacakki hem sağlık açısından da ıyı.ama benım köpiciklerim gerçi minyatür ve tüyleri çok kısa sorun olmuyo bıde 3 ayda tuy dökmemesi için aşılanınca sorun kalmıyo
   
Evcil Hayvanlar ve çocuklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mor Ve Ötesi - Çocuklar ve Hayvanlar

  Mor Ve Ötesi - Çocuklar ve Hayvanlar

  çok eski bir öykü bu insanLar durmuş bekLiyorLar o geLecek hiç geLmiyor ruhum öğrensin artık bu ağLatan eski oyunu çocukLar ve hayvanLar tüm gece yaLnız konuştuLar öğrenince oyunu o masaL yine başLadı parLakLaştı evren birden soruLar ve cevapLar bir bir hepsi yok oLuyorLar öğrenince sonunu hayat yeniden başLadı parLakLaştı evren birden seninLeyim mutLuLuk kaLbimde çözüLmüş uLaşamaz bana...
 2. Evcil Hayvanınızın Alerji Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  Evcil Hayvanınızın Alerji Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  Evcil hayvanlarda alerji belirtileri Kedi ve köpeklerde alerjinin en sık görülen belirtileri: yüzün sağa sola sürtülmesi-derinin ısırılması-deride kızarıklık ve deride yaralar Alerjinin en sık görüldüğü yerler ise vücudun yan tarafları, ayaklar ve yüzdür; kısmen de gözlerin çevresi, ağız ve kulaklar ile kuyruğun kökünde görülür Köpeklerde alerjiler çoğunlukla kalıcı deri hastalıklarına...
 3. Evcil Hayvanlarınızın Alerji Tedavisi

  Evcil Hayvanlarınızın Alerji Tedavisi

  köpeklerde alerji tedavisi Evcil hayvanlarda alerji tedavisi Hiposensitizasyon, alerjisi olan hayvana ilgili alerjenin küçük dozlarda ve uzun bir periyod içinde verilerek alerji toleransını arttırmaya yönelik bir tedavidir Bu yöntemin insanlarda neredeyse 100 yıldan beri kullanılıyor olmasına karşılık bu toleransın hangi immunolojik mekanizma yoluyla oluştuğu tam olarak bilinmemektedir...
 4. Evcil Hayvanlara Özel Uçak

  Evcil Hayvanlara Özel Uçak

  Arkadaşlar şimdiki vereceğim haber evcil hayvan sahiplerini ilgilendiriyor.Artık evcil hayvanlara özel uçuş sistemi var bakın bu sistem nasılmış ABD'de sadece evcil hayvanlara hizmet vermek üzere kurulan havayolu şirketi uçuşlarına başladı İtalyan haber ajansı ANSA"nın internet sitesinde çıkan habere göre, ilk uçuşunu salı günü yapan "Pet Airways", evcil hayvanlara kabinde...
 5. Evcil Hayvanlara Alerjiniz Var mı?

  Evcil Hayvanlara Alerjiniz Var mı?

  bu konu evcil hayvanlara karşı alerji hakkında merak edilen bilgilere yer vermektedir. Hayvansever bazı insanlar evlerinde birtakım evcil hayvan beslerler. Genel de evde beslenen hayvanlar kedi, köpek, kuş v.s dir. Bazı kişilerin bünyeleri hassas olduğu için hayvan tüylerine karşı alerji riski taşıyabilir. Eğer siz de eviniz de evcil bir hayvan besliyorsanız ve birtakım şikayetleriniz varsa...

Sayfayı Paylaş