1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Evde Büyütülen Pek Çok Süs Bitkisi Zehirli!

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  zehirli süs bitkileri zehirli ev çiçekleri
  zehirli ev bitkileri  Sevgili melekler, evlerimizde binbir özenle bakıp büyüttüğümüz pek çok süs bitkisinin zehirli ve öldürücü olduğunu biliyor muydunuz? Bence öncelikle yazımızı bir okuyun ve çiçeklerinizi bir gözden geçirin. Muhtemelen evinizde en azından bir tane zehirli bitki yetiştiriyorsunuzdur, bizden söylemesi...


  < Konu Resmi..>  Nergis :
  Zehirli Kısmı: Soğanları
  Zehirlenme Belirtileri: Mide bulantısı, Kusma, ishal. Ölümle sonuçlanabilir.

  Zakkum:
  Zehirli Kısmı: Bütün kısımları
  Zehirlenme belirtileri: Bütün bitki zehirlidir. Zehirlenme mide ve barsak bozuklukları, solunum güçlüğü ve nabız yavaşlaması gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Kalp yetmezliği ölüme sebep olur. Bir gram kuru yaprak insanlarda tehlikeli zehirlenmeler yapar. Zehirlilik kurutma ve kaynatma ile ortadan kalkmaz. Dal ve yaprakların suya konulması sonucu etkili maddeler suya da geçer ve bu suyun içilmesi zehirlenmelere sebep olur. Bu bitkiyi yiyerek Ölmüş olan hayvanların etleri de zehirlidir.

  Difenbahya:
  Zehirli Kısmı: Bütün kısımları
  Zehirlenme Belirtileri: Ağız ve dilde şiddetli yanma ve tahriş. Dilin şişmesi nedeniyle nefes alamama ölüme sebep verebilir.

  Çiğdem:
  Zehirli Kısmı: Soğanları
  Zehirlenme Belirtileri: Kusma ve tedirginlik

  Hezaren Çiçeği:
  Zehirli Kısmı: Filizleri, tohumları
  Zehirlenme Belirtileri: Mide bozukluğu, tedirginlik, depresyon. Ölümcül olabilir.

  Zambak:
  Zehirli Kısmı: Yaprak ve ç,çekleri
  Zehirlenme Belirtileri: Genellikle mide bozukluğu ve zihin Karışıklığı eşliğinde düzensiz kalp atışı ve nabız

  Kız Kalbi:
  Zehirli Kısmı: Yaprakları ve kökleri
  Zehirlenme Belirtileri: Yüksek miktarlarında alındığında zehirli olabilir. Büyükbaş hayvanlar için ölümcül olduğu kanıtlanmıştır.

  Defne:
  Zehirli Kısmı: Taneleri
  Zehirlenme Belirtileri: Ölümcüldür. Tanelerin bir kaçı bir çocuğu öldürebilir.

  Mor salkım:
  Zehirli kısmı: Tohumları ve tohum zarfları
  Zehirlenme Belirtileri: Şiddetli zehirlenme. Heyecan, sersemleşme, çarpıntı ve koma. Ölümcül olabilir.

  Sarı Salkım:
  Zehirli Kısmı: Tohumların içinde asılı olduğu fasulye sebzesi benzeri keseleri
  Zehirlenme Belirtileri: Şiddetli zehirlenme. Heyecan, sersemleşme, çarpıntı ve koma. Ölümcül olabilir.

  Açelya:
  Zehirli Kısmı: Bütün kısımları
  Zehirlenme Belirtileri: Ölümcüldür. Mide bulantısı ve kusma, depresyon, nefes alama zorluğu, halsizlik ve komaya neden olur.

  Yasemin:
  Zehirli Kısmı: Taneleri
  Zehirlenme Belirtileri: Ölümcüldür. Mide fesadı ve asabiyet.

  Ateş Çiçeği:
  Zehirli Kısmı: Yeşil taneleri
  Zehirlenme Belirtileri: Ölümcüldür. Akciğerleri, böbrekleri, sinir sistemini ve kalbi etkiler. Ilıman iklimlerde yetişir.


  Duvar Sarmaşığı
  Salonlarda, bahçelerde ve arajman seklindeki hediyelik çiçeklerde kullanilir.
  en zehirli türlerden birisidir. Saponin, alkoloit, glikozit, zararlı enzimler ve okzalik asit taşımaktadır. Asil zehirlemeyi yapan bitkideki kalsiyum oksalatlardır. Yaprağın elle koparılması ve ovulması halinde hemen deriye geçerler. Ayni zamanda sütlü öz sıvısı da gözler için çok tehlikelidir. Bitki ağızda çiğnendiği zaman dudaklarda ve dilde şişme, ağızda yanma ve tahriş yapar. Tükürük salgısı artarak yutkunma ve nefes alma zorluğu ortaya çıkar.

  Klivya
  Bunlar soğanlı bitkilerdir ve soğanlarında değişik toksik maddeler ihtiva ederler. Direk olarak kesilmiş soğanlara temas edince deri iltihabi meydana gelir. Yüksek dozlarda yenmesi halinde felç yapabilir


  Çuha Çiçegi
  Güzel görünümlü ve yilin her mevsiminde açan bu çiçegin çiçek ve saplarinda primin adı verilen bir madde bulunmaktadir. Özellikle çiçeklerin üzerindeki tüyleri zehirlidir. Isirrgan gibi olan bu tüyler insanin eline battigi zaman kirilir ve içindeki sarimsi yesil sivi deri altina yayilarak dayanilmaz kasinti verir. Alerjen olan primin temas ettigi yerlerde alerji meydana getirdigi gibi deriden emilip baska yerlere de tasinabilmektedir.


  Sıklamen
  Bitkinin yumrularinda saponin grubuna giren sıklamin maddesi bulunmaktadır. Yumrunun küçük bir parçasinin yenmesi dahi zehirlenmeye sebep olabilir. Kısmi temas halinde tahris edici ve uyarici etkisi vardir. Yenmesi halinde sinir sisteminde rahatsizliklar yapar ve hatta felç meydana getirebilir.


  Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrima)
  Avrupa’da noel yıldız olarak bilinen Atatürk çiçeğinin zehirli olduguna dair bilgiler oldukça eskiye dayanmaktadır. Sütlenengiller familyasında yer alan bu bitki sütlü bir öz sivi taşımaktadır. Sütü deride tahribat yaptığı gibi, yenmesi halinde mide ve bağırsak iltihaplarına da yol açar. Bu bitkinin zararsız oldugunu iddia eden kaynaklar olmasına ragmen yinede tedbirli olunmasında fayda vardir.


   
 2. zehra gugul

  zehra gugul Forum Okuru

  Bizim evimizde 5-6 yildir var
   
Evde Büyütülen Pek Çok Süs Bitkisi Zehirli! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlerin Süsleri Engelli Kızlardan

  Evlerin Süsleri Engelli Kızlardan

  süs eşyaları yapma süs eşyası yapma basit süsler makrome duvar süsleri makrome duvar süsü Erzincan 75. Yıl Zihinsel Engelli Kız Çocukları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'nce Koruma Altına Alınan 13 Yaş Üstü Kız Çocuklarının Usta Eğiticiler Gözetiminde Yaptığı Kabartma, Makrome ve Süs Eşyaları Gibi Çalışmaları Düzenlenecek Kermesle Halkın Beğenisine Sunulacak. Erzincan 75....
 2. El işi ev süsleri

  El işi ev süsleri

  ev süsleri el işi süsler el işi ev süsleri elişi duvar duvar
 3. Süs Köpekleri çok tatlılaaarr....

  Süs Köpekleri çok tatlılaaarr....

  süs köpekleri süs köpeği evcil köpekleri köpeği bakımı köpek Ayyy ben bayılıyorum bunlara yaaa ne sevimliler insan dostladı hayvanlar
 4. Evde süs köpeği caizmi ?

  Evde süs köpeği caizmi ?

  evde köpek bakmak Süs köpeği beslemek Merhaba Melek'ler... Bu sayfamızda benim gibi köpek almayı düşünen Melek'lerimize ve misafirlerimize, evde köpek bakımının caiz olup olmadığına dair faydalı bilgileri aktarıyoruz arkadaşlar. Sual: Eshab-ı Kehf’in köpeği Kıtmir Cennete gireceğine göre, köpek bulunan eve niye rahmet melekleri girmez? Evde süs köpeği beslemek niye caiz değildir? CEVAP...
 5. Evde Büyütülen Zehirsiz Bitkiler Hangileri?

  Evde Büyütülen Zehirsiz Bitkiler Hangileri?

  zehirsiz ev bitkileri zehirsiz süs çiçekleri zehirsiz süs bitkileri Sevgili melekler, daha önce açtığımız konumuzda evde büyütüldüğü halde pek çok kadının bilmediği zehirli süs bitkilerinden bahsetmiştik. Her süs bitkisi de zehirli değil elbette. Her ne kadar yenmesi tavsiye edilmese de, yutulduğunda zehirlemeyen, küçük çocuklara ve evcil hayvanlara zarar vermeyen ev bitkileri şöyle......

Sayfayı Paylaş