Evde beslenebilecek kedi türleri hangileridir?

Uzman SühaN

Administrator
Evde beslenebilecek kedi türleri hangileridir?
Evde beslenebilen hayvanlar arasında yer alan kediler, temiz olmalarıyla bilinirler. Doğuştan tuvalet eğitimleri olduğu için evi kirletmezler. Yalnızca tüy dökebilir ve ortalığı biraz dağıtabilirler. Ancak kedi türleri arasında bunu yapmayanlar da vardır.Kediler çok sosyal canlılardır. Birçoğunun arası çocuklarla iyidir. Oyun oynamayı severler. Yine birçok kedi ilgi görmekten ve sevilmekten hoşlanır. Evde çok kişi yaşasa bile kediler yalnızca bir kişiyi sahibi olarak benimser ve severler.sirin-kediler.jpg
70′ten fazla kedi ırkı vardır. Kedilerde iletişim, kedi feromonu ve kedilere özgü vücut dilinin yanı sıra seslenme çeşitliliğini de içinde barındırır. Kediler yüksek bir üreme oranına sahiptir. Kontrollü üreme halinde, çoğalabilirler ve tescilli cins hayvanlar olarak gösterilebilirler.Kediler Antik Mısır’da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır.

9.jpg
Kediler etobur canlılardır. Sindirim sistemleri eti etkin biçimde işleyecek şekilde evrilmiştir bu nedenle bitkisel ürünleri zor sindirirler. Sindirim yolunun benzer memelilere göre daha kısa oluşu ve karbonhidratları sindirmek için gereken enzimlerden az miktarda bulunması, kedilerin bitki kaynaklı besinleri ve bazı yağ asitlerini sindirmedeki becerilerini sınırlar. Bununla birlikte kediler arada sırada mevcut besinlerine ilaveten çim yemeyi tercih edebilirler. Çim, kediler için folik asit kaynağı ve sindirim sistemindeki tüyleri kolay atmak için bir lif kaynağıdır. Ancak ev ortamındaki kediler için bitki zararlı ve zehirleyici olabilir.
Ankara kedisi: Diğer adı Angora olan Ankara kedisi, uzun tüylüdür. Oyuncu, hareketli ve akıllı bir kedidir. Hırçın değildir. Sahibine çok bağlıdır ve sürekli onu takip eder. Çocuklarla arası iyidir. Meraklıdır ve biraz da inatçıdır. Bembeyaz olan Ankara kedileri sağırdır. Üzerinde farklı bir ton renk olanların kulakları duyar. Göz renkleri de değişkendir.


Birman kedisi: Dünya üzerinde göz yapısı ile en güzel kedi ırkı kabul edilir. Canlı, şefkatli ve enerjik bir kedidir. Çok duygusal bir kedidir ve sahibine düşkündür. Bu nedenle Burma’da Budist tapınaklarında kutsal kabul edilmektedir. Evde en iyi beslenen kedi ırkıdır.

Biritish Shorthair: Her ortama uyabilen bir kedi ırkıdır. Genel olarak uyumlu ve zeki bir ırktır. Bazen içine kapanık bazen de dışa dönüktür. İngiltere’de her renk farklı bir ırk olarak kabul edilir. En değerli olanlar koyu duman renklilerdir. Evde çok rahat beslenirler.


Chinchilla: Sahibine çok düşkün ve bağlıdır. Sakin yapılıdır ve ilgiden hoşlanır. Ses tonu yumuşak ve sakindir. Çocuklarla iyi anlaşır. Oldukça evcimen bir kedidir. Çok ilgi ve sevgi ister.

Exotic Shorthair: Kedi ırkları arasında en uyumlulardandır. Kızsanız bile alınmazlar, zeki, canlı ve enerjiktirler. Kolay kolay hasta olmazlar, bakımı kolaydır. Orta uzunlukta tüy yapıları vardır. Çocuklar ile araları çok iyidir. Evde en rahat bakılabilen kedi ırkıdır.


İran kedisi: Evde rahatlıkla beslenebilen kedilerden biri de İran kedisidir. Zekidir ve uyumludur. Tüyleri uzun olduğu için sürekli taranması gerekir. Gözleri de sürekli aktığı için sürekli temizlenmelidir.


Scottish Fold: Akıllı ve sakin bir kedi ırkıdır. Kıvrık kulaklarıyla oldukça sevimlidirler. İnsanlara çok kolay alışırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve ilgi görmek ister. Çok oyuncu bir kedidir.

Van kedisi: Van kedileri çok zekidir. Suda yıkanmayı ve yüzmeyi seven bir ırktır. Uzun tüylü ve kısa tüylü cinsleri vardır. Bir gözü mavi, diğer gözü kahverengi veya yeşildir. Sahibine ve evine çok düşkündür. 1969 yılından bu yana saf kan ırklar arasına girmiştir. Çok iyi bir avcıdır ve oyuncudur, komut alır. Çocuklarla iyi anlaşır.
 

M e g

Melekler Mekanı
Fikrim,
genelleme yapmak ne kadar doğru emin olmasam da,(çünkü insanlarda olduğu gibi karakterler kediden kediye de değişebilir)
Tekir kediler, (Has Türk kedisi;))
birazcık daha oyucudurlar diğerlerine göre:D

Ancak bence Kedi demek Tekir demektir ;)

Üstelik sokaktan kurtarılan bir can,bir candır.
Slogan şu olsun mu,
"Her eve 4 ayaklı bir dost"
 
Üst