Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Evde Başka Okulda Başka

  Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Çocukların evde başka okulda başka olmaları,bir ölçüye kadar normal karşılanabilir.
  Çünkü çocuk için ev ve okul iki farklı dış dünya ve kişiliğin bir parçası da ,bireyin kendini dış dünyaya uydurma sürecinde oluşuyor.Hepimiz birazda bizden beklendiği gibi hissediyor ve davranıyoruz.

  İlişkilerimizi şu yada bu ölçüde maskeler ardında yönlendiriyoruz.Kişiliğimizin günlük yaşamın gereksinimlerine karşılık gelen yönünü ifade etmek üzere ‘;persona ‘ kavramını kullanıyor.Çocuğun içinde bulunduğu ortamda kabul görmek üzere farklı tavırlar takınması normal ama,iki ayrı kişiden söz ediliyormuş hissi yaşatacak kadar farklı kişilik özellikleri göstermesi,biraz durup üzerinde düşünmeyi gerektiriyor.


  OKUL VE AİLE: Bazı çocukların evde başka , okulda başka görünümlerinin altında ne yatıyor?


  Çocuk evde ayrı okulda ayrı tutumla karşılaştığı için ,kendisini ancak farklı davranarak var edebilir.Örneğin okulun iş birliğini öne çıkaran tutumu dolayısıyla ,okul hayatında eve oranla çok daha sakin ,çok daha uyumlu olabiliyor.Yada okulda karşılaştığı ,göreli demokratik ortamı sindiremiyor ve saldırganlaşabiliyor.

  Evde başka,okulda başka olgusunu bir bakıma çocuğun içine girdiği bocalama olarak da görüp değerlendirebiliriz.

  Okul Aile: Çocukların dikkat çekici ölçüde ,evde başka okulda başka davranmaları acaba tutumlarında sorunlar olduğunu mu gösterir?Tabi ki yüzde yüz böyledir diyemiyoruz.Ama bu tür çocukların çok büyük bir çoğunluğunda,Ana Baba tutumlarının hatalı oluşuna bağlanabiliyor.

  Nedir bu hatalı tutumlar,öncelikle çocuklarla kurulan iletişimden bahsetmek isterim;Farkında olalım yada olmayalım ,çocuklarla konuşurken ,onları dinlerken var oluşlarıyla ,var oluşlarını nasıl algıladığımızla ilgili mesajlar veririz.

  Okul Aile: Çocuğun farklı karakter özelliklerini göstermesinin okul ve aile ilişkilerindeki yetersizlikten kaynaklanması da mümkün müdür?

  Sağlıklı ebeveyn-çocuk ilişkisinde en önemli unsurlardan en önemlisi sesli mesajlar vermesidir.Buna benzer biçimde okul,aile,çocuk üçgeninde çok sağlam kurulması,okul ve ailenin çocuğa farklı mesajlar vermemesi gerekir.Oysa bugün genel olarak okul ve ailenin tutumları arasında uçurumlar var.Bir tarafta otorite,bir tarafta tavizci veya demokratik tutum olunca ,tabi ki çocuğun hissettikleri ve ortaya koyduğu tutum farklı oluyor.

  Okul ve ailenin kendini ifade edebilen,başkalarının duygu ve düşüncelerine de açık olup,özgüvenli insanlar yetiştirilmesine izin vererek ortama uyum sağlamaları gerekiyor.

  Demokratik ortamda yetişen çocuklar yalnız kendine güvenen ,bağımsız,problem çözebilen atılımcı bireyler olmaları yanında davranış sorunlarını da önemli ölçüde çözerler.

  “Eğitim süreci ,dört ayaklı bir masa gibidir.Masanın ayaklarını öğretmenler,idareciler,aileler ve çocuklar oluşturur.Masanın bir ayağı olmayınca olmuyor.Ailelerde eğitime katılmalı.’’
   
Evde Başka Okulda Başka konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Devlet başkanı

  Devlet başkanı

  Devlet başkanını ikram ve ihsanda bulunurken ya da sevinçli görmek hayra, onu üzgün ve gazaplı yahut periyşan bir vaziyette görmek kendisi ve ülkesi için şerre; Devlet başkanı görmek bazen bekar için evlermeye, evli kimse için hayra ve dünyalığını düzellmesine; Kendini devlet başkanına yakın görmek bir zulme ortak ve yandaş olmaya, azap ve uhrevi sıkıntılara delalet eder. ( Ayrıca Bakınız;...
 2. Başkan

  Başkan

  Rüyada kendinizi bir kuruma, bir daireye, bir yere baskan oldugunu görmeniz, yükselme hirsinizin çok olduguna, fakat bu arzunuzun size faydasindan daha çok zarari dokunacagina isarettir. Rüyada bir baskan ile tanisip konustugunu gör-mek ise, arkadaslarinizla, dostlarinizla veya is ortaklarinizla aranizda büyük anlasmazliklar çikacagina yorumlanir.
 3. yanımdaki başka kalbimdeki başka.

  yanımdaki başka kalbimdeki başka.

  Biliyorum bunları okurken güleceksin hatta acıyacaksın bana hani sondu bir daha yazmayacaktın diyeceksin. Yazmamalıyım aslında yazmamam gerekiyor ama ben herkesten saklanmış bir kitabın arasına gizlediğim kağıda yazıyorum kimse bilmesin istiyorum hala sana yazdığımı. Biri var hayatımda biliyormusun biri var. Beni çok sevdiğini söylüyor. Bana şiir yazmış gece yıldızları izledik beraber cama...
 4. Disiplin amiri başka,sicil amiri başkadır...

  Disiplin amiri başka,sicil amiri başkadır...

  öğretmenin disiplin amiri kimdir disiplin amiri kimdir Günlük işlerde ve özellikle de "mevzuata" yönelik iş/işlemlerde iki kavram birbirine "çok" karıştırılmaktadır: 1-Disiplin amiri, 2-Sicil amiri. Adlarında da görüleceği gibi,disiplin daha çok "cezai" bir işlemi akla getirirken;sicil ise bir nevi memurun(öğretmenin)karnesidir. Günlük dilde üç tane...
 5. ev telefonu başka bir numaraya nasıl yönlendirilir ?

  ev telefonu başka bir numaraya nasıl yönlendirilir ?

  Arkadaşlar, evin telefonu telsiz değil. Yan komşuya arkadaşıma geçtiğimde bizim telefonu onun telefonuna nasıl yönlendirme yaparım ?

Sayfayı Paylaş