gebe
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  224
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır,doğalgazdan tasarruf nasıl edilir,doğalgaz tasarrufu nasıl sağlanır,doğalgazdan tasarruf etmek için neler yapabiliriz,doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır diyenler,doğalgazdan tasarruf etmek hakkında bilgiler, < Konu Resmi..>  Doğalgaza yapılan son zamlar ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte doğalgaz tasarrufu yeniden gündeme oturdu. Her yıl bir öncekine göre daha çok artan doğalgaz faturaları bu kış da belli ki epey kabarık olacak. Peki doğalgaz faturalarını düşürmek, tasarruf yapmak mümkün mü? Bu sorunun cevabı evet ama doğalgaz tasarrufu için yapılması gerekenler çok basit önlemler değil.
  Eğer dairenizin bulunduğu binanın dış cephe yalıtımı iyi değilse, ne doğalgaz tasarrufu yapabilirsiniz ne de rutubet sorununu kökten çözebilirsiniz. Dış cepheye iyi bir mantolama yapılması şart.

  Çoğu apartmanda ev sahipleri bir araya gelip dış cephe yalıtımını güçlendirmek konusunda bir anlaşmaya varamadığından bu konu hep ihmal edilir. Ne yazık ki dairelerin tek tek dış cephe güçlendirmesi yapması gibi bir seçenek söz konusu değildir. Dış cephe tümüyle ele alınıp yalıtımı güçlendirilmedikçe istenilen sonuç alınamaz.

  Doğru Kombi Tesisatı Nasıl Olur?


  Eve kurulmuş olan kombi tesisatı ustalıkla yapılmamışsa boşa enerji harcanacağı ortada. Kombi petekleri eşit oranda ısı vermelidir. Bazı odalar ısınırken diğerleri yeterince ısınmıyorsa bu evdeki enerji dağılımında ve peteklerde bir sorun olduğuna işarettir. Bu durumda ısınmayan odaları ısıtmak için ister istemez kombiyi daha yüksek bir derecede çalıştırırsınız.
  Tesisat boruları dirsekli, yani kıvrımlıysa yine bir enerji kaybı yaşanır. Dirseksiz boru sistemi kullanılarak bu enerji kaybı önlenebilir.

  Eve kombi seçilirken ve petek sayısı belirlenirken evin ölçülerine ve ihtiyacına uygun doğru tesisat seçilmiş olmalıdır.

  Kombiyi Sık Sık Aç Kapa Yapmayın

  Pek çok ev sakini gün içinde evi biraz ısıttıktan sonra kombiyi kapatıp ev soğuduğunda tekrar açma yoluna gider. Tasarruflu olduğu düşünülen bu yöntem aksine faturayı daha da kabartır. Bunun nedeni kombinin normalde yarım saatte harcayacağı enerjiye denk miktarda enerjiyi, ilk açılış esnasında harcamasıdır.

  Aç kapa yapmak yerine, evin yeterince ısındığını düşündüğünüz anlarda kombiyi en düşük seviyede tutmanız daha yerinde olur.

  Zaman ayarlı kombileri kullanarak işten eve dönme saatine yakın kombinin çalışmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle eve geldiğinizde soğuk kırılmış olur ve ev hemen ısınsın diye kombiyi yüksek seviyede çalıştırmak ihtiyacı hissetmezsiniz.

   
 2. nasilyapilabilir

  nasilyapilabilir Forum Okuru

  Madde Madde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır ?
  1. Radyatörlerin önüne ve üzerine eşya, mermer vs. konulmamalıdır.

  2. Isınmayı sağlayan ısıtıcıların belirli periyodlarla ayarlarının yaptırılması gerekir.

  3. Pencerede çift cam veya çift pencere kullanılmalıdır.

  4. Kuru havada soğuk daha fazla hissedileceğinden kış mevsiminde odalar nemlendirilmelidir.

  5. Doğalgazlı ve gazlı ocaklarda verimi yüksek olanlar tercih edilmelidir.

  6. Oda sıcaklığının 22 yerine 20 derece olması yakıt masrafını %12 azaltır.

  7. Kullanılmayan odalar ve merdiven radyatörleri ile banyo yapılmayan günlerde banyo radyatörleri kısılmalıdır.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Kasım 2015
Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Araba kullanırken benzin nasıl tasarruf yapılır?

  Araba kullanırken benzin nasıl tasarruf yapılır?

  araba, tasarruf, benzin, mazot, fren ARABA KULLANIRKEN BENZİN NASIL TASARRUF YAPILIR? Alçak vitesle araç kullanmak, şehir içinde trafik ışıklarında ya da sıkışık trafikte motoru durdurup alıştırma ve kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basmak, aracın daha fazla yakmasına neden oluyor. Aniden hızlanmak, gereksiz yere gaza ve frene fazla basmak, motoru çalıştırırken marşa gereğinden...
 2. Evde Manikür Nasıl Yapılır

  Evde Manikür Nasıl Yapılır

  Merhaba millet manikür seti aldım ama Evde Manikür Nasıl Yapılır bilmiyorum lütfen yardım edin.
 3. Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  elektrik tasarrufu, evde elektrik tasarrufu, evde enerji tasarrufu Sevgili melekler, günümüzde en dikkatle harcanması gereken materyallerin başında şüphesiz elektrik geliyor. Kendi cebimizi yaktığı gibi, ülke ekonomisine de zarar veren gereksiz enerji tüketiminden lurtulabilmek adına evde elektrik tasarrufu nasıl yapabiliriz, bu sayfamızda sizlerle paylaşmak istiyoruz... Küçük ev...
 4. Evde doğum nasıl yapılır?

  Evde doğum nasıl yapılır?

  evde doğum yapmak zararlımıdır,evde doğum yapabilirmiyim,evde doğum yapmanın sakıncaları,evde doğum yapanlar,evde doğum hakkında bilgiler Gebelik takipleri süresince evde doğumun uygun olduğuna uzman doktorların karar vermesi gerekir, ayrıca evde doğum sırasında gerektiğinde hastayı hızla hastaneye ulaştırmak için gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Buna "planlı evde doğum" denir....
 5. Evde röfle nasıl yapılır?

  Evde röfle nasıl yapılır?

  Röfle, saçlara kendi renginden 1-6 ton arasında değişecek şekilde yapılan renklendirme işlemidir. Küçük tutamlarda ayrılan saçlara hazırlanan boya uygulanır ve gerektiği kadar bekletilir. Esmerlerde saçı yumuşatmak için kullanılan röfle, açık tenlilerde daha farklı görünümler sağlayabilir. Hatta bazılarına göre röfle açık tenlilere daha çok yakışmaktadır. Bununla birlikte kime yakışıp...

Sayfayı Paylaş