1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.175
  Beğenilen Mesajlar:
  1.676
  Ödül Puanları:
  113

  Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  elektrik tasarrufu, evde elektrik tasarrufu, evde enerji tasarrufu

  Sevgili melekler, günümüzde en dikkatle harcanması gereken materyallerin başında şüphesiz elektrik geliyor. Kendi cebimizi yaktığı gibi, ülke ekonomisine de zarar veren gereksiz enerji tüketiminden lurtulabilmek adına evde elektrik tasarrufu nasıl yapabiliriz, bu sayfamızda sizlerle paylaşmak istiyoruz...


  < Konu Resmi..>

  Küçük ev aletlerinde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

  TV, bilgisayarlar, uydu alıcınızın kutusu gibi diğer elektronik cihazlarınızı bekleme ( stand-by) modunda bırakmayın çünkü bu cihazlar sadece fişe takılıyken bile enerji harcamaya devam ederler.

  Ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütünüzü fişten çekerseniz gereksiz enerji harcamasının önüne geçersiniz.

  Elektrikli süpürgenizin haznesini sık aralıklar ile temizlerseniz emiş gücünü artırarak daha az enerji harcamış olursunuz.

  Banyo sonrası saçlarınızı saç kurutma makinası kullanmadan önce havlu ile kurularsanız enerji tüketiminizi azaltmış olursunuz.


  Beyaz eşyalarda nasıl enerji tasarrufu sağlarız?

  Eski tip beyaz eşyalar, A++ özellikleri olmadığı için fazla enerji harcayarak elektrik faturanızın kabarmasına neden olur.

  Beyaz eşyalarınızın bakımını zamanında yaptırarak sistemin ömrünü uzatabilir ve tasarruf edebilirsiniz.

  Kullanılmayan bölmeleri kapatma opsiyonu olan buzdolabı modellerini tercih ederseniz gereksiz enerji tüketiminin önüne geçebilirsiniz.

  Buzdolabınızda aşırı buzlanma fark ettiğinizde mutlaka buzların çözülmesini sağlayın. Aşırı buzlanma fazla enerji tüketimine sebep olur.

  Buzdolabınızı, fırın ve radyatörün uzağına koyun. Etraftaki ısı, dolabın daha fazla çalışmasına ve dolayısıyla daha fazla enerji harcamasına neden olacaktır.

  İç aydınlatmasını ortamın ışığına göre ayarlayabilen buzdolapları enerji tasarrufuna katkıda bulunur.

  Dolaba koyduğunuz yemeklerin üstünü hava almayacak şekilde kapatın. Dolapta ağzı açık bırakılan yemekler nem oranını artıracağı için daha fazla enerji tüketimine neden olur.

  Çamaşırlarınız fazla kirli değilse çamaşır makineniz için düşük ısı tercih edin.

  Çamaşır makinenizi kapasitesinin üstünde çalıştırmaya zorlamayın.

  Fırında ön ısıtmayı çok gerekli olmadıkça yapmayın.

  Pişme süresi dolmadan fırının kapağını açarsanız gereksiz yere enerji kaybına sebep olursunuz.

  Buzdolabınızın kapılarını gereksiz yere açıp kapatmayın. Ayrıca buzdolabı kapağının açık kalmamasına dikkat edin. Açık kalan kapıdan içeri sızan sıcak hava, dolabın daha fazla çalışmasına ve daha fazla enerji harcamasına neden olur. Kolay kapanan pratik raflar buzdolabının kapısının açık kalma ihtimalini ortadan kaldırır.


  Ufak detaylara dikkat

  Bir odadan çıkarken mutlaka ışığı kapatın, eğer unutuyorsanız elektrik düğmelerinin üzerine not asabilirsiniz.

  Büyük klimalar fazla enerji harcar. Bunu önlemek için evin güneş alan kısımlarında cam filmleri ya da duvar tenteleri kullanılabilir.

  Gece yatarken çalışması gerekmeyen bütün elektrikli aletleri fişten çekin.

  Kapılara ve pencerelerin izolasyonuna dikkat edin. Evinizin çevresinde hava sızdıran pencere, duvar ya da kapılar kışın ısınmada yazın ise soğutma sisteminde büyük kayıplar vermenize yol açar.

  Elektrikli aletleri satın alırken enerji sınıflarının yüksek olmasına özen gösterin.

   
Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Araba kullanırken benzin nasıl tasarruf yapılır?

  Araba kullanırken benzin nasıl tasarruf yapılır?

  araba, tasarruf, benzin, mazot, fren ARABA KULLANIRKEN BENZİN NASIL TASARRUF YAPILIR? Alçak vitesle araç kullanmak, şehir içinde trafik ışıklarında ya da sıkışık trafikte motoru durdurup alıştırma ve kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basmak, aracın daha fazla yakmasına neden oluyor. Aniden hızlanmak, gereksiz yere gaza ve frene fazla basmak, motoru çalıştırırken marşa gereğinden...
 2. Evde Nasıl Spor Yapılır

  Evde Nasıl Spor Yapılır

  Evde Nasıl Spor Yapılır Kızlar evde spor yapacam bana kendi yaptığınız spor hareketleri hakkında ne önerirsiniz azcık göbeğim var ona göre
 3. Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır,doğalgazdan tasarruf nasıl edilir,doğalgaz tasarrufu nasıl sağlanır,doğalgazdan tasarruf etmek için neler yapabiliriz,doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır diyenler,doğalgazdan tasarruf etmek hakkında bilgiler, Doğalgaza yapılan son zamlar ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte doğalgaz tasarrufu yeniden gündeme oturdu. Her yıl bir öncekine göre daha çok artan...
 4. Evde röfle nasıl yapılır?

  Evde röfle nasıl yapılır?

  Röfle, saçlara kendi renginden 1-6 ton arasında değişecek şekilde yapılan renklendirme işlemidir. Küçük tutamlarda ayrılan saçlara hazırlanan boya uygulanır ve gerektiği kadar bekletilir. Esmerlerde saçı yumuşatmak için kullanılan röfle, açık tenlilerde daha farklı görünümler sağlayabilir. Hatta bazılarına göre röfle açık tenlilere daha çok yakışmaktadır. Bununla birlikte kime yakışıp...
 5. Evde nihale nasıl yapılır?

  Evde nihale nasıl yapılır?

  Evet sevgili hanımlar yeni bir geri dönüşüm projemizle karşınızdayız.Mutfakların vazgeçilmez ögesi olan nihale yapımı hakkında sizlere fikirler vereceğiz. Hepimizin evinde fazla dan düğmeler,ahşap mandalla,çöpe bastığınız plastik kapaklar mevcut.Bu parçaları şık bir nihaleye dönüştürmeye ne dersiniz.Yapımı oldukça kolay ve pratik olan bu nihaleleri mutfağınızda rahatlıkla...

Sayfayı Paylaş