Evde ağda nasıl yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Evde ağda nasıl yapılır?
Ağda, tıraş bıçağı ve tüy dökücü kremlere kıyasla daha uzun süre temiz bir cilt sağladığından çoğu kadın tarafından tercih edilmektedir. Ağda kökten kılları çekerek 4 haftaya varan bir temizlik sağlar. Ağda sonrasında tüyler sertleşmeden daha ince olarak çıkmaktadır.


Günümüzde marketlerde kolayca bulabileceğiniz paket ağdalar ve kuaför salonlarında bulunan ağdalar içerdikleri kimyasal madde ve toksinlerden dolayı ciltte alerjik reaksiyonların görülmesine neden olmaktadır.Daha pahalı ve sağlıksız olan bu ağdaların yerine, evde temin edilebilir malzemelerden kolayca hazırlayacağınız ağda ile tüm istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz. Hem ekonomik, hem doğal. Ağda yaparken ciltte kızarıklık oluşmasını önlemek ve acı çekmemek için eczanelerde satılan anestezi içeren pomatları kullanabilirsiniz.
8.jpg


Evde ağda nasıl hazırlanır

1 su bardağı toz şeker, 2 yemek kaşığı su, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı tuzu kısık ateşte yaklaşık 8 dakika kadar karıştırarak pişirin. Şekerler kahverengileşince ağdayı ocaktan alıp biraz soğumasını bekleyin. Ağdayı isteğe göre fazla miktarda hazırlayıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanacağınız zaman mikrodalga fırında ısıtıp kullanabilirsiniz.

Ağda nasıl uygulanır?

Ağdanın uygulanacağı bölge temiz ve kuru olmalıdır. Islak alana uygulanan ağda bütün olarak çekilmez ve daha çok acı verir. Ağda ne çok sıcak ne de donuk olmalıdır. Ilık hale gelinceye kadar ağda ısıtılır ve donmadan cilde sürülür. Ağdayı sürmeden önce elde yoğurularak yapışkan kıvama gelmesini sağlayın. Kılların çıkış yönüne doğru ağda sürülür ve ters yönde hızla çekilir. Ağdayı cilde sürerken ve çekerken oyalanmamanız gerekir. Ağdanın ciltte fazla kalması, ağdayı çekerken daha çok acı hissedilmesine ve ağda sonrasında irritasyon, kızarıklık, batık, kabarma gibi sorunlara neden olabilir.

Çam sakızı ağda
Ağdanızı evde kendiniz hazırlamak istemiyorsanız, hazır olarak satılan çam sakızı ağda kullanabilirsiniz. Çam sakızı ağda kutusunu, içinde kaynar su olan başka bir kabın içine oturtarak bir süre bekleyin. Uygun kıvama gelince, temiz cilt üzerine tahta çubuk yardımıyla ince bir tabaka halinde sürün ve ağda bandı yapıştırarak çekin.
Ağda uygulamasını yaparken özellikle yüz ve bikini bölgesi gibi daha ince derili ve hassas bölgelerde son derece dikkatli olun. Ağda bandını çekmeden önce diğer elinizle deriyi iyice gerdirin ki, ciltte yırtılma, zedelenme gibi olumsuz durumlar meydana gelmesin.

Güzellik ve kozmetik dünyasındaki teknolojiler ne kadar gelişirse gelişsin, istenmeyen tüylerden kurtulmanın en eski ve geleneksel yöntemlerinden bir olan ağda asla popülaritesini yitirmeyecek gibi görünüyor.
 
Üst