1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Evde desenler nasıl kullanılmalı

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Desen çılgınlığının zirveye ulaştığı günümüzde, her şey, her şey ile güzel duruyor. Yapraklar yuvarlaklara karışıyor, etnik baskılar barok kıvrımlar ile buluşuyor.
  Bu kış iç mekânlarda renk ve desenler daha çok kullanılıyor. Renklerdeki özgürlük, desen seçiminde ve kombinasyonlarda da kendini gösteriyor. Sadece kumaşlarda değil, duvar kaplamalarında, seramik karolarda, halılarda, aksesuarlarda ve sofra takımlarında da desen odaklı tasarımlar ağırlıkta.

  Geleneksel desenlere, dantel ve tüvit gibi klasik kumaşlara rağbet edilmesinin en önemli nedeninin genç nesillerin modanın hızına ve hiç bir şeyin kalıcı olmamasına verilen tepkidir.

  Gerçekten de kullanılan desenlerin esin kaynakları ve kökenleri çok çeşitli kültürlere ve zamanlara inebiliyor.

  Hint ipeklerinden geleneksel Afrika çizgilerine, Çin minyatürlerinden klasik İngiliz çiçeklerine kadar birçok kaynak, bu desen definesine katkıda bulunuyor.

  Profesyonellerden 'Altın kurallar'

  Basit gibi görünen birçok desen, aslında kontrol edilmesi çok zor bir simetri ve ritim taşıyor. Desenlerin evlerdeki serbest dolaşım hakkı, yapılan düzenlemelerin birbirine benzememesini de sağlıyor.

  İşte profesyonellerin önerdiği bazı altın kurallar:

  Çok fazla çiçekli deseni birlikte kullanmak tehlikeli olabilir. İki büyük desenli kumaş arasında biraz mesafe bırakılması gerekir. Mesela, pembe çiçekli duvar kâğıdı ile kaplı bir duvarın önüne yerleştireceğiniz kırmızı çiçekli bir kanepe, kadınsı bir etki yaratacaktır. Fakat aralarında düz renkli yüzeylerin bulunması koşulu ile damask kumaş kaplı bir koltuğu desenli duvar kâğıdı ile aynı odada kullanabilirsiniz.

  Baskılı kumaşları, tıpkı kıyafetlerinizde kullanırmış gibi mekânlarda kombinleyin. Nasıl ki bol desenli bir eteği düz bir üst ve sade aksesuarlar ile birleştiriyorsanız, göz alıcı desenlerdeki bir duvar kâğıdını ya da halıyı da natürel mobilya ve objelerle daha da dikkat çekici duruma getirebilirsiniz.

  Aynı mekânda birden çok farklı desen kullanacaksanız (örneğin ekose, çiçekli ve çizgili), renkleri doğru seçmelisiniz. Renk tonları ve yoğunlukları birbirini tutuyorsa keşmekeş yaratmaktan kurtulursunuz. Farklı desenlerde aynı renklerin devam etmesi de önemli.

  Yine de maksimum etki sağlayabilmek için tek bir cesur desen tercih etmekte yarar var. Özellikle dar mekânlarda, desenli mobilyanın arkasına beyaz bir duvarı fon yapmak hem deseni daha çok ortaya çıkartır, hem de odayı küçültme etkisinden kurtarır.

  Küçük alanda büyük desenlerin görsel dezavantajını yaşamamak için, tavanın yüksek olmasına ve bolca ayna-cam kullanmaya dikkat edin. Bu kış böyle söylüyor.

   
Evde desenler nasıl kullanılmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Desenler nasıl kullanılmalı?

  Desenler nasıl kullanılmalı?

  Desenler nasıl kullanılmalı? Desenler nasıl kullanılmalı? Evinizde desenli kumaşlar ve döşemeler kullanmayı seviyorsunuz, peki bunları kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Desen çılgınlığının ulaştığı zirvede, her şey, her şeyle güzel duruyor. Yapraklar yuvarlaklara karışıyor, etnik baskılar barok kıvrımlarla buluşuyor. Evlerin bu yeni ‘karıştır-yakıştır’...
 2. Desenler nasıl kullanılmalı? kızlar biliyor musunuz

  Desenler nasıl kullanılmalı? kızlar biliyor musunuz

  Evinizde desenli kumaşlar ve döşemeler kullanmayı seviyorsunuz, peki bunları kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Desen çılgınlığının ulaştığı zirvede, her şey, her şeyle güzel duruyor. Yapraklar yuvarlaklara karışıyor, etnik baskılar barok kıvrımlarla buluşuyor. Bu kış iç mekanlara renk ve desen taaruzu var. Renklerdeki özgürlük, desen seçimine ve...
 3. Desenler nasıl kullanılmalı? biliyormusunuz meleklerim

  Desenler nasıl kullanılmalı? biliyormusunuz meleklerim

  Evinizde desenli kumaşlar ve döşemeler kullanmayı seviyorsunuz, peki bunları kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Desen çılgınlığının ulaştığı zirvede, her şey, her şeyle güzel duruyor. Yapraklar yuvarlaklara karışıyor, etnik baskılar barok kıvrımlarla buluşuyor. Bu kış iç mekanlara renk ve desen taaruzu var. Renklerdeki özgürlük, desen seçimine...
 4. Odalarımızdaki desenler nasıl kullanılmalı ?

  Odalarımızdaki desenler nasıl kullanılmalı ?

  melek desenleri Haydi kızlar evlerimizin iç mekanlarına özgürlük getirecek taaruza geçiyoruz. Renkllerle evlerimizdeki iç mekanlara baharı yazı getiriyoruz. Peki nasıl getiriyoruz neye dikkat edeceğiz diyen arkadaşlarımıza göre bir konu bu haydi hep birlikte iç mekanlara yeni bir stil yeni bir soluk getirelim... Evlerin bu yeni ‘karıştır-yakıştır' hali içinde karmaşa yaratmak, kişiliğinizi...
 5. Dekorasyonda çizgi ve desenler nasıl kullanılmalıdır?

  Dekorasyonda çizgi ve desenler nasıl kullanılmalıdır?

  Dekorasyonda nelere dikkat etmeliyim diyen herkes desenlere nasıl yer verebileceği hususunu öğrenmek ister. Ev dekorunda değişim sadece eşyalar ile sağlanamayacağı için renk farklılığı, yeni dekoratif objeler, duvar dekorunda tercih edilebilecek ürünler ya da farklı desen- çizgi çeşitliliği ile sağlanabilecek zenginliğe evimizde yer açmak isteriz. Tabii bazı unsurları çok yoğun kullanmak...

Sayfayı Paylaş